MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy sadzić czosnek? Zimowy i wiosenny mają swoje konkretne terminy

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Zbiory czosnku powinniśmy prowadzić w pogodne dni. Wysuszony dobrze się przechowa.
Zbiory czosnku powinniśmy prowadzić w pogodne dni. Wysuszony dobrze się przechowa. pixabay.com/PublicDomainPictures
Chcesz uprawiać aromatyczny czosnek w swoim ogrodzie? Dowiedz się, kiedy najlepiej posadzić ząbki czosnku wiosennego i jesiennego. Podpowiemy Ci, na jaką głębokość w ziemi powinny trafić, aby dobrze się rozwijały. Przedstawimy Ci także kilka popularnych odmian czosnku, które warto uprawiać w Polsce.

Spis treści

Lubisz dodawać czosnek do swoich potraw? Chcesz mieć go pod ręką przez cały rok? Dowiedz się, kiedy najlepiej posadzić czosnek, by cieszyć się własnoręcznie uprawionymi główkami.

Kiedy sadzić czosnek? Można na zimę albo wiosną

Obie pory będą odpowiednie. Według różnych źródeł:

  • Czosnek wiosenny/jary sadzimy wczesną wiosną

.
Najlepszym terminem jest koniec marca lub początek kwietnia. Sadzimy na głębokość około 3-5 cm. Wiosenny termin sadzenia stosuje się tylko w przypadku czosnku nie wytwarzającego pędów kwiatostanowych tzw. niestrzałkującego. Doświadczenia agrotechniczne pokazały, że z wcześniejszego terminu sadzenia ząbków uzyskuje się wyższy plon.

  • czosnek zimowy sadzi się jesienią lub późną jesienią.

Jedni mówią o drugiej połowie października lub nawet początku listopada. Inni o okresie od drugiej połowy września do połowy października. Czosnek wsadzony zbyt wcześnie może wykiełkować i zimą bardzo szybko przemarznie. Czosnek zimowy sadzi się nieco głębiej niż jary, na 5-6 cm.

Warto wiedzieć o czosnku
Zbiory czosnku powinniśmy prowadzić w pogodne dni. Wysuszony dobrze się przechowa. unsplash.com/Master Unknown

Ząbki muszą mieć czas na ukorzenienie się przed nadejściem mrozów, na co potrzebują ok. 6 tygodni. Zatem to ostatni moment! Doświadczeni ogrodnicy i działkowcy wskazują, że gdy pogoda sprzyja, a ziemia nie jest zmarznięta, sadzą ząbki nawet na początku listopada.

Jesienne sadzenie PIORIN zaleca w uprawie czosnku wytwarzającego pędy kwiatostanowe tzw. strzałkującego, ponieważ sadzony w tym terminie daje wyższe plony, a ponadto źle się przechowuje. W terminie jesiennym sadzi się również czosnek, który nie wytwarza pędów kwiatostanowych, który można uprawiać też z sadzenia wiosennego.

W pierwszym kroku powinniśmy zadbać o ząbki, które będziemy sadzić. Rozdzielamy główki i wybieramy średnie i duże zdrowo wyglądające ząbki. Wsadzamy je pionowo, zachowując ok. 7 cm przerwy, szpiczastym końcem do góry.

Czosnek nie lubi chwastów. Wybierz jare i ozime odmiany

Znosi różne warunki klimatyczne i glebowe, jednak dla dobrego plonu czosnek potrzebuje wilgoci. Trudno będzie o dorodne egzemplarze na piaszczystych glebach. Wzrost będzie ograniczało również zachwaszczenie.

Szczególnie istotne jest to podczas wstępnego rozwoju czosnku, a każde zaniedbanie w tym okresie skutkuje znacznym obniżeniem plonu, przestrzega Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Przykładowe odmiany jare czosnku:

  • Jarus
  • Jankiel
  • Cyryl

Ozime odmiany czosnku:

  • Arkus
  • Ceves
  • Harnaś
  • Huzar
  • Mega
  • Ornak
  • Orlik
  • Zawrat

Odmiany strzałkujące i niestrzałkujace czosnku

Wśród dostępnych odmian czosnku wyróżniamy

  • strzałkujące (twardołodygowe) - większość uprawianych w naszym kraju, wytwarzają pęd kwiatostanowy, na którym pojawiają się cebulki powietrzne.
  • niestrzałkujące (miękkołodygowe) - nie wytwarza pędów kwiatostanowych.

W przypadku odmian strzałkujacych cebule złożone są z nielicznych, ale dużych ząbków ułożonych w jednym okółku wokół pędu kwiatostanowego. Rośliny czosnku strzałkującego wymagają ogławiania, czyli usunięcia pędu kwiatostanowego zaraz po jego wytworzeniu, ponieważ jego pozostawienie ogranicza plon o ok. 25%.

Czosnek niestrzałkujący - ząbki, ułożone spiralnie wypełniają całą główkę. Ząbków jest więcej niż u czosnku strzałkującego, ale są mniejsze. Czosnek niestrzałkujący przechowuje się lepiej niż strzałkujący, ze względu na grubą warstwę łusek okrywających główkę.

Źródła:
Metodyka integrowanej produkcji czosnku, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa
Uprawa czosnku, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska