Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcze atakują! Rozpoczyna się sezon kleszczy. Jak się przed nimi chronić?

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Kleszcze są aktywne od 4 stopni Celsjusza. Już teraz można zauważyć ich obecność.
Kleszcze są aktywne od 4 stopni Celsjusza. Już teraz można zauważyć ich obecność. pixabay.com/ zdjęcie podglądowe
Pomimo zmiennej pogody, powoli nadchodzi wiosna, a wraz z nią spacery po parkach i lasach. Ciesząc się naturą, warto jednak zachować ostrożność. Wraz z wiosną, aktywność zaczynają kleszcze. Gdzie można je złapać, jak się przed nimi uchronić i jak bardzo potrafią zaszkodzić?

Jak informuje dr Olaf Ciebiera z Katedry Ochrony Przyrody Instytut Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego, kleszcze są aktywne od 4 stopni Celsjusza. Już teraz można zauważyć ich obecność.

Na początku będą wychodzić kleszcze łąkowe, atakujące głównie zwierzęta, a okres kwiecień-maj to czas kleszcza pospolitego, częściej atakującego ludzi

- mówi biolog.

Kleszcze mogą przenosić wiele chorób

Jak podaje Ciebiera, kleszcze są odpowiedzialne za przenoszenie chorób odkleszczowych. Mogą przenieść patogeny szkodliwe zarówno dla człowieka, jak i zwierząt domowych lub gospodarskich. Najgroźniejsze z nich to odkleszczowe zapalenie mózgu i borelioza.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że nie każdy kleszcz jest nosicielem chorób, ale też jeden kleszcz może przenieść ich kilka. Jest jednak ratunek.

Zobacz: Pieskie życie z kleszczami. Jak ochronić naszego czworonoga?

Źródło:
TVN

Im szybciej wyciągnięty kleszcz, tym lepiej

Dobrą informacją jest fakt, że nie każdy złapany kleszcz musi przenieść chorobę, a nawet nosiciel, nie musi jej przekazać swojemu żywicielowi.

Zanim kleszcze zaczną właściwe żerowanie, wgryzają się w naszą skórę. Aby przeniosły na przykład bakterie borelii albo wirusa, muszą się dobrze wkłuć i zacząć ostatnią fazę żerowania, gdy kleszcz wypluwa z siebie wszystko i wciąga z powrotem

- obrazowo opowiada dr Ciebiera.

Czytaj też: Uważajcie w lesie i ogrodzie! Kleszcze już się obudziły

Naukowiec tłumaczy, że w tym procesie biorą udział enzymy, które częściowo rozkładają tkanki, nadtrawiają krew i blokują układ nerwowy żywiciela, dzięki czemu nie czuć tego, że kleszcz żeruje, a swędzenie zaczyna się dopiero po kilku dniach. Dlatego tak ważne jest, by dokładnie obejrzeć się po powrocie z lasu, łąki, działki lub parku. Wówczas jest szansa na ściągnięcie kleszcza zanim wbije się w skórę, a nawet po wbiciu, jeśli ściągniemy go do 24 godzin, prawdopodobieństwo przekazania choroby jest niskie.

Gdzie występują kleszcze?

- Będziemy narażeni na kleszcze, jeśli nie będziemy zwracać uwagi na to, gdzie chodzimy - mówi naukowiec. Wyjaśnia, że kleszcze preferują różne miejsca. Można je złapać spacerując bokiem ścieżek, a także tam, gdzie podszyt leśny jest bogaty i gęsty.
Kleszcze bywają także w miejscach o dużej wilgotności. Właśnie dlatego można je spotkać tam, gdzie rosną paprocie. Występują one również na nieużytkach i innych przestrzeniach otwartych, ale wilgotnych, na przykład na łące w pobliżu rzeki.
Raczej nie ma się czego bać w lesie suchym, sosnowym, a także na polu ornym.
Ze względu na wilgotność, powinniśmy być ostrożniejsi wiosną i jesienią. - Już teraz zaczyna się coś dziać - mówi Ciebiera.

Jak się zabezpieczyć przed kleszczami?

Na kleszcze narażeni są wszyscy pracujący w terenie, leśnicy, rolnicy, a także, jak zauważa naukowiec, ludzie, którzy mają działki i przydomowe ogródki, w szczególności te zaniedbane.

W związku z tym, że nasza praca polega na kontakcie z przyrodą tam, gdzie kleszcze przebywają, jesteśmy bardziej narażeni na ich atak, niż inne grupy zawodowe. Musimy dbać o to, by się odpowiednio zabezpieczać, ubierać odzież ochronną, pilnować, by spodnie wpuszczone były w wysokie buty, nosić długi rękaw, a w sezonie na kleszcze pryskać się środkami odstraszającymi. Po powrocie z lasu należy się dokładnie obejrzeć

- mówi Agnieszka Anklewicz, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Świebodzin.

Na podobne metody zabezpieczeń przed kleszczami zwraca także uwagę Ciebiera. Oprócz środków chemicznych, można stosować również te naturalne, jednak mniej skuteczne. Przykładem jest napar z czystka, którym można posmarować skórę przed wyjściem do lasu.

Co przyciąga kleszcze?

Widziałam taki przypadek, gdy dwie osoby szły razem przez las. Po powrocie jedna z nich nie miała żadnego kleszcza, a druga przyniosła ich kilka lub kilkanaście. Po prostu pewne osoby są bardziej podatne

- opowiada Anklewicz.

- Są grupy krwi, które są bardziej preferowane przez kleszcze. Jednak nie jest to jednoznaczne, nie znamy grup krwi bardziej przyciągających kleszcze. Prowadzimy badania w tym zakresie - mówi dr Olaf Ciebiera.

Ponadto wykazano korelację pomiędzy obecnością kleszczy, a... promieniowania elektromagnetycznego. Dlatego przed spacerem, smartfona lepiej zostawić w domu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska