Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy zatankujemy na S3 w Lubuskiem? Mają powstać dwie pary stacji benzynowych

rik
Kolejny krok w stronę powstania stacji paliw na lubuskim odcinku S3. Są już chętni na ich budowę i, jak wszystko pójdzie dobrze, za maksymalnie kilkanaście miesięcy będzie można tankować bez konieczności zjazdu z trasy.

Miejsca Obsługi Podróżnych na lubuskim odcinku trasy S3 funkcjonują już od pewnego czasu. Powstały na północy województwa (Popowo Wschód i Popowo Zachód) oraz na południu (Kępsko Wschód i Kępsko Zachód). Można na nich zatrzymać się, odpocząć, skorzystać z toalety, a nawet poćwiczyć na siłowni pod chmurką. Co prawda przy węźle w Międzyrzeczu stacja paliw jest w bliskiej odległości od trasy, podobnie w Sulechowie, gdzie wystarczy nieco zjechać z S3, jednak na MOP-ach stacji paliw wciąż nie ma. Kiedy powstaną i kto je wybuduje?

- Zwykle jest tak, że dzierżawca buduje całość infrastruktury. Jednak w związku z tym, że nie było chętnych na budowę MOP-u ze stacją paliw i punktem handlowym, to postanowiliśmy, żeby te miejsca postoju jednak powstały w wersji podstawowej. Takiej, w jakiej GDDKiA może wybudować - bez stacji paliw, ale z parkingiem, toaletą. Powstały takie miejsca w Kępsku (ok. 10 km od Sulechowa) oraz Popowie (3 km od Skwierzyny) - po dwóch stronach trasy - mówi Anna Jakubowska z zielonogórskiego oddziału Głównej Dyrekcji Dróg Państwowych i Autostrad.

Przeczytaj też:Droga ekspresowa S3 Zielona Góra – Niedoradz już gotowa

Po wybudowaniu MOP-ów ogłoszono przetargi na dzierżawę już na trochę innych warunkach, bo ta podstawowa infrastruktura już powstała. Dotyczyły one stacji paliw na dwóch parach MOP-ów oraz możliwości wybudowania obiektu handlowego, baru lub restauracji. - Obecnie złożone oferty są otwarte i weryfikowane. Jeżeli nie będzie do nich zastrzeżeń, to mamy nadzieję, że te stacje paliw wkrótce powstaną i wtedy te MOP-y będą kompletne. Wykonawcy mają na to 18 miesięcy od momentu zatwierdzenia ofert - słyszymy.

Czy wiadomo, jakie będą to stacje? - Jeden z podmiotów może dostać tylko jedną parę stacji benzynowych. Obowiązuje tutaj zasada A-B. Kolejna stacja musi być już innej firmy. Z kolei jeszcze następna może już być z powrotem pierwszego oferenta - wyjaśnia zasady Jakubowska.

Wiadomo, że jeden z nich, Lotos, jest zainteresowany Popowem i jako jedyny zgłosił chęć budowy w tym miejscu. W Kępsku jest jeszcze jedna propozycja, ale jeśli oferta Lotosu na Popowo przejdzie bez uwag, a oferta drugiego podmiotu też będzie bez zastrzeżeń, to sprawa się niejako sama wyjaśni - dowiadujemy się.

Na ukończeniu są prace związane z budową Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) przy drodze S3. Chodzi o 3 pary MOPów: Marwice (w pobliżu Gorzowa Wlkp.), Popowo (przy  Skwierzynie) oraz Kępsko (niedaleko Sulechowa). Odwiedziliśmy jedno z takich miejsc.Wszystkie MOP-y zostały wyposażone w parkingi dla samochodów osobowych oraz ciężarowych, są wyznaczone miejsca dla pojazdów osób niepełnosprawnych jak również podróżujących z dziećmi. W trakcie odpoczynku w tych miejscach, dorośli mogą skorzystać z siłowni plenerowej, a dzieci z placu zabaw. Przed każdym zjazdem na MOP w odległości ok. 4,3 km zostały zamontowane znaki LED, które będą w sposób czytelny informować kierowców pojazdów ciężarowych o zakazie wyprzedzania oraz ograniczeniu prędkości z uwagi na kontrolę Inspekcji Transportu Drogowego.MOP Kępsko dodatkowo został wyposażony w system ważenia pojazdów w ruchu. Specjalne wagi wraz z odpowiednimi kamerami zostały zamontowane przed zjazdem na MOP. Zadaniem systemu jest wstępna selekcja potencjalnie przeciążonych pojazdów ciężarowych oraz kierowanie wytypowanych pojazdów przez pracowników Inspekcji Transportu Drogowego do kontroli na specjalnie do tego przygotowanych miejscach. Rozpoczęcie kontroli polegać będzie na uaktywnieniu systemu poprzez zalogowanie się pracownika ITD do niego, co spowoduje automatyczne wyświetlenie oznakowania na znakach zlokalizowanych przed MOP. Każdy pojazd przejeżdżający przez wagi zostanie zważony i automatycznie jego masa całkowita zostanie zweryfikowana.Lubuskie MOP-y zostaną otwarte jeszcze w kwietniu. Przypomnijmy, że początkowo mówiło się, że będą one udostępnione na przełomie grudnia i stycznia. - Opóźnienie było związane z warunkami atmosferycznymi, z którymi wykonawcy zmagali się zimą - mówi Anna Jakubowska, rzecznik prasowy GDDKiA w Zielonej Górze. Otwarcie inwestycji opóźniło też wykonanie wszystkich koniecznych odbiorów.Przeczytaj też:  Budowa S3 w Lubuskiem. Kiedy pojedziemy nad morze bez stania w korkach?

Tu odpoczniemy na S3 w Lubuskiem. Zobacz, jak wyglądają MOP-...

Tak wyglądają MOP-y w Lubuskiem. WIDEO:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska