Kiedy zapłacisz podatek od darowizny

Redakcja
Od darowizny płaci się urzędowi skarbowemu tylko jeden podatek. Nie ma dochodowego od wzbogacenia.

Urząd skarbowy może domagać się podatku od darczyńcy lub obdarowanego. Zobowiązanie liczone jest od dnia przekazania prezentu. Jeśli umowa była zawarta notarialnie, tę opłatę pobierze notariusz. Jeśli bezpośrednio, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia darowizny przez obdarowanego. Strony mają miesiąc na zgłoszenie tego fiskusowi - na specjalnym druku zeznania podatkowego.

ZWOLNIENIA I PRZYWILEJE
Nie płaci się w ogóle podatku, gdy:

1. Darowizną jest przekazane na własność lub wieczyste użytkowanie gospodarstwo rolne czy działki przyzagrodowa (ale bez budynków gospodarczych)

2. Obdarowani są krewnymi z tzw. zerowej grupy podatkowej. Muszą jednak w czasie miesiąca zgłosić darowiznę fiskusowi. Do grupy 0 należą: małżonek, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha.

3. Zwolnieniu od podatku podlega też mieszkanie lub dom o powierzchni do 110 m kw. podarowane osobie z I grupy podatkowej - pod warunkiem, że jest ona nim zameldowana, będzie mieszkała tam co najmniej 5 lat i nie posiada innego lokalu. Z przywileju tego można skorzystać tylko raz na pięć lat.

PODWÓJNY PODATEK

Jeśli obdarowany jest obywatelem polskim, musi zapłacić w Polsce podatek od darowizny uzyskanej także za granicą. Nie zwalnia go z tego obowiązku fakt zapłacenia takiego podatku już za granicą, np. przez darczyńcę. Międzynarodowe umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, nie dotyczą bowiem opłat od darowizn.

KWOTY WOLNE

W zależności od grupy podatkowej, do której należy obdarowany - liczy się stopień pokrewieństwa - wolne od podatku są następujące kwoty darowizny:
I grupa - 9. 637 zł,
II - 7. 276 zł,
III - 4.902 zł.

PODSTAWA PRAWNA

 • Kodeks Cywilny, art. od 888 do 902 (ustawa z 23 kwietnia 1964 r., Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zmianami),
 • Ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. nr 142 z 2004 r., poz. 1514 z późn. zmianami),
 • Rozporządzenie ministra finansów z 4 maja 2001 r. w sprawie obowiązku składania zeznań podatkowych przez podatników podatków od spadków i darowizn (Dz. U. nr 40, poz. 462 z późn. zmianami),
 • Rozporządzenie ministra finansów i ministra sprawiedliwości z 20 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu poboru przez notariuszy podatku od spadku i darowizn (Dz. U. nr 234, poz. 1968 z późn. zmianami).
 • (sc)

  Wideo

  Komentarze

  Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

  Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

  Podaj powód zgłoszenia

  Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
  Dodaj ogłoszenie