MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedyś dzikie pszczoły królowały w naszych lasach. Teraz to rzadkość. Nadleśnictwo Bogdaniec dało im nowy dom

OPRAC.:
Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Pszczoły znalazły nowe domy na terenie Motylewa.
Pszczoły znalazły nowe domy na terenie Motylewa. Nadleśnictwo Bogdaniec
Nadleśnictwo Bogdaniec wzbogaciło się o nowych, skrzydlatych mieszkańców. Chodzi o pszczoły środkowoeuropejskie, które już zamieszkują na terenie nadleśnictwa. Zostały sprowadzone przez człowieka, ale osiedlać się tu będą już zupełnie naturalnie.

Pięć stojących kłód bartnych w leśnictwie Motylewo zostało zasiedlonych rodzimą pszczołą środkowoeuropejską z podgatunku Apis mellifera mellifera. Było to jedno z zadań realizowanego przez nadleśnictwo projektu unijnego „Obszary Natura 2000 szansą wzbogacenia różnorodności biologicznej Puszczy Gorzowskiej”. - Przy tym projekcie współpracujemy m. in. z nadleśnictwem Kłodawa. Widzimy też konieczność współpracy z lokalnymi pszczelarzami - mówi Piotr Pietkun, nadleśniczy z nadleśnictwa Bogdaniec. Przy zasiedlaniu nowych domostw pszczołom towarzyszyła upalna pogoda, która im nie sprzyjała, ale cała operacja zakończyło się sukcesem. Owady szybko zaakceptowały nowe lokum.

Przy tym projekcie wpółpracujemy m. in. z nadleśnictwem Kłodawa. Widzimy też konieczność współpracy z lokalnymi pszczelarzami.

Kłody domem dla pszczół

Pomimo, że kłody stały w tym miejscu już od zeszłego roku, to pracownicy nadleśnictwa czekali, aż dobrze przeschną i stworzą dogodne warunki dla życia pszczół. Lokalizacja pasieki edukacyjnej nie jest przypadkowa. Znajduje się na założonym w ubiegłym roku jednohektarowym poletku złożonym z ponad dwudziestu rodzimych gatunków drzew i krzewów miododajnych oraz nektarodajnych, kwitnących o różnych porach roku i zaopatrujących pszczoły w pożytki.

Pszczoły przeniosą się do lasu?

Kłody bartne zostały umiejscowione w bliskim sąsiedztwie rezerwatów przyrody „Morenowy Las” oraz „Bogdanieckie Grądy” bogatych w liczne drzewa dziuplaste. Nowi, skrzydlaci lokatorzy z pewnością znajdą szybko nowe miejsca do życia i rozwoju.

Kiedyś dzikich pszczół w naszych lasach było bardzo wiele

A dlaczego właśnie pszczoła środkowoeuropejska z podgatunku Apis mellifera mellifera? Gdyż jest pszczołą rodzimą, wyjątkowo odporną na zmienne warunki klimatyczne i dostosowana do ciężkich warunków zimowych. Zaletą tych pszczół jest dostosowanie do warunków leśnych oraz dobre wykorzystanie pożytków tychże terenów.

Pszczoła środkowoeuropejska pierwotnie była naturalnym elementem ekosystemu leśnego. Na przestrzeni XX w. została praktycznie wyparta z rejonów jego naturalnego występowania przez rasy obce, ze względu na wysoką wydajność miodu. Leśnicy zapewniają, że „złotego nektaru” z kłód pozyskiwać nie będą. Poza podstawową opieką pasieczną, wszystko pozostawią naturze.

Ważna rola pszczół

- Nasze działania mają zwrócić uwagę na zachowanie różnorodności biologicznej oraz ogromnej roli, jaką pełnią zapylacze zapewniając przetrwanie wielu gatunkom zwierząt. Nie należy się też obawiać, że dzikie pszczoły wyprą inne gatunki pszczół. Chodzi o odbudowanie ich roli w ekosystemie, działamy bardzo lokalnie - mówi nadleśniczy Piotr Pietkun.

Polecamy wideo: Rośliny przyjazne pszczołom. Jak zasiać łąkę kwietną?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska