MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcze, czyli małe ukączenia i spore problemy

Aleksandra Korn
Aleksandra Korn
Wiosną chętnie odwiedzamy lasy napawając się pięknem natury. Niestety ciepłe i wilgotne środowisko to także idealne warunki dla kleszczy

Wraz z nastaniem słonecznych, wiosennych dni, wraz z budzącą się do życia przyrodą, budzą się także do życia mali krwiopijcy... O czym mowa? Oczywiście, o kleszczach. Te małe pasożyty wprost uwielbiają ciepłe i wilgotne środowisko i nawet wiosenne przymrozki nie są w stanie im zagrozić. zagrozić. Zaobserwowano aktywność kleszczy również w okresie łagodnej zimy, dlatego już dziś warto wzbogacić swoją wiedzę o tych pasożytach, zagrożeniach jakie ze sobą niosą, a przede wszystkim metodach, które pozwolą nam skutecznie uchronić się przed tymi intruzami.

Choroby odkleszczowe
Kleszcze przenoszą patogeny, które mogą wywołać między innymi boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). To chyba najbardziej znane choroby, które mogą być następstwem ukąszenia tych maleńkich pajęczaków. Jednak wachlarz chorób wywołanych przez kleszcze jest znacznie bardziej szeroki. Do chorób odkleszczowych zaliczamy także babeszjozę, tularemię, gorączkę Q i inne. W ostatnim okresie najczęściej rozpoznawaną chorobą jest wspomniana już borelioza. Borelioza (krętkowica kleszczowa) jest wywoływana przez bakterię Borrelia burgdorferi. Do zakażenia krętkiem B. burgdorferi dochodzi w wyniku ukłucia zainfekowanego kleszcza. Wniknięcie bakterii może nastąpić również przez uszkodzoną skórę, poprzez rozgniecenie kleszcza i wtarcie jego treści w ranę lub poprzez wtarcie znajdującego się na skórze kału kleszcza.

Kleszcz - gdzie można go spotkać?
Sądzicie, że kleszcze najlepiej czują się w lasach i tylko w leśnym środowisku można je spotkać? Jeśli tak, to jesteście w błędzie! Owszem, te małe pasożyty świetnie czują się w wilgotnym, leśnym runie, jednak upodobały sobie także porośnięte dzikim bzemłąki i polany. Te drobne pajęczaki występują także w parkach miejskich, błoniach, nad rzekami i stawami. Również pola uprawne, działki ogrodowe, obszary zarośnięte paprociami, jeżynami, leszczyną, tereny, gdzie las liściasty przechodzi w las iglasty lub odwrotnie, to idealne środowisko, w którym żyją te pasożyty. Suche liście, kłody drewna pozostawione jako posusz - tutaj również może kłębić się od tych niebezpiecznych dla człowieka intruzów.

Gdy ukąsi kleszcz
Co jednak zrobić, gdy na swojej skórze zauważymy kleszcza?

- Przede wszystkim zachowajmy spokój i postarajmy się go w całości skutecznie usunąć np. pensetą lub innym przyrządem dostępnym w aptece - mówi Eugeniusz Kiełczawa, gł. sp. ds BHP z RDLP w Zielonej Górze. Jednak uważajmy! Podczas usuwania kleszcza wbitego w skórę nie wolno wyciągać go palcami, smarować tłuszczem, rozgniatać, podpalać lub gwałtownie szarpać. Po usunięciu kleszcza należy dokładnie umyć ręce, a miejsce po ukłuciu zdezynfekować. Następnie musimy obserwować miejsce ukąszenia przez kilkanaście dni, czy nie pojawia się zmiana skórna. Jeżeli pojawi się rumień wędrujący, zaczerwienienie, należy natychmiast udać się do lekarza. Jeżeli nie pojawi się rumień (pojawia się u około 40-50% osób zainfekowanych), wskazana jest konsultacja u lekarza, gdyż po 5-6 tygodniach od ukąszenia należałoby wykonać badanie w kierunku boreliozy. Wskazane jest także wysłanie kleszcza do badania do laboratorium czy jest nosicielem bakterii B. burgdorferi, KZM lub innych chorób odkleszczowych - pozwoli to na ewentualne szybkie wdrożenie leczenia.

Profilaktyka
Co robić, by cieszyć się wiosennymi spacerami w lesie lub parku? Przede wszystkim zadbajmy o odpowiedni ubiór, np. długie spodnie, buty z wysoką cholewą. Stosujmy też środki odstraszające, które co prawda nie dają 100 proc. ochrony, ale ograniczają ryzyko ukąszenia. Unikajmy także głaskania czworonogów. Po powrocie ze spaceru w lesie, parku, po wizycie na działce, wytrzepmy dokładnie odzież i skrupulatnie oglądnijmy swoje ciało. Okolice głowy (szczególnie za uszami oraz na granicy włosów), to miejsce, gdzie w przypadku dzieci dochodzi do około 70% ukąszeń! U dorosłych kleszcze umiejscawiają się najczęściej w miejscach, w których skóra jest najdelikatniejsza - pod kolanami, w pachwinach, w fałdach skóry oraz na brzuchu. Po spacerze weźmy dokładny prysznic.

Uwaga! Możemy także zaszczepić się przeciw KZM. A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska