Kiedyś Bismarckstrasse w Miedzyrzeczu była reprezentacyjną...

  Kiedyś Bismarckstrasse w Miedzyrzeczu była reprezentacyjną ulicą miasta [ARCHIWALNE POCZTÓWKI]

  Zdjęcie autora materiału
  Dariusz Brożek

  Gazeta Lubuska

  Do 1945 r. ul. Staszica nazywała się Bismarckstrasse
  1/16

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Archiwum Dariusza Brożek

  Obecna ul. Staszica do 1945 r. w Międzyrzeczu nazywała się Bismarckstrasse. Jej patronem był znany z antypolskiego nastawienia i wystąpień kanclerz Niemiec Otto von Bismarck, któremu międzyrzeczanie wystawili też pomnik na Winnicy.
  W monografii Międzyrzecza z 1998 r. czytamy, że ulicę wytyczono pod koniec XIX. Biegła na północny-zachód od Bahnhofstrasse, czyli Dworcowej (obecnej 30 Stycznia) do otwartego w 1910 r. Bismarckplatz, czyli placu Bismarcka (obecny plac przed pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego). Przecięła m.in. dawną Łąkę Strzelecką między Obrą i była fosą miejską.

  W 1899 r. przy Bismarckstrasse otwarto elektrownię miejską i rzeźnię, za którymi znajdował się targ bydlęcy. W 1908 r. wybudowano przy niej szkołę żeńską (obecna Szkoła Podstawowa nr 2), natomiast w 1914 r. ukończono budowę szkoły ludowej (obecne Liceum Ogólnokształcące i Szkoła Podstawowa nr 1).

  Na wysokości tej szkoły w latach 20. odsłonięto pomnik poświęcony niemieckim mieszkańcom, którzy zginęli podczas pierwszej wojny i Powstania Wielkopolskiego. Po wojnie pomnik został wyburzony, a ostatnio w jego miejscu postawiono Pomnik Pionierów Ziemi Międzyrzeckiej.

  Zobacz archiwalne pocztówki zamku w Międzyrzeczu

  W 1914 r. miedzy obiema szkołami wzniesiono wieżę ciśnień i wybudowano pierwszy miejski wodociąg. Przy Bismarckstrasse, na jej skrzyżowaniu z ówczesną Minkestrasse (obecna Sportowa) znajdował się Präsidentenhaus, czyli willa ówczesnego prezesa sądu.  Zobacz animację wideo z archiwalnych pocztówek międzyrzeckiego zamku  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Małe Mądrale odc.4

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia