Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety przeżyły koszmar, bo ich prześladowca czuł się bezkarny. Kiedy stalking będzie traktowany jak przestępstwo?

Ilona Kaczmarek 68 324 88 18 [email protected]
Ministerstwo Sprawiedliwości chce uznać stalking za przestępstwo.
Ministerstwo Sprawiedliwości chce uznać stalking za przestępstwo. fot. sxc.hu
Jesteś dręczony głuchymi telefonami? Twój prześladowca nie będzie już bezkarny. Ministerstwo Sprawiedliwości chce uznać stalking za przestępstwo i wsadzać dręczycieli do więzienia na trzy lata.

Stalking, czyli złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się, czy prześladowanie, zagrażające czyjemuś bezpieczeństwu, często jest powiązany z czynami karalnymi tj. obrazą i zniewagą, zniszczeniem mienia, przemocą domową. Stalking to np. śledzenie ofiary, osaczanie jej poprzez ciągłe wizyty, telefony, sms-y, pocztę elektroniczną, podarunki i ciągłe, powtarzające się nagabywanie.

Zobacz też: Niemiec, który nękał zielonogórzankę seksualnymi SMS-ami i wulgaryzmami trafił do aresztu (wideo)

Jak wynika z badań, ofiarami takich działań w Polsce padło aż 3 mln osób! Wśród nich nasza Czytelniczka, pani Magda, której historię opisywaliśmy w "GL" już kilkukrotnie ("GL" z 8,9 maja i 19,20 czerwca br.). Kobieta przez trzy miesiące żyła jak w koszmarze. Jej telefon dzwonił bez przerwy, dostawała tysiące sms-ów, była wyzywana od najgorszych. Prześladowcą okazał się 48-letni obywatel Niemiec, poszukiwany międzynarodowym listem gończym za oszustwa i fałszerstwa. W końcu, po tygodniach dramatu pani Magdy, zatrzymali go zielonogórscy policjanci. Podczas przeszukania w jego mieszkaniu znaleźli sprzęt informatyczny, różne telefony komórkowe, pieniądze i kilkaset różnych kart sim do telefonów komórkowych. To właśnie za ich pomocą nękał kobiety na terenie kraju.

Tajemniczy mężczyzna gnębił nie tylko ją. Z internetu zdobywał numery agentek nieruchomości z całego kraju: Białegostoku, Warszawy, Rzeszowa. I rozpoczynał "zabawę". Nie wystarczały mu obrzydliwe SMS-y. Psychicznie wykańczał swoje ofiary za pomocą specjalnego programu. Tak go ustawiał, że telefony tych kobiet dzwoniły dosłownie bez przerwy. Załamane zgłaszały się wszędzie: na policję, do operatorów sieci, prokuratury, mediów. I nikt nie mógł im pomóc! Więc był praktycznie bezkarny!

Małgorzata Stanisławska, rzeczniczka komendanta miejskiego policji w Zielonej Górze, tłumaczyła nam wtedy, że stalking jest tylko wykroczeniem. Nie można za nie nikogo aresztować, tylko np. nałożyć karę grzywny.

- Według kodeksu karnego, o groźbach karalnych możemy mówić wtedy, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie ich spełnienia - wyjaśniła.

Dlatego teraz trudno jest karać sprawców stalkingu, nękających swoje ofiary SMS-ami czy telefonami. Inaczej mówiąc: trzeba mieć na tyle mocne dowody, by aresztować nie za stalking w ogóle, ale za jakąś poszczególną groźbę np. złośliwe niepokojenie człowieka, bezprawną groźbę, zmuszanie do tzw. innej czynności seksualnej. Ale pojedyncze czyny (jak np. wysyłanie SMS-ów czy uciążliwe telefony), które same w sobie mogą wydawać się niegroźne, też wymagają podstaw do ścigania.

Dlatego Minister Sprawiedliwości chce, by stalking był przestępstwem wpisanym do kodeksu karnego i ściganym przez policję. Na wczorajszej konferencji prasowej Andrzej Zoll, przewodniczący komisji kodyfikacyjnej działającej przy resorcie sprawiedliwości zapowiedział, że do kodeksu karnego wpisane zostanie zarówno uporczywe nękanie, które doprowadza ofiarę do "uzasadnionego odczucia strachu" o siebie i rodzinę, jak i złośliwe wykorzystywanie danych osobowych celem wyrządzenia szkody materialnej i osobistej. Oba przypadki zagrożone będą karą do trzech lat więzienia

OPINIE

Piotr Sobański, adwokat

Potrzebujemy dokładnej definicji pojęcia

- Dzięki regulacji prawnej mającej na celu wprowadzenie stalkingu do Kodeksu karnego i ściganie jako przestępstwa, ofiary tego typu nękania będą miały większe możliwości dochodzenia swoich praw. Wprowadzenie normy karnej, która wyraźnie określi, jakie działania są zabronione, ułatwi dochodzenie roszczeń cywilno - prawnych.

Ważną sprawą jest też dokładne zdefiniowanie stalkingu, ustalenie, co dokładnie i jakiej karze ma podlegać. Inną kwestią jest umiejscowienie tego zapisu w Kodeksie karnym - czy znajdzie się on np. w tym samym rozdziale, gdzie groźby karalne oraz kwestia podchodzenia przez sądy do przestępstwa stalkingu.

Alina Dobrowolska, prokurator Prokuratury Okręgowej W Zielonej Górze

Ustalenie przestępstwa będzie łatwiejsze

- Jeśli stalking będzie traktowany jako przestępstwo i będzie za niego określona kara, na pewno dobrze wpłynie to na sprawność organów ścigania. Także osoby pokrzywdzone będą miały większą świadomość, że jest to czyn podlegający karze. W takich przypadkach będzie mogła działać policja i prowadzić postępowanie pod nadzorem prokuratury. Teraz, jeśli SMS zawiera groźbę albo słowa powszechnie uznane za obelżywe, jego autor może być ścigany przez policję i prokuraturę w zakresie groźby albo, w drugim przypadku, z oskarżenia prywatnego. Jeśli natomiast ktoś wysyła SMS-y "Kocham Cię", nawet tysiąc razy dziennie - jest to tylko wykroczenie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska