Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy niepełnosprawny może pracować zawodowo

Ilona Kaczmarek 68 324 88 18 [email protected]
Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i godzinach nadliczbowych (fot. archiwum)
Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i godzinach nadliczbowych (fot. archiwum)
Jakie przywileje mają pracownicy z orzeczeniem o niepełnosprawności, czy mogą pracować w nocy, ile dostaną urlopu. Oto najważniejsze informacje.

Na równych prawach

Pracownicy niepełnosprawni powinni być traktowani na równi z innymi pracownikami w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia ze względu na niepełnosprawność jest niedopuszczalna.

Czas pracy niepełnosprawnych

* czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin dziennie (40 godzin tygodniowo).

* czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin dziennie (35 godzin tygodniowo).

Wymiar czasu pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zatrudnionej w niepełnym wymiarze godzinowym jest liczony tak, jak gdyby pełny etat wynosił 7 godzin.

Przykład:

1/4 etatu dla osoby sprawnej = 10 godz./tyg.

1/4 etatu dla osoby niepełnosprawnej = niecałe 9 godz./tyg.

Wymiar czasu pracy obowiązuje od dnia następującego po przedstawieniu pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności. Stosowanie norm czasu pracy dla osób niepełnosprawnych nie powoduje obniżenia wysokości wynagrodzenia wypłaconego w stałej wysokości miesięcznej. Czas pracy osób niepełnosprawnych w wymiarze określonym ustawą jest pełnym wymiarem czasu pracy oznaczającym pełen etat.

Czytaj też: Jak zaistnieć na rynku pracy?

Zakaz pracy w nocy i w godzinach nadliczbowych

Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i godzinach nadliczbowych. Wymiar czasu pracy dla osób niepełnosprawnych oraz zakaz zatrudniania w porze nocnej i godzinach nadliczbowych nie ma zastosowania w dwóch przypadkach:

* do osób zatrudnionych przy pilnowaniu

* gdy na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku, lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Koszty takich badań ponosi pracodawca.

Dłuższa przerwa w czasie pracy

Osoby niepełnosprawne mają prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas dodatkowej przerwy wynosi 15 min. i jest wliczany do czasu pracy.

Prawo do przerwy (podstawowej) przysługuje pracownikom, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy wynosi minimum 6 godz. Nie powoduje to obniżenia wysokości wynagrodzenia wypłacanego w stałej miesięcznej wysokości i nie powoduje to wydłużenia czasu pracy.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy

Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego nabywa się po przepracowaniu jednego roku, po dniu zaliczenia do jednego ze stopni niepełnosprawności. Dodatkowy urlop nie przysługuje osobie uprawnionej do:

* urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych (np.: nauczyciele),

* urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów (np.: sędziowie, prokuratorzy,

pracownicy socjalni).

Jeżeli wymiar urlopu dodatkowego przysługującego na podstawie odrębnych przepisów jest niższy niż 10 dni roboczych, zamiast tego urlopu, przysługuje urlop dodatkowy z tytułu niepełnosprawności.

Czytaj też: Pracujemy więcej od Japończyków

Zwolnienie od pracy z zachowaniem wynagrodzenia

Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:

* w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku, a także

* w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających bądź w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

Łączny wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego i zwolnienia od pracy w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie może przekroczyć 21 dni roboczych w ciągu roku kalendarzowym.

Zwolnienie od pracy w związku z wyjazdem na turnus odbywa się wg następujących reguł:

1. pracodawca udziela zwolnienia na podstawie skierowania na turnus rehabilitacyjny wystawionego przez lekarza sprawującego opiekę nad osobą niepełnosprawną; lekarz w skierowaniu wskazuje rodzaj turnusu i czas jego trwania,

2. skierowanie na turnus osoba przedstawia pracodawcy w takim terminie, który umożliwi zapewnienie normalnego toku pracy w zakładzie,

3. uczestnik turnusu przedstawia pracodawcy dokument, który potwierdza pobyt na turnusie, wystawiony przez organizatora turnusu. Dokument ten, jest podstawą wypłaty wynagrodzenia za czas zwolnienia.

Wynagrodzenie za czas zwolnień od pracy oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.

 

Czytaj też: Szefowie też zaglądają na Naszą-Klasę czy Facebooka. I sprawdzają pracowników

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska