Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kilkaset osób przeszło ulicami Nowej Soli, aby uczcić pamięć żołnierzy wyklętych. Młodzież niosła ogromną flagę

Edward Gurban
Marsz pamięci o żołnierzach wyklętych w Nowej soli, 1 marca 2020 r.
Marsz pamięci o żołnierzach wyklętych w Nowej soli, 1 marca 2020 r. Edward Gurban
Po raz siódmy w niedzielę, 1 marca 2020 r. w Nowej Soli odbył się Marsz Żołnierzy Wyklętych. Najpierw w kościele pw. św. Antoniego, pod przewodnictwem proboszcza Kazimierza Golca odbyła się msza św.

Po mszy za ojczyznę, odprawioną w kościele pw. św. Antoniego w asyście policji i straży miejskiej, uformował się pochód, który ulicą Piłsudskiego przez plac Wyzwolenia, ul. Zjednoczenia i Bankową, przeszedł pod pomnik Bohaterom walk o wolność Polski.
Zebranych przywitał Stanisław Srebrniak. Wystąpili też: poseł na Sejm RP Krystian Kamiński, Jacek Ulwański, syn jedynego żyjącego w Nowej Soli żołnierza wyklętego, Władysława.

Marsz w Nowej Soli ma być imprezą cykliczną

Marsz od samego początku organizują Jerzy Patelka, Krzysztof Garwoliński oraz Stanisław Srebniak, od kilku lat zaangażowany jest również radny Ryszard Szablowski. - Pierwszy marsz zorganizowaliśmy z pomysłu młodych patriotów, kibiców Dozametu, którzy chcieli upamiętnić wyklętych. My obiecaliśmy, że pomożemy od strony formalno-organizacyjnej i tak już zostało - opowiada Krzysztof Garwoliński. - Przy organizacji pierwszego marszu narodził się pomysł 30-metrowej flagi (szytej przez moją żonę), pochodni itp. Od samego początku staraliśmy się nadać ciekawą oprawę wydarzeniu, organizując m.in. wykłady czy spotkania z żyjącymi weteranami.

Organizatorzy marszy regularnie starają się o honorowe patronaty. Wielokrotnie otrzymywali patronat Prezydenta RPW, tym roku marsz odbył się pod honorowym patronatem Wojewody Lubuskiego. - Chcemy, aby Nowosolski Marsz Pamięci Żołnierzy Niezłomnych stał się imprezą cykliczną - podkreśla K. Garwoliński.
Podczas uroczystości odbył się apel pamięci. Spotkanie zakończyło wspólne śpiewanie hymnu narodowego.

Zielonogórski marsz Młodzieży Wszechpolskiej ku czci Żołnierzy Wyklętych

Zielona Góra. Marsz Młodzieży Wszechpolskiej ku czci Żołnier...

W niedzielę (1 marca) Sulechów pobiegł Wilczym Tropem. W VIII Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzięło udział 280 osób, w tym 100 dzieci. Start i meta zlokalizowane były w parku przy cmentarzu komunalnym. Najpierw rywalizowali najmłodsi - emocji nie brakowało! Na mecie każdy śmiałek dostał pamiątkowy medal. Następnie w szranki stanęli dorośli. Oczywiście, liczył się sam udział, ale z kronikarskiego obowiązku odnotujmy, że najszybciej (w 8 minut i 40 sekund) 2,5-kilometrową trasę pokonał Piotr Krasiński z Gubina. - To był taki spokojny trening, fajne przetarcie po długiej chorobie. Właśnie mija rok, jak zacząłem sobie tak delikatnie biegać. Spodobało mi się, wkręciłem się - powiedział nam pan Piotr. Dodajmy, że uczestnicy biegu startowali w koszulkach z podobizną rotmistrza Witolda Pileckiego.Zobacz też:  Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zielonej Górze

Sulechów. Tropem Wilczym - VIII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklę...

Bieg Tropem Wilczym odbył się w Parku Górczyńskim.

Bieg Tropem Wilczym w Gorzowie. Biegło w nim ponad 300 osób

Informacje historyczne

Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej
przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów - przypomina Fundacja Wolność i Demokracja, organizator wydarzenia w kraju.
Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.

INWESTYCJE W NOWEJ SOLI

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska