Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy zaczną się upały? Pogoda długoterminowa na lato 2023. Prognoza pogody meteorologiczna IMGW na wakacje 24.05.2023

OPRAC.:
Dariusz Matyjaszczyk
Dariusz Matyjaszczyk
Prognoza pogody na lipiec 2023W całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Prognoza pogody na lipiec 2023W całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Kiedy zaczną się upały? Zobacz pogodę na lato od czerwca 2023. Temperatury od czerwca do września według eksperymentalnej prognozy długoterminowej opublikowanej przez IMGW. Meteorolodzy zdradzają, czy lato 2023 będzie gorące. Jaka będzie pogoda w wakacje, w lipcu i w sierpniu? Sprawdź prognozę długoterminową na lato.

Czy lato będzie gorące 2023? Według prognozy eksperymentalnej meteorologów IMGW temperatury powietrza w na początek lata 2023 będzie gorący. Za to lipiec nie powinien odbiegać od normy z lat ubiegłych. Sierpień natomiast zapowiada się powyżej normy.

Eksperymentalna prognoza długoterminowa na lato 2023

Jak rozumieć pojęcia "poniżej normy", "w normie" i "powyżej normy" stosowane w prognozie IMGW?

W IMGW średnią miesięczną temperaturę powietrza oraz miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej. Przyjęty okres obejmuje lata 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie poniżej normy, 10 środkowych w normie, a 10 najwyższych powyżej normy.

Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:

  • powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

W długoterminowej prognozie pogody na lato 2023 przewidywane temperatury powietrza powyżej normy nie są równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 30°C, a prognoza poniżej normy np. dni z temperaturą minimalną poniżej 10°C.

Jednocześnie prognoza średniej temperatury "poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 30°C, a prognoza "powyżej normy" dni z temperaturą minimalną poniżej 10°C.

Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. - informują meteorolodzy IMGW

Prognozy długoterminowe obarczone są dużą niepewnością

Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych.

Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.

Prognoza pogody na lipiec 2023W całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Kiedy zaczną się upały? Pogoda długoterminowa na lato 2023. ...

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej pełni kluczową rolę w osłonie meteorologicznej kraju od 1919 roku. Od Tatr po Bałtyk, od Karpat po Zalew Szczeciński analizuje, dostarcza prognozy i wydaje ostrzeżenia. Pogoda i klimat to jeden z najważniejszych tematów we współczesnym świecie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska