Kiedy musisz mieć skierowanie na leczenie i jak działa szpitalny oddział ratunkowy

Marta Pieszczyńska, kb
Od momentu, gdy specjalista przejmuje leczenie, to on kieruje Ciebie na badania diagnostyczne niezbędne w przebiegu dalszego leczenia
Od momentu, gdy specjalista przejmuje leczenie, to on kieruje Ciebie na badania diagnostyczne niezbędne w przebiegu dalszego leczenia sxc.hu
Jak długo ważne jest skierowanie do specjalisty albo do sanatorium czy na rehabilitację? Kto je wystawia? Z jakimi przypadłościami przyjmą na Szpitalny Oddział Ratunkowy? Zadbaj o swoje zdrowie i poznaj odpowiedzi na te pytania!

Zaczynamy od zagadnień związanych ze skierowaniem, później zajmiemy się szpitalnym oddziałem ratunkowym.

SKIEROWANIE

To dokument, który należy okazać w przypadku następujących świadczeń medycznych:

* ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (tzw. AOS, świadczenia w poradniach zakontraktowanych przez NFZ);

* leczenia szpitalnego;

* leczenia uzdrowiskowego;

* rehabilitacji leczniczej;

* opieki nad osobami przewlekle chorymi.

KTO WYSTAWIA

1. Upoważnionym do wystawiania skierowania na powyższe świadczenia jest lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ, rodzinny) lub każdy inny medyk posiadający ważną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

ZAPAMIĘTAJ
Na podstawie jednego skierowania pacjent może zarejestrować się tylko do jednej placówki udzielającej pomocy w danym zakresie.

2. Lekarz wysyłając pacjenta do specjalisty lub do szpitala, powinien dołączyć do skierowania wyniki niezbędnych badań diagnostycznych umożliwiających potwierdzenie wstępnego rozpoznania.

3. Od momentu, gdy specjalista przejmuje leczenie, to on kieruje daną osobę na badania diagnostyczne, które są niezbędne w przebiegu jej dalszego leczenia.

UWAGA
W razie potrzeby może również skierować pacjenta na konsultacje do innego specjalisty. Nie może natomiast odesłać go do lekarza rodzinnego w celu wykonania dodatkowych badań.

ILE WAŻNE

1. Warto wiedzieć, że zgodnie z ustawą o świadczeniach zdrowotnych okres ważności skierowań nie jest sprecyzowany (poza określonymi przypadkami, o których piszemy poniżej).

UWAGA
W praktyce oznacza to, że nie ma określonych terminów ważności skierowań na leczenie specjalistyczne w poradni czy w szpitalu. Obowiązuje natomiast zasada, że są ważne tak długo, jak długo utrzymuje się problem zdrowotny, z powodu którego zostały wystawione.

2. Jeśli jednak przedłożymy je do realizacji po zbyt długim czasie od daty wystawienia, na przykład po roku, lekarz może podjąć decyzję o konieczności zaktualizowania informacji o stanie naszego zdrowia.

3. Ściśle określony czas ważności skierowania obowiązuje tylko w trzech przypadkach. Dotyczą one:

* rehabilitacji leczniczej - skierowanie traci ważność, jeżeli nie zostanie zarejestrowane w zakładzie rehabilitacji w terminie 30 dni od daty wystawienia;

* szpitala psychiatrycznego - traci ważność po upływie 14 dni;

* leczenia uzdrowiskowego - po upływie 18 miesięcy od wystawienia.

REJESTRACJA

Jeżeli podczas rejestracji okaże się, że skierowanie jest niekompletne, nie wolno odsyłać pacjenta i odmówić mu wyznaczenia terminu wizyty. Co więcej, prowadzenie zapisów na wizytę w poradni specjalistycznej powinno odbywać się na bieżąco. W związku z tym umieszczenie chorego na liście oczekujących musi nastąpić w dniu zgłoszenia.

ZAPAMIĘTAJ
Dowolne wyznaczanie przez placówkę medyczną dni do zapisywania się na wizytę u specjalisty lub w szpitalu jest niezgodne z aktualnymi przepisami. Takie przypadki można zgłaszać w sekcjach do spraw skarg i wniosków, które działają przy regionalnych oddziałach NFZ.

KOLEJKA DO SANATORIUM

Okres oczekiwania na wyjazd jest różny dla wojewódzkich oddziałów NFZ. Chcesz wiedzieć, co się dzieje z Twoim skierowaniem? Możesz to sprawdzić bez wychodzenia z domu! Wystarczy, że masz dostęp do internetu, by skorzystać z tzw. przeglądarki skierowań na leczenie uzdrowiskowe z NFZ.

ZAPAMIĘTAJ
Przeglądarka ułatwia przyszłym kuracjuszom dostęp do informacji o procesie potwierdzania skierowania przez wojewódzki oddział funduszu.

Wprowadzając w pole przeglądarki swój numer skierowania, możesz natychmiast poznać:

* jego status;

* datę wystawienia przez lekarza i wpływu do funduszu;

* miejsce, na którym jesteś w kolejce oczekujących na wyjazd;

* ocenę specjalisty funduszu dotyczącą rodzaju i profilu leczenia;

* miejsce i termin leczenia (nazwę zakładu, adres, telefon, termin leczenia/okres, w którym powinno się odbyć).

WAŻNE
Jeśli chcesz mieć dostęp od powyższych danych, wejdź na skierowania.nfz.gov.pl, wpisz numer i wciśnij "szukaj".

KOLEJKA DO SPECJALISTY

W internecie możesz także sprawdzić, jak długo trzeba czekać na różne inne świadczenia opieki zdrowotnej.

ZAPAMIĘTAJ
Aby skorzystać z tej możliwości, wejdź na stronę Ministerstwa Zdrowia www.mz.gov.pl, potem w zakładkę "Pacjenci", a następnie w informatory dotyczące liczby oczekujących i średniego czasu oczekiwania w poszczególnych województwach.

CO TO JEST SOR

Szpitalny oddział ratunkowy (SOR) jest jednostką szpitala, w której pomoc uzyskuje pacjent w stanie nagłym (zagrożenia życia). Na przykład z powodu wypadku, urazu lub zatrucia.

UWAGA
Na ten oddział nie trzeba mieć skierowania.

Z ŻYCIA WZIĘTE

Dosyć powszechnie stosowaną przez szpitale praktyką jest wyznaczanie tak zwanych ostrych dyżurów. Oznacza to, że danego dnia pomoc w nagłej sytuacji pacjent uzyska tylko w jednej lecznicy spośród kilku funkcjonujących w mieście. W praktyce dochodzi więc do następujących sytuacji: ktoś łamie rękę i udaje się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego. Personel informuje go, że tego dnia dyżur pełni inna placówka i to do niej odsyła cierpiącego. Ten musi dotrzeć do kolejnej lecznicy na własną rękę.

ZAPAMIĘTAJ
Takie działanie jest niezgodne z kontraktem, który szefowie lecznic podpisują z Narodowym Funduszem Zdrowia. Okazuje się bowiem, że w tej umowie pojęcie "ostrego dyżuru" w ogóle nie istnieje. Szpitale zobowiązane są do pełnienia całodobowej opieki. I dlatego nie wolno im odsyłać chorego do placówki, która ma akurat dyżur.

KIEDY NA SOR

1. Pomoc powinna uzyskać tu każda osoba w stanie nagłym lub zagrażającym życiu - bez względu na swoje miejsce zamieszkania.

WAŻNE
W szpitalnych oddziałach ratunkowych nie obowiązuje rejonizacja.

2. Stany nagłe, bezpośrednio zagrażające życiu to, między innymi:

* utrata przytomności;

* zaburzenia świadomości;

* drgawki;

* nagły, ostry ból w klatce piersiowej;

* zaburzenia rytmu serca;

* nasilona duszność;

* nagły, ostry ból brzucha;

* uporczywe wymioty;

* gwałtownie postępujący poród;

* ostre i nasilone reakcje uczuleniowe (wysypka, duszność) będące efektem zażycia leku, ukąszenia czy użądlenia przez jadowite zwierzęta;

* zatrucia lekami, środkami chemicznymi czy gazami;

* rozległe oparzenia;

* udar cieplny;

* wyziębienie organizmu;

* porażenie prądem;

* podtopienie lub utonięcie;

* agresja spowodowana chorobą psychiczną;

* dokonana próba samobójcza;

* upadek z dużej wysokości;

* rozległa rana będąca efektem urazu;

* urazy kończyn dolnych uniemożliwiające samodzielne poruszanie się.

TO NIE PRZYCHODNIA

Szpitalnego oddziału ratunkowego nie wolno traktować jednak jako doraźnej opieki medycznej. Dlatego nie należy korzystać z jego usług w celu uzyskania:

* recepty na stosowane przewlekle leki;

* konsultacji specjalistycznych i badań dodatkowych - poza niezbędnymi w danym momencie przyjęcia;

* zwolnienia lekarskiego;

* wniosku do ZUS-u;

* skierowania do sanatorium; oraz

* innych zaświadczeń i druków medycznych niezwiązanych z aktualnym zachorowaniem.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie