Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy pracownik odpowiada za szkody w pracy

(vp)
- Pracuję jako kierowca. Ostatnio pracodawca oświadczył, że chce obciążyć mnie kosztami strat, jakie poniosła firma w wyniku takich zdarzeń jak: wystrzał opony, zbicie szyby przez ptaka oraz awaria pojazdu na wadze. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem?

 

- Szef opłaca składki autocasco, ale z tego nie korzysta, gdyż jak twierdzi straciłby zniżki. Zagroził potrąceniem ww. kosztów z mojego wynagrodzenia - dodaje Czytelnik.

O odpowiedź poprosiliśmy Marcina Kaczmarka z Okręgowego Inspektoratu Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze.

 

- Takie postępowanie jest niezgodne z prawem. Przesłanki odpowiedzialności materialnej zatrudnionych za szkody wyrządzone pracodawcy określone zostały w dziale piątym Kodeksu pracy. Zgodnie z ww. regulacją zatrudniony ponosi odpowiedzialność materialną tylko wówczas, gdy wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę. Musi zatem istnieć związek przyczynowy pomiędzy zachowaniem się pracownika a szkodą. Reguły odpowiedzialności materialnej zatrudnionych są konsekwencją jednej z podstawowych zasad prawa pracy tj. zasady ryzyka podmiotu zatrudniającego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zdarzenia losowe, takie jak: zbicie szyby przez ptaka, wystrzał opony itp. nie są zawinione przez pracownika, dlatego też nie może on ponosić za nie odpowiedzialności.

 

Okoliczność podlegania przez pracodawcę ubezpieczeniu autocasco nie zmienia zasad odpowiedzialności materialnej zatrudnionych. To, czy szef skorzysta z przysługującego mu świadczenia, zależy od jego woli. Reasumując nie ma Pan obowiązku pokrywać szkód powstałych z przyczyn losowych lub związanych z działaniem siły wyższej. Natomiast potrącenie opisanych kosztów z wynagrodzenia mogłoby zostać dokonane przez szefa tylko za Pana zgodą wyrażoną na piśmie. W takim przypadku wolna od potrąceń pozostałaby kwota wynagrodzenia w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 91 § 1 k.p.) - wyjasnia M. Karczmarek.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska