Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy osoby chore na COVID-19 zakażają najbardziej? Właśnie ta kwestia wpływa na szerzenie się epidemii

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
- Jeśli w samym organizmie człowiek lub wokół niego nie ma okoliczności sprzyjających rozwinięciu się powikłań, to zakażenie powinno się skończyć po kilku dniach - uważa prof. Robert Flisiak
- Jeśli w samym organizmie człowiek lub wokół niego nie ma okoliczności sprzyjających rozwinięciu się powikłań, to zakażenie powinno się skończyć po kilku dniach - uważa prof. Robert Flisiak pixabay.com
Kiedy osoby chore na COVID-19 zakażają najbardziej? Profesor Robert Flisiak ostrzega: - To jest największa przyczyna tak szybkiego szerzenia się tej epidemii w sposób trudny do kontrolowania.

Rozprzestrzenianie się COVID-19

Jak informuje portal Onet.pl, podczas wirtualnej konferencji prasowej profesor Robert Flisiak tłumaczył, kiedy osoby chore na COVID-19 zakażają najbardziej.

- Osoby zakażone koronawirusem SARS-CoV-2 najefektywniej zarażają innych, zanim pojawią się u nich pierwsze objawy infekcji - mówił prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Według profesora to właśnie jest przyczyną szerzenia się epidemii.

- Największa gęstość wirusa u zakażonej osoby występuje jeszcze przed pojawieniem się objawów, toteż w tym okresie osoby takie są najbardziej zakaźne. To jest największa przyczyna tak szybkiego szerzenia się tej epidemii w sposób trudny do kontrolowania. Bo nie jesteśmy w stanie kontrolować ludzi, którzy nie mają jeszcze objawów zakażenia, czyli wtedy, gdy jest największa zakaźność. A gdy objawy się pojawią, mamy już spadek ryzyka zakaźności - tłumaczył prof. Robert Flisiak podczas wirtualnej konferencji prasowej.

WIDEO: Kiedy szczepionka na COVID-19 trafi na rynek?

Ile trwa zakażenie koronawirusem?

- Jeśli w samym organizmie człowiek lub wokół niego nie ma okoliczności sprzyjających rozwinięciu się powikłań, to zakażenie powinno się skończyć po kilku dniach. I tak się dzieje u zdecydowanej większości osób - tłumaczył R. Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Ekspert dodał również, że ryzyko szybkiego rozprzestrzenienia infekcji na innych wzrasta szczególnie wtedy, gdy osoby zakażone nie przestrzegają zasad profilaktyki, jak noszenie maseczek, zachowanie odpowiedniego dystansu oraz higieny i dezynfekcji rąk.

Profesor Robert Flisiak podczas wirtualnej konferencji tłumaczył, że w pierwszym tygodniu zakażenia najbardziej aktywny jest replikujący się wirus. Dopiero po siódmej dobie znacząco spada wiremia, czyli ilość wirusa w śluzie drzewa oskrzelowego, natomiast w dziesiątej dobie już prawie nie stwierdza się cząstek wirusa.

- Zanim całkowicie one znikną, znajdują się jeszcze w formie uniemożliwiającej im replikację, bo są to fragmenty rozpadniętego wirionu (pojedynczej cząstki wirusa). Jedynie do piątego, siódmego dnia można mówić o zakaźności - informuje prof. Robert Flisiak.

lubuskie
  • Zakażonych114 408
    + 740
  • Zmarło2 736
    + 0

14. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska