Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kłodawką w Gorzowie i okolicach znów spłyną kajakarze. Zobaczysz ich w sobotę 23 maja

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Tak przebiegał spływ Kłodawką w 2019 r.
Tak przebiegał spływ Kłodawką w 2019 r. Archiiwum EuroJumelages w Gorzowie
W sobotę 23 maja grupa pasjonatów ze stowarzyszenia EuroJumelages już po raz piąty organizuje spływ Kłodawką. W Gorzowie będzie można ich zobaczyć wczesnym popołudniem.

- Tym spływem chcemy pokazać, że warto doceniać lokalne uroki, lokalne krajobrazy – mówił nam w czwartek 21 maja Ireneusz Kalitko ze stowarzyszenia EuroJumelages w Gorzowie (ma ono korzenie pocztowe i zachęca do aktywnego trybu życia).
W tę sobotę członkowie EuroJumelages i miłośnicy kajaków organizują spływ Kłodawką.

- Około 9.00 zaczniemy go w Mironicach, a po kilku godzinach dotrzemy do Gorzowa. Na wysokości mostku na ul. Owocowej powinniśmy być około 13.00, a obok ścieżki biegnącej wzdłuż Kłodawki będziemy płynąć między 13.30 a 15.00 - mówi pan Ireneusz.

- Ta ścieżka ma swój urok. Przy okazji pozwala mieszkańcom, by nam trochę pokibicowali – dodaje I. Kalitko. Podkreśla, że godziny są orientacyjne. Zawsze bowiem może się zdarzyć, że spływ się przeciągnie, bo na trasie trzeba będzie np. omijać powalone drzewa, które będą zmuszały do wyciągnięcia kajaków na brzeg. Spływ powinien zakończyć się około 15.00 na wysokości mostku w Parku Róż (tuż przy Parku 111).

Trwa głosowanie...

Czy lubisz spędzać czas nad Kłodawką w Gorzowie?

Kajakarze na brzeg i tak będą musieli wychodzić. Tak zrobią m.in. w okolicy ul. Owocowej, gdzie jest wodospad oraz przy spiętrzeniach, które są na wysokości ulic Puszkina oraz Żwirki i Wigury czy też ul. Borowskiego.

Kłodawka w Gorzowie. Latem może mieć tylko 30 cm

Spływ Kłodawką stowarzyszenie EuroJumelages organizuje już po raz piąty. W zeszłym roku odbywał się on w ostatnią niedzielę kwietnia.
- W tym roku w zorganizowaniu spływu o podobnej porze roku przeszkodził koronawirus. Spływ musieliśmy przełożyć. Nie czekamy jednak z nim za długo, bo teraz stan wody umożliwia jeszcze płynięcie kajakami – mówi Kalitko. O ile na przełomie zimy i wiosny stan wody w Kłodawce jest na poziomie około 1 metra, o tyle później z każdym miesiącem opada i u progu lata może on wynosić od 30 do 50 cm.

Robotnicy odkryli dawne koryto Kłodawki w centrum Gorzowa. Przez lata było przykryte betonowymi płytami [ZDJĘCIA]

W tym roku w 15-kilometrowym spływie ma wziąć udział siedem osób. – Zachowamy reżim sanitarny. Wszyscy będą płynąć osobno. Nie będzie par w kajakach – mówi Kalitko. Dodaje, że nie ma przeszkód prawnych, aby urządzić spływ kajakiem. – Ludzie pływają już kajakami także po innych rzekach – mówi pan Ireneusz, który na co dzień jest listonoszem.

Stowarzyszenie EuroJumelages w Gorzowie i okolicy ma około 70 członków (nie tylko pracowników poczty). Organizują oni dla siebie pikniki wędkarskie, rajdy pieszo-rowerowe, wyprawy na narty czy właśnie spływy kajakowe. Jeśli chcecie do nich dołączyć, znajdziecie ich pod adresem: jumelages.org.pl.

Kłodawka. Jak długa jest nasza rzeczka?

Kłodawka jest jedną z trzech rzek przepływających przez Gorzów. Całkowita jej długość to 27 km. Wypływa z Jeziora Karskiego Wielkiego na Pojezierzu Myśliborskim. Na terenie Gorzowa wpływają do niej wody Srebrnej. Sama Kłodawka zasila z kolei Wartę na wysokości ul. Garbary.

Czytaj również:
Ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż Kłodawki w Gorzowie. To będzie hit!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska