Kiedy skończy się epidemia koronawirusa? Nowa analiza ExMetrix dla Polski mówi o szczycie zachorowań na początku maja

MCH

Wideo

Udostępnij:
Kiedy skończy się epidemia? Gdyby wprowadzone w kraju obostrzenia były niewystarczające lub ludzie ich by nie przestrzegali, moglibyśmy mieć obecnie około 60 tysięcy wykrytych przypadków - wynika z najnowszej analizy ekspertów z firmy ExMetrix, którzy stworzyli specjalny model prognostyczny dla epidemii SARS-CoV-2. Z racji, że rząd ostatnio złagodził niektóre restrykcje, pułap zachorowań w modelu podniósł się o około 1 200. Kolejne dane spływające z krajów, gdzie liczba dziennych zachorowań już spada, pozwoliły ustalić ekspertom również, że epidemia o 1.5-2 razy wolniej będzie wyhamowywała niż wcześniej rosła.

Eksperci firmy Exmetrix, przypomnijmy, przygotowali model prognostyczny dla epidemii SARS-CoV-2. Wzięli pod lupę doświadczenia innych krajów, w tym poziom zastosowanych restrykcji, stan systemu ochrony zdrowia, a także podatność społeczeństwa na zakażenie wirusem.

Kiedy skończy się epidemia

Jeśli ich wyliczenia okażą się trafne, jesteśmy właśnie w przededniu szczytu epidemii w Polsce, który miałby przypaść na 5 maja.

Musisz to znać

Nowe dane spływające do ExMetrix na temat rozwoju epidemii pozwoliły ekspertom uwzględnić asymetrię krzywej dziennych zmian liczby zakażonych. Z jej przebiegów w krajach, gdzie krzywa już chyli się ku dołowi wynika, że spadek jest 1.5-2 razy wolniejszy od wcześniejszego wzrostu.

ZOBACZCIE NAJNOWSZE PROGNOZY PRZEBIEGU KORONAWIRUSA W POLSCE

Do tej pory 29 marca , 07 kwietnia ,16 kwietnia i 23 kwietnia model został poddany tzw. reestymacji – czyli uwzględnia wiedzę o aktualnej sytuacji w naszym kraju oraz przebiegu epidemii w innych krajach.

Prognoza po tzw. douczeniu modelu wskazuje na około 13-14 tysięcy potwierdzonych testami infekcji natomiast maksimum kwietnia przesunęło się w okolice 05 maja 2020.

What-if, czyli co by było, gdybyśmy nie przestrzegali restrykcji

Eksperci zamieścili również tzw. analizę „what-if” o liczbie zakażeń, której należałoby się spodziewać, gdyby Polacy nie przestrzegali nałożonych obostrzeń. Kluczowym czynnikiem determinującym ilość zakażeń jest zdaniem analityków izolacja społeczna. "Gdyby wprowadzone obostrzenia były słabe lub ludzie by ich nie przestrzegali, moglibyśmy mieć obecnie około 60 tysięcy wykrytych przypadków" - przeczytamy w najnowszym komunikacie ekspertów.

– Luzowanie obostrzeń jest istotne zarówno ze względu na gospodarkę, jak również z powodu „granic wytrzymałości społecznej”. Należy to jednak robić bardzo rozsądnie, obserwując wpływ tych działań na sytuację związaną z epidemią – podkreśla Ryszard Łukoś, główny analityk ExMetrix.

Po raz pierwszy eksperci z firmy Exmetrix, zajmujący się na co dzień analizą i prognozami gospodarczymi i społecznymi przedstawili w marcu. Wtedy obliczyli, że w szczycie epidemii w Polsce będzie 9 tys. zarażonych koronawirusem osób, a szczyt ten przypadnie ok. 20 kwietnia. Na początku kwietnia ponownie przeanalizowali dane, dodali nowe dane - np. informacje o epidemii z innych krajów, kondycję naszej służby zdrowia.

Polska się śmieje

W międzyczasie okazało się też, że liczba testów potrzebnych do wykrycia jednego zakażenia wzrosła z 19 do 23 (liczba wszystkich dotychczas przeprowadzonych testów odniesiona do liczby wykrytych zakażeń). Jeżeli ta tendencja się utrzyma, to oznaczać będzie stopniowe rozrzedzanie osób zakażonych w całej populacji.

Scenariusz zależne od poziomu obostrzeń i ich przestrzeganiaZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kiedy skończy się epidemia koronawirusa? Nowa analiza ExMetr...

Oto prognozy rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce:

 • 23.04.2020 - wartość prognozowana to 10 480 zakażonych, a wartość rzeczywista to 10511.
 • 24.04.2020 - 10758.
 • 25.04.2020 - 11012
 • 26.04.2020 - 11246
 • 27.04.2020 - 11457
 • 28.04.2020 - 11646

Oto prognozy dziennego przyrostu chorych:

 • 23.04.2020 - 232 prognozowana liczba nowych zachorowań/ rzeczywista: 342
 • 24.04.2020 - 353
 • 25.04.2020 - 254
 • 26.04.2020 - 234
 • 27.04.2020 - 211

Obejrzyj dokładnie

Co ma wpływ na rozwój epidemii w poszczególnych krajach wg analityków Exmetrix?

 • Dotychczasowy przebieg pandemii w wielu krajach
 • Czynniki meteorologiczne
 • Stan opieki zdrowotnej w danym kraju
 • Stan kondycji zdrowotnej społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem czynników ryzyka takich jak, choroby onkologiczne, kardiologiczne, cukrzyca i otyłość
 • Strukturę demograficzną społeczeństwa. Szczególnie zwracaliśmy uwagę na odsetek ludzi w podeszłym wieku
 • Poziom restrykcji stosowanych przez władze i przestrzeganie ich przez obywateli.

Model został zbudowany przy wykorzystaniu technologii z zakresu sztucznej inteligencji (sieci neuronowe i symulowane wyżarzanie).

ExMetrix to spółka zajmująca się prognozowaniem ekonomicznym i społecznym, która tworzy oprogramowanie wykorzystujące najnowsze modele statystyczne i numeryczne oparte o Machine Learning, Sztuczną Inteligencję i Sieci Neuronowe. ExMetrix daje dostęp do gotowych modeli statystycznych i predykcyjnych oraz umożliwia tworzenie własnych modeli, bazując na 80 milionach strumieni danych dostępnych w systemie lub na dowolnych zbiorach własnych danych. Z ExMetrix korzysta kilkadziesiąt organizacji różnej wielkości, m.in. Grupa Azoty. Oprogramowanie wykorzystywane jest również do edukacji studentów na UEK i UMCS. Współzałożycielami i inwestorami ExMetrix są Grzegorz Błażewicz i Konrad Pawlus, założyciele spółki SALESmanago, wiodącej na świecie firmy zajmującej się Big Data, Customer Experience i Marketing Automation.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Materiał oryginalny: Kiedy skończy się epidemia koronawirusa? Nowa analiza ExMetrix dla Polski mówi o szczycie zachorowań na początku maja - Dziennik Zachodni

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Szczerze ale coraz bardziej zauważam że ta firma jest mocno związana z Pis-em i wmawia ludziom że szczyt będzie wtedy i wtedy, by trzymać społeczeństwo w strachu. To wygląda już jak dyktatura a nie demokracja. Gwarantuję że szczytu u nas jeszcze nie będzie a wszędzie nawet w USA się pandemia skończy

Dodaj ogłoszenie