Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy należy się zasiłek chorobowy, macierzyński, pogrzebowy, opiekuńczy? Relacja z dyżuru.

Grażyna Mazurek 68 324 88 18 [email protected]
Violetta Dworzyńska, naczelnik wydziału zasiłków z oddziału ZUS w Zielonej Górze
Violetta Dworzyńska, naczelnik wydziału zasiłków z oddziału ZUS w Zielonej Górze
Czy dostanie zasiłek macierzyński pracownica, która zaadoptowała 4-letnie dziecko? Na pytania odpowiada Violetta Dworzyńska, naczelnik wydziału zasiłków z oddziału ZUS w Zielonej Górze.

* Od 1.12.2010 r. jestem na zwolnieniu lekarskim. Do października br. byłem zatrudniony na pełnym etacie, a od listopada na 1/4 etatu i otrzymuję dużo niższe wynagrodzenie. Czy zasiłek chorobowy liczony będzie od mojego wynagrodzenia za 12 miesięcy przed chorobą?
- Wysokość zasiłku chorobowego rzeczywiście ustala się na podstawie wynagrodzenia za okres 12 miesięcy przed miesiącem zachorowania, jednak w przypadku, gdy w tych 12 miesiącach (lub w miesiącu, w którym nastąpiło zachorowanie) zmieniony będzie wymiar czasu pracy, zasiłek chorobowy obliczany jest na podstawie wynagrodzenia otrzymywanego po zmianie wymiaru czasu pracy. W pana przypadku zasiłek chorobowy obliczony będzie na podstawie wynagrodzenia za listopad br.
* Jestem w trakcie adopcji 4-letniego dziecka. W zakładzie pracy zostałam poinformowana, że nie otrzymam zasiłku macierzyńskiego, ponieważ taki zasiłek przysługuje tylko na roczne dziecko. Czy to prawda?
- Informacja jaką pani uzyskała nie jest prawidłowa. W przypadku przerwania pracy z powodu przyjęcia dziecka na wychowanie i złożenia w sądzie wniosku o jego przysposobienie (adopcję), zasiłek macierzyński przysługuje pod warunkiem, że na wychowanie przyjęto dziecko w wieku do 7. roku życia (a w przypadku dziecka, wobec którego odroczony został obowiązek szkolny - do 10. roku życia dziecka). Skoro przerwie pani pracę z powodu przyjęcia na wychowanie 4-letniego dziecka, uzyska pani prawo do zasiłku macierzyńskiego.
* Zmarł mój brat. Pogrzebem zajęła się bratowa i dostała z ZUS-u zasiłek pogrzebowy. Czy jeżeli przedstawię w ZUS-ie rachunek za wieniec jaki kupiłam na pogrzeb brata to otrzymam zasiłek pogrzebowy?
- Zasiłek pogrzebowy pani nie przysługuje, bowiem nie pokryła pani kosztów pogrzebu. Zakup wieńca nie jest traktowany jako koszt pogrzebu.
* Byłem na zwolnieniu lekarskim przez cały październik br . Księgowa nie wypłaciła mi zasiłku chorobowego twierdząc, że nie mam prawa do zasiłku, gdyż 12.10.2010 r. pracowałem na rzecz innej firmy. Tak faktycznie było, ale pracowałem tylko przez jeden dzień i była to umowa o dzieło a nie umowa o pracę. Zarobiłem jedynie 200 zł.
- Księgowa ma rację. Pracownik, który w czasie zwolnienia lekarskiego wykonuje pracę zarobkową traci prawo do zasiłku za cały okres tego zwolnienia. Nie ma w takim przypadku znaczenia jaką zawarto umowę, ile dni pan pracował i ile pan zarobił. Fakt, że wykonywał pan w czasie zwolnienia lekarskiego pracę, powoduje utratę zasiłku chorobowego.
* Mój 5-letni syn chodzi do przedszkola. 1.12.2010 r. dowiedziałam się, że przedszkole od 15.12.2010 r. będzie zamknięte przez dwa tygodnie. Przeczytałam w Internecie, że jak dziecko nie skończyło 8. roku życia, to otrzymam zasiłek opiekuńczy. Jakie dokumenty mam zanieść do zakładu pracy, żeby otrzymać zasiłek opiekuńczy na te dwa tygodnie?
- Zasiłek opiekuńczy przysługuje w przypadku zamknięcia przedszkola, ale pod warunkiem, że o jego zamknięciu rodzice zostają zawiadomieni w czasie krótszym niż 7 dni. Pani została powiadomiona w terminie dłuższym jak 7 dni, zatem zasiłek opiekuńczy nie przysługuje.
* Dostałam decyzję, z którą się nie zgadzam. ZUS odmówił mi zasiłku opiekuńczego na chore dziecko bo wykorzystałam już 60 dni. Moje dziecko nadal jest chore i uważam, że decyzja ZUS-u jest krzywdząca. Gdzie mogę się odwołać? Mieszkam w Zielonej Górze.
- W decyzji jaką wydał pani oddział ZUS jest pełna informacja dotycząca zasad wniesienia odwołania. Zgodnie z tą informacją, może pani wnieść odwołanie za pośrednictwem oddziału ZUS do Sądu Rejonowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Zielonej Górze.
Decyzja jest prawidłowa. Zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres nie dłuższy niż 60 dni w ciągu roku kalendarzowego. Skoro w bieżącym roku wykorzystała już pani 60 dni, zasiłek opiekuńczy się nie należy, a zatem ZUS nie mógł podjąć innej decyzji.
* Jestem na urlopie wychowawczym. Złamałam nogę i lekarz wydał mi zwolnienie lekarskie na pięć tygodni, ale w zakładzie nie chcą zapłacić żadnych świadczeń za czas choroby. Czy słusznie?
- W zakładzie pracy podjęto prawidłową decyzję. Za okres choroby przypadającej w czasie urlopu wychowawczego faktycznie nie przysługują świadczenia z tytułu choroby - tj. wynagrodzenie za czas choroby wypłacane przez pracodawcę z własnych funduszy oraz zasiłek chorobowy z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
* W połowie listopada br. uległem wypadkowi w pracy i obecnie czekam na operację. Czy za okres, gdy będę w szpitalu, zasiłek chorobowy otrzymam w wysokości 70 proc.?
- Zasiłek chorobowy otrzyma pan w wysokości 100 proc. W przypadku, gdy choroba spowodowana jest wypadkiem przy pracy, zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 100 proc. również za okres pobytu w szpitalu.
* Zachorowałem i lekarz wydał mi zwolnienie lekarskie, ale niestety zgubiłem to zwolnienie. Mimo mojej prośby, lekarz nie chciał mi wydać drugiego zwolnienia. Otrzymałem jedynie wypis z tego zwolnienia, które zgubiłem. Bez zwolnienia zakład pracy nie wypłaci mi zasiłku chorobowego. Czy ZUS może mi pomóc w uzyskaniu drugiego zwolnienia?
- W przypadku zagubienia zwolnienia lekarskiego, podstawą do wypłaty jest wypis z kopii wydanego zwolnienia. Lekarz wydając wypis postąpił prawidłowo i dokument ten należy przekazać do zakładu pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska