Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy zmiana czasu na zimowy 2017. Jaka jest data zmiany czasu? Dlaczego jest zmiana czasu?

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Zmiana czasu na zimowy 2017. Sprawdź kiedy i dlaczego zmieniamy czas.
Zmiana czasu na zimowy 2017. Sprawdź kiedy i dlaczego zmieniamy czas. Pixabay
Zmiana czasu na zimowy 2017. Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy? Ma to nastąpić w ostatni weekend października. Oznacza to, że zmiana czasu na zimowy w 2017 r. nastąpi w nocy z 28 na 29 października. Zegarki cofamy o godzinę, z godziny 3 na godzinę 2.

Zmiana czasu na zimowy 2017. Kiedy zmiana czasy? Kiedy przestawiamy zegarki?

W 2017 r. zmiana czasu nastąpi w ostatni weekend października. Oznacza to, że zegarki przestawimy w nocy z 28 na 29 października. Aby zmienić czas na zimowy trzeba przestawić zegarki o godzinę do tyłu. Czas zmienia się z godziny 3 na godzinę 2 w nocy.

Zimowy w Polsce jest czasem geograficznym, inaczej nazywanym jako naturalny. W Polsce zmiana czasu letniego środkowoeuropejskiego na czas zimowy środkowoeuropejski jest poparta odpowiednimi przepisami. Zapis o zmianie czasu można znaleźć w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 23 grudnia 2008 r.

Czas zmieniany jest niemal w całej Europie. Wyjątkami są Islandia, Rosja i Białoruś.

Zmiana czasu na zimowy 2017. Dlaczego przestawiamy zegarki?

Zdania co do tego, kto jako pierwszy wpadł na to, aby zmieniać czas, są podzielone. Jedni twierdzą, że był to mieszkający w Nowej Zelandii George Vernon Hudson. Jego pasją było zbieganie rzadkich owadów, ale pracował zawodowo i swojej pasji mógł się oddawać dopiero po pracy. Jednak gdy kończył swoje obowiązki, było już ciemno. Zaproponował więc, aby w zależności od pory roku przestawiać zegary. Miało to miejsce w 1895 r. Jednak jego propozycja nie spotkała się z przychylnym przyjęciem, pomysł odrzucono. Więcej na temat przyczyn zmiany czasu znajdziesz w tym artykule: Zmiana czasu. Dlaczego przestawiamy zegarki? Kto to wymyślił?

Zmiana czasu 2017. Nie wszystkie zegarki trzeba przestawiać

Nowe urządzenia elektroniczne, jak np. komputery, tablety, telefony komórkowe, same przestawiają czas. W przypadku tych urządzeń zmiana czasu na zimowy 2017 nastąpi automatycznie z nocy z 28 na 29 października.. Gdy obudzimy się rano, na wyświetlaczu będzie już czas zmieniony na zimowy.

zmiana czasu 2017
Zmiana czasu na zimowy 2017. Sprawdź kiedy i dlaczego zmieniamy czas. Pixabay

Zmiana czasu na zimowy 2017 może nie nastąpić?

Polskie Stronnictwo Ludowe wystąpiło z apelem: "Przestawianie zegarków jest po prostu bez sensu. Zmieńmy to" i złożyło projekt zmiany ustawy o czasie urzędowym na terenie Polski. Złośliwi przypominają, że ludowcy nie wpadli na ten pomysł, kiedy byli z Platformą u władzy. Ale pomysł spotkał się z dużym poparciem społecznym.

PSL poszło za ciosem i złożyło w tej sprawie stosowny wniosek: o zmianie ustawy o czasie urzędowym na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej. - Ludzi drażni zmiana czasu - mówił w TVN24 Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL. I nie ukrywał, że ma nadzieję, iż marszałek Sejmu, biorąc pod uwagę choćby samo poparcie społeczne, zgłosi to szybko do pierwszego czytania.

Zmiana czasu 2017. Jakie są zalety zniesienia zmiany czasu?

- PiS pokazał, że w ciągu krótszej nocy jest w stanie zmienić ustawy o ustroju państwa, więc co to dla PiS-u zatrzymanie czasu - pozwolił sobie na uszczypliwość Władysław Kosiniak-Kamysz. Prezes PSL podkreślał ekonomiczne zalety tego projektu, uzasadniając, że wątpliwe są korzyści, jeżeli chodzi o oszczędność energii.

Zdaniem posła PSL Mieczysława Kasprzaka, byłego sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki, już 90 procent polskiego społeczeństwa jest przeciwne zmianie czasu. Ale jak zareaguje parlament? Poseł jest przekonany, że wszystkie kluby poprą inicjatywę PSL, ponieważ nie jest to ustawa polityczna, a techniczna.

Zobacz też wideo: Zmiana czasu - rozmowa z zegarmistrzerm

Przeczytaj też: Zmiana czasu wiąże się z komplikacjami na kolei

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska