MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy zostaną otwarte granice? Znamy już plan rządu i konkretną datę

Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Andrzej Szkocki/Polska Press
W środę (10 czerwca) premier Mateusz Morawiecki poinformował o tym, kiedy Polska otworzy swoje granice. Wiadomo już, że proces ten ma być stopniowy. Najpierw mają zostać otwarte granice z krajami ościennymi należącymi do strefy Schengen, czyli z Niemcami, Czechami, Słowacją oraz Litwą.

Otwarte granice tylko do krajów ościennych

- Od 13 czerwca otwieramy granice na państwa Unii Europejskiej - przekazał Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Łochowie.

Tak jak zapowiadano, Polska zniesie kontrole na wewnętrznych granicach Unii Europejskiej o północy z 12 na 13 czerwca. Nadal więc nie będziemy mogli wyjechać do Rosji, Białorusi i na Ukrainę.

- W niektórych częściach świata, jak Ameryka Łacińska czy Ameryka Północna cały czas są duże poziomy zachorowań i zgonów. Widać, że pandemia tam zachowuje się jeszcze w sposób bardzo niepokojący, dlatego na razie ograniczamy tę decyzję do krajów UE. To jest dla nas najważniejsze - wyjaśniał podczas konferencji prasowej szef rządu.

Od momentu otwarcia granic służby obecne na granicy będą prowadziły kontrole wyrywkowo. Dokładnie tak, jak to się odbywało przed pandemią koronawirusa i wprowadzeniem obostrzeń granicznych w Polsce.

- Od 13 czerwca otwieramy granice na państwa Unii Europejskiej - mówił premier.

Czytaj również: Od 13 czerwca Polska otwiera granice dla państw Unii Europejskiej

Otwarte granice. Swobodne podróżowanie. Co z kwarantanną?

Od soboty 13 czerwca będzie można swobodnie podróżować i przekraczać granice wewnętrzne Unii Europejskiej. Podróżni zyskają na powrót prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP. Nie będą musieli odbywać kwarantanny. Kraje sąsiadujące z Polską zostały już poinformowane o ruchu Polski. Dzięki temu mają czas na przygotowanie się na zmiany.

Granice zewnętrzne UE pozostają jednak zamknięte.

lubuskie
  • Zakażonych114 408
    + 740
  • Zmarło2 736
    + 0

14. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Przypomnijmy, że Polska już wcześniej otworzyła granice dla osób pracujących oraz uczących się w krajach sąsiedzkich. Osoby te nie muszą poddawać się kwarantannie.

Komisja Europejska rekomendowała, aby znieść kontrole granic wewnętrznych w UE od 15 czerwca 2020 roku. Polska działa w zgodzie z tymi zaleceniami.

Które kraje europejskie otworzyły już swoje granice

Austria
Branża gastronomiczna i hotelarska już działa. Mogą zostać otwarte obiekty rekreacyjne. Wydarzenia kulturalne mogą się odbywać - ale w ograniczonym zakresie.

Bułgaria
Sezon dla zagranicznych turystów w Bułgarii ma rozpocząć się najpóźniej 1 lipca. Hotele przyjmują już turystów krajowych.

Chorwacja
Chorwacja złagodziła restrykcje związane z wjazdem na swój teren. Dotyczą one obywateli Austrii, Niemiec, Słowenii, Czech, Słowacji, Polski, Węgier, Litwy, Łotwy oraz Estonii. Do Chorwacji można wjechać bez uzasadnienia, na granicy trzeba będzie podać cel podróży oraz kontakt.

Czechy
5 czerwca Czechy otworzyły granice z Austrią, Niemcami i Słowacją. Pod koniec maja rząd w Pradze zezwolił również, by Czesi, Słowacy i Węgrzy odwiedzali swoje kraje bez konieczności przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa i bez kwarantanny. Warunkiem był powrót do kraju przed upływem 48 godzin.

Czeski rząd zapowiedział również, że od 15 czerwca wprowadzi system dzielący kraje na bezpieczne, ryzykowne i niebezpieczne pod względem sytuacji epidemiologicznej.

Zobacz też: Po trzech miesiącach Republika Czeska otworzyła granice z Niemcami, Austrią i Węgrami. Samochody i rowerzyści swobodnie przejeżdżają w obie strony

Francja
Granice Francji są zamknięte do 15 czerwca. Niektóre obiekty turystyczne jak kempingi mogą być otwarte już od 2 czerwca. Obiekty turystyczne w Paryżu zostaną otwarte 22 czerwca. Noszenie maseczek będzie obowiązkowe. Kawiarnie i restauracje będą mogły zostać otwarte w każdym mieście, poza Paryżem.

Grecja
Rząd Grecji ogłosił listę 29 krajów, których obywatele mogą przyjechać bez odbywania kwarantanny. Niestety początkowo nie było wśród nich Polski. Po interwencji naszego rządu Polska została włączona do otwartego ruchu do Grecji. Wyjątkiem są samoloty z Katowic, które na razie nie mogą latać do tego kraju, ponieważ na Śląsku odnotowano ostatnio największe źródło nowych zakażeń na koronawirusa w Polsce.

Od 15 czerwca będą odbywać się loty wyłącznie do Aten, od 1 czerwca - z zagranicy do innych greckich miast. Niektóre zabytki są otwarte, na przykład Akropol. Otwarte są także plaże, a od czerwca planuje się wznowienie działalności hoteli. Między wyspami można się poruszać połączeniami promowymi, ale ograniczona jest liczba pasażerów.

Zobacz też: Grecja jednak otworzy granice dla turystów z Polski. Nie będzie lotów z Katowic

Hiszpania
Hiszpania od 1 lipca zniesie zakaz wjazdu dla turystów z zagranicy. Na plażach w niektórych miejscach Hiszpanii można przebywać już od 25 maja, ale między parasolami musi znajdować się odstęp 4 metrów. Madryt i Barcelona otworzyły już bary, parki i restauracje.

Islandia
Rząd Islandii zapowiedział, że od 15 czerwca będzie łagodzić restrykcje związane z podróżami zza granicy. Turyści będą musieli odbyć 14-dniową kwarantannę lub przejść test na koronawirusa.
Szwajcaria

Niemcy
15 czerwca Niemcy prawdopodobnie zniosą obostrzenia dla 31 europejskich krajów. Rząd przygotowuje dla każdego kraju indywidualne wytyczne dotyczące podróży do Niemiec. Restauracje i ogródki w Niemczech piwne już działają. Autobusy dalekobieżne i pociągi zostały uruchomione.

Szwajcaria
15 czerwca będzie możliwy wjazd zagranicznych turystów do Szwajcarii. Odwołano wszystkie największe letnie festiwale koncerty i wydarzenia. W zatłoczonych miejscach zaleca się noszenie maseczek, ale nie jest to przymusowe. Sklepy i restauracje są otwarte - przy jednym stoliku mogą siedzieć 4 osoby. Zaleca się kupowanie przez internet biletów na kolejki, autobusy i tramwaje.

Wielka Brytania
Rząd Wielkiej Brytanii planuje 14-dniową kwarantannę dla wszystkich osób wjeżdżających do kraju po 8 czerwca. Za nieprzestrzeganie obowiązku izolacji grozi grzywna w wysokości 1000 funtów. Wszystkie restauracje i hotele są zamknięte. Dozwolone są jednodniowe wycieczki do parków narodowych i na wybrzeże.

Włochy
Od 3 czerwca na teren Włoch obywatele UE mogą wjechać bez konieczności kwarantanny. Veneto i Sardynia przyciągają turystów hasłem ,,wolne od COVID-19". Koloseum w Rzymie i Pompeje są już otwarte. Na ten moment hotele i apartamentowce działają tylko na Południowym Tyrolu.

Włoskie granice ponownie otwarte dla mieszkańców strefy Schengen

Wznowione loty

Od 16 czerwca wznowione będą również loty. - Wiadomo przewoźnicy muszą się dostosować. Pewnie będą potrzebować tydzień, dwa czy trzy na przygotowanie siatki połączeń, bookowanie i tak dalej. Natomiast nawiązujemy kontakt z naszym narodowym przewoźnikiem LOT-em, po to, aby mógł zaplanować sobie odpowiednio powrót do świadczenia swoich usług - mówił premier.

- Jesteśmy w ważnym momencie walki z koronawirusem.(…) Nie wiadomo, co będzie za miesiąc, dwa czy trzy. Ale dziś można powiedzieć, że zarządzamy ryzykiem we właściwy sposób - stwierdził Morawiecki.

Test na koronawirusa

Niektóre kraje zezwalają na wjazd na swoje terytorium dla wszystkich obywateli z całej Unii Europejskiej. Inne zaś pozwalają na to jedynie osobom z krajów uznanych za kraje niskiego ryzyka. W niektórych przypadkach będą wymagane testy antywirusowe od obywateli krajów lub regionów wysokiego ryzyka.

Obowiązek wykonywania testu na koronawirusa wprowadziły m.in. Czechy, które otworzyły granice dla pracowników transgranicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska