Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatki 2019: to już DZIŚ. Huczne ostatki przed Wielkim postem. Jak odprawić ostatki? Tradycyjny śledzik

a.w.
Ostatki 2019 - kiedy zorganizować imprezę?
Ostatki 2019 - kiedy zorganizować imprezę?
Ostatki 2019 już dziś. Wielkie świętowanie i ostatnie posiłki przed Wielkim postem. W tym roku ostatki wypadają wyjątkowo późno. To oznacza, że karnawał 2019 trwa prawie do wiosny. Jak wyprawić imprezę na ostatki 2019? Co o ostatkach mówi polska tradycja?

Kiedy ostatki 2019?

Karnawał w tym roku potrwa aż do marca. Kiedy będą ostatki 2019? To jak długo trwa karnawał w danym roku warunkuje termin Wielkanocy. Wielkanoc to święta ruchome. Obecnie przyjmuje się, że to święta Wielkiej Nocy przypadają w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, tj. po 21 marca.

Ostatki to powszechna nazwa, której używa się, dla określenia ostatnich dni karnawału. Ostatki rozpoczynają się w Tłusty czwartek, a kończą na Środzie Popielcowej. Ze względu na to, że Wielkanoc to święta ruchome, nie ma jednej, oczywistej daty, która określa ostatki. W poprzednich latach ostatki wypadały w połowie lutego. W tym roku będziemy mieli okazje dłużej nacieszyć się karnawałem.

Ostatki 2019: JUŻ DZIŚ

Ostatki 2019 wypadają 5 marca, czyli we wtorek przed Środą Popielcową. Najhuczniejsze imprezy, zabawy i bale w ramach ostatków będą organizowane w weekend poprzedzający, czyli 1 - 3 marca 2019.

Kiedy ostatki 2019? 5 marca (wtorek)

Ostatki: tradycje vs rzeczywistość

Ostatki współcześnie kojarzymy z pożegnaniem karnawału, hucznymi imprezami, balami. Rzadko się zdarza, że aura pozwala na zorganizowanie kuligu, co było popularnym sposobem na ostatki jeszcze w latach 80. poprzedniego wieku.
Ostatnie trzy dni ostatków w polskiej tradycji nazywane były „mięsopusty”. Ten ostatkowy zwyczaj wiąże się z objadania się mięsem, które w następnym okresie zniknie ze stołów, ze względu na post. W trakcie zabawy ostatkowej we wtorek, przed Środą Popielcową na stoły podawany był „podkurek”, czyli lekki posiłek, który składał się głównie z jaj, mleka i śledzi, co miało stanowić symboliczne przejście z potraw tłustych i na lekkie, postne. W różnych regionach Polski „podkurek” może nosić różne nazwy. Często stosowaną odmianą jest np. „śledzik

Ostatki w danych polskich tradycjach wykorzystywane były także jako święto, w którym przywoływano wiosnę. Stąd świąteczne maszkary, hałasujący przebierańcy i przemarsze przez miasto z wizerunkami kóz, bocianów czy obudzonych z zimowego snu niedźwiedzi.

Wierzysz w przesądy? Sprawdź, czy potrafisz przyciągnąć szczęście i odgonić pecha! [QUIZ]

Gdzie na Ostatki 2019?

Najpopularniejsze, najgłośniejsze, najbardziej kolorowe i charakterystyczne Ostatki jak zwykle zorganizowane zostaną w słonecznej Brazylii. W Rio de Janeiro karnawał zaliczany jest do świąt ludowych, a zabawy w ramach ostatków trwają już 5 dni przed Środą Popielcową. Przez miasto symbolicznie przechodzi efektowna, kolorowa i głośna parada, w której mieszkańcy symbolicznie otrzymują klucze do miasta. W Brazylii sambę tańczy się w domach, na salach, w klubach i na ulicach, W ramach ostatków odbywają się specjalne konkursy samby, na które czeka się cały rok.

Ciekawym pomysłem na wycieczkę w ramach ostatków jest kierunek: Wenecja. W XVIII wieku karnawał w Wenecji uznawany był za najdłużej trwający karnawał na świecie (od października do Środy Popielcowej). Obowiązkowymi elementami karnawału w Wenecji są stroje i maski.

To dlatego nikt cię nie zaprasza. 10 gaf najczęściej popełni...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska