Kiedy ostatki 2019? Karnawał 2019 potrwa prawie do wiosny....

  Kiedy ostatki 2019? Karnawał 2019 potrwa prawie do wiosny. Kiedy wyprawić ostatki? Huczne imprezy na ostatki

  a.w.

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Ostatki 2019 - kiedy zorganizować imprezę?
  1/4
  przejdź do galerii

  Ostatki 2019 - kiedy zorganizować imprezę?

  Kiedy ostatki 2019? W tym roku ostatki przypadają wyjątkowo późno. To oznacza, że karnawał 2019 potrwa prawie do wiosny. Kiedy wyprawić imprezę na ostatki 2019? Kiedy kończy się karnawał?

  Kiedy ostatki 2019?


  Karnawał w tym roku potrwa aż do marca. Kiedy będą ostatki 2019? To jak długo trwa karnawał w danym roku warunkuje termin Wielkanocy. Wielkanoc to święta ruchome. Obecnie przyjmuje się, że to święta Wielkiej Nocy przypadają w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, tj. po 21 marca.

  Ostatki to powszechna nazwa, której używa się, dla określenia ostatnich dni karnawału.
  Ostatki rozpoczynają się w Tłusty czwartek, a kończą na Środzie Popielcowej. Ze względu na to, że Wielkanoc to święta ruchome, nie ma jednej, oczywistej daty, która określa ostatki. W poprzednich latach ostatki wypadały w połowie lutego. W tym roku będziemy mieli okazje dłużej nacieszyć się karnawałem.

  Kiedy ostatki 2019: DATA


  Ostatki 2019 wypadają 5 marca, czyli we wtorek przed Środą Popielcową. Najhuczniejsze imprezy, zabawy i bale w ramach ostatków będą organizowane w weekend poprzedzający, czyli 1 - 3 marca 2019.

  Kiedy ostatki 2019? 5 marca (wtorek)


  Ostatki: tradycje vs rzeczywistość


  Ostatki współcześnie kojarzymy z pożegnaniem karnawału, hucznymi imprezami, balami. Rzadko się zdarza, że aura pozwala na zorganizowanie kuligu, co było popularnym sposobem na ostatki jeszcze w latach 80. poprzedniego wieku.
  Ostatnie trzy dni ostatków w polskiej tradycji nazywane były „mięsopusty”. Ten ostatkowy zwyczaj wiąże się z objadania się mięsem, które w następnym okresie zniknie ze stołów, ze względu na post. W trakcie zabawy ostatkowej we wtorek, przed Środą Popielcową na stoły podawany był „podkurek”, czyli lekki posiłek, który składał się głównie z jaj, mleka i śledzi, co miało stanowić symboliczne przejście z potraw tłustych i na lekkie, postne. W różnych regionach Polski „podkurek” może nosić różne nazwy. Często stosowaną odmianą jest np. „śledzik”

  Ostatki w danych polskich tradycjach wykorzystywane były także jako święto, w którym przywoływano wiosnę. Stąd świąteczne maszkary, hałasujący przebierańcy i przemarsze przez miasto z wizerunkami kóz, bocianów czy obudzonych z zimowego snu niedźwiedzi.

  Wierzysz w przesądy? Sprawdź, czy potrafisz przyciągnąć szczęście i odgonić pecha! [QUIZ]


  Gdzie na Ostatki 2019?


  Najpopularniejsze, najgłośniejsze, najbardziej kolorowe i charakterystyczne Ostatki jak zwykle zorganizowane zostaną w słonecznej Brazylii. W Rio de Janeiro karnawał zaliczany jest do świąt ludowych, a zabawy w ramach ostatków trwają już 5 dni przed Środą Popielcową. Przez miasto symbolicznie przechodzi efektowna, kolorowa i głośna parada, w której mieszkańcy symbolicznie otrzymują klucze do miasta. W Brazylii sambę tańczy się w domach, na salach, w klubach i na ulicach, W ramach ostatków odbywają się specjalne konkursy samby, na które czeka się cały rok.

  Ciekawym pomysłem na wycieczkę w ramach ostatków jest kierunek: Wenecja. W XVIII wieku karnawał w Wenecji uznawany był za najdłużej trwający karnawał na świecie (od października do Środy Popielcowej). Obowiązkowymi elementami karnawału w Wenecji są stroje i maski.  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia