Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy należy się nam odprawa?

Stefan Cieśla
Specjalna ustawa przewiduje, że jeśli w wyniku likwidacji firmy lub stanowiska tracimy pracę, przysługuje nam odprawa.

 Jej wysokość zależy od lat pracy w firmie z której odchodzimy, a nie od ogólnego stażu pracy.

 

Do odprawy mamy prawo gdy tracimy pracę na podstawie tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych z firm zatrudniających co najmniej 20 osób. W mniejszych pracodawca nie ma obowiązku wypłaty odprawy. Za zwolnienie grupowe uznaje się takie, które:

- w ciągu 30 dni obejmuje co najmniej 10 pracowników w firmie zatrudniającej mniej niż 100 osób

- obejmuje 10 proc. pracowników w firmie zatrudniającej co najmniej 100 osób, tyle że zwalnianych jest mniej niż 300 pracowników

- obejmuje 30 pracowników w firmie zatrudniającej 300 i więcej osób.

 

Odprawa gwarantowana

 

Odprawa zależy od stażu pracy w firmie, z której odchodzimy. Jeśli pracowaliśmy krócej niż dwa lata, odprawa równa jest miesięcznemu wynagrodzeniu. Jeśli od 2 do 8 lat - dwumiesięcznemu, jeśli pracowaliśmy ponad 8 lat - trzymiesięcznemu. Maksymalna wysokość odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego najniższego wynagrodzenia, obowiązującego w dniu rozwiązania umowy o pracę.

 

Zasady te odnoszą się też do zwolnień indywidualnych z przyczyn nie leżących po stronie pracownika. Odprawy nie dostaniemy jeśli zwalniamy się na własną prośbę, ani wtedy, gdy kończy nam się terminowa umowa o pracę. Ale jeśli tracimy pracę przed upływem czasu określonego w umowie, wtedy pracodawca musi nam wypłacić odprawę.

 

Podwójna odprawa

 

Może się też zdarzyć, że akurat z likwidacją firmy lub stanowiska uzyskamy uprawnienia emerytalne lub rentowe. Samo osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury ustawowej lub wcześniejszej, nie zobowiązuje szefa do rozwiązania stosunku pracy. Ale uzasadnia wybór nas do zwolnienia grupowego.

 

Wtedy przysługuje nam podwójna odprawa - jednomiesięczna w związku z przejściem na emeryturę oraz odprawa na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych.

 

Można mieć firmę

 

Odprawa należy się nam także wtedy, gdy w czasie zatrudnienia w firmie prowadziliśmy własną działalność gospodarczą. Jest ona bowiem rekompensatą za utraconą pracę i nie ma tu znaczenia nasza sytuacja materialna oraz to, czy mamy inne dochody.

 

Jak się oblicza i wypłaca

 

Odprawę oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy. Powinna być wypłacona niezwłocznie po rozwiązaniu umowy o pracę.

  

 

GDZIE SĄ PRZEPISY

 

- Kodeks pracy - ustawa z 26 czerwca 1974 r. (Dz. U. nr 21 z 1998 r., poz. 94, z późn. zmianami),

 

- ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników (Dz.U. nr 90, poz. 844, z późn. zmianami),

 

- rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (Dz. U. nr 62, poz. 289 z późn. zmianami),

 

- rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego oraz ustalania i wypłacania wynagrodzenia za urlop. (Dz. U. nr 2, poz. 14 z późn. zmianami).

 

 

WAŻNE ADRESY

 

Państwowa Inspekcja Pracy

ul. Dekoracyjna 8, Zielona Góra

tel.

 068 451 39 00 

porady prawne

 068 451 30 30 

e-mail:[email protected],

 

Oddział w Gorzowie Wlkp.

ul. Mościckiego 6

tel.

 095 722 32 96 

porady prawne

 095 722 32 91 

e-mail: [email protected]

e-mail: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska