Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kilka prostych sposobów na zachowanie młodości

Ilona Kaczmarek (gp) 68 324 88 18 [email protected]
Śmiech jest lekarstwem dla duszy i ciała
Śmiech jest lekarstwem dla duszy i ciała fot. DiGiTouch
Okazuje się, że długowieczność jest w zasięgu ręki. Eliksir młodości? Tajemnica nieśmiertelności? To prostsze niż Ci się wydaje…

Czy istnieją patenty na długowieczność? Bezsporne - pewnie nie. Są jednak sposoby, dzięki którym możesz przedłużyć swoją młodość, poczuć się lepiej i sprawić, że życie stanie się radośniejsze! Oto one:

* Ciesz się każdym dniem, otaczaj się przyjaciółmi, śmiej się częściej, zaakceptuj siebie, rozjaśnij się wewnętrznie, naucz się słuchać innych, bądź użyteczny, nie daj się wykorzystywać, nie porównuj się z innymi, nie zazdrość młodszym, ciesz się drobiazgami, pielęgnuj poczucie humoru, poznawaj świat, bądź żywotny, dużo spaceruj, czasem daj się przebadać!

* Nie jedz - odżywaj się! Przykazania zdrowego odżywiania: każdego dnia jedz przynajmniej 3 posiłki, urozmaicaj jadłospis, codziennie jedz warzywa i owoce, nie zapominaj o odtłuszczonym jogurcie, mięso spożywaj 2-3 razy w tygodniu, nie przesalaj, bądź aktywny ruchowo.

* Kochaj! Samotni żyją krócej - twierdzą media, powołując się na opinie gerontologów, psychologów i dietetyków.

* Śmiej się! Śmiech jest lekarstwem dla duszy i ciała. Śmianie się uwalnia od stresów i napięć, pobudza pracę mózgu, wspomaga leczenie astmy i migreny, stanowi naturalny masaż tętnicy szyjnej.

* Ćwicz umysł! Według najnowszych doniesień neurofizjologów, komórki mózgowe nie giną. Zapadają jedynie w głęboką drzemkę, w warunkach świętego spokoju i niedoboru tlenu.

* Żyj zdrowo bez papierosów! Na 337 przebadanych stuletnich Amerykanów, tylko 10 przyznało się do palenia papierosów. Ponad połowa nie odmawiała sobie drinków, sporych ilości kawy i herbaty. Geny odpowiadają za 15 proc. naszych dolegliwości, 55 proc. zależy od naszego jadłospisu, a 30 proc. od środowiska.

* Jedz mądrze! Hunzowie mieszkający w Himalajach przekraczają setkę bez żadnego problemu. Ich standardowy posiłek to: surowe owoce, warzywa i placki z razowej mąki, do tego duże ilości źródlanej wody i aktywności fizycznej. Żyją na terenach, gdzie powietrze jest krystalicznie czyste. Nie wiedzą, co to jest choroba nowotworowa, bo nie chorują. Z kolei w rejonie peruwiańskich Andów żyje indiańskie plemię Q'ero którego członkowie dożywają średnio 110-115 lat!. Co najdziwniejsze, odżywiają się tylko ziemniakami (posiadają wiele odmian i przyrządzają je na wiele sposobów)!

* Sprzymierzeńcy długowieczności to: marchew. kapusta, czerwony burak, pietruszka, brokuły, cykoria, sałata, czosnek oraz jabłko, awokado, porzeczka, ryby, jogurt, pieczywo razowe.

* Hormony radości. Niezwykle ważnym hormonem produkowanym przez szyszynkę jest melatonina. Utrzymuje młodzieńcze zdrowie i wigor, zwiększa sprawność seksualną i dba o układ odpornościowy. Starość nadchodzi z momentem, kiedy szyszynka wytwarza mniejsze ilości melatoniny, a dzieje się to już w okresie dojrzałości. W wieku 60 lat wydziela się mniej melatoniny niż wtedy, gdy mieliśmy 20 lat.

* Witaminy na zdrowie! Znany głównie z reklam, koenzym Q10 to substancja o charakterze witaminy. Ochrania tętnice, obniża ciśnienie, jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Q10 znajdziemy w: orzechach, sezamie, kiwi, śliwkach, brzoskwiniach, brokułach, soli, czosnku.

* Dbaj o siebie! Czynniki genetyczne wpływają na długość życia tylko w 15-20 proc. cała reszta, ponad 80 proc., to już efekt eksploatacji swojego organizmu. Na podstawie badań stwierdzono, że wiek metrykalny i wiek biologiczny mogą się od siebie różnić o nawet 20 lat! W Polsce ponad 60 proc. mężczyzn i 51 proc. kobiet nie przekracza 70 lat! Dłużej od Polaków żyją: Szwajcarzy, Szwedzi, Francuzi, Hiszpanie. A kobiety żyją dłużej niż panowie.

* Pracuj i śmiej się! Brzeg (woj. dolnośląskie) jest prawdziwym zagłębiem stulatków. Mieszka ich tu około 30. Urodzeni na wschodzie i zahartowani ciężką pracą trzymają się dziarsko.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska