Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety w branży IT

Aleksandra Korn
Aleksandra Korn
Kobiety nie boją wyzwań.
Kobiety nie boją wyzwań. pixabay.com
Bez wątpienia praca w roli informatyka kojarzy nam się z zawodem wykonywanym przez mężczyznę. Jednak kobiety coraz częściej decydują się na związanie swojego życia zawodowego z sektorem nowych technologii.

Współczesny wizerunek kobiety odbiega od tego, który pamiętamy jeszcze sprzed kilkunastu lat. Dzisiejsze kobiety chętnie podejmują obowiązki zawodowe, które niegdyś kojarzone były przede wszystkim ze sferą męską. Infotechnologia jest niewątpliwie branżą, w której prym wiodą mężczyźni. Nie oznacza to jednak, że kobiety nie są w niej zatrudniane.

Prężnie rozwijająca się branża IT chętnie otwiera się na kandydatki, które – jak się okazuje – doskonale spełniają się w roli np. programistek.

- Myślę, że kobiety bardzo lubią nowe technologie. Panie, które spotykam działając od 11 lat w branży IT, są bardzo dobrze wykształcone, skoncentrowane na realizacji celów, konsekwentne i systematyczne - mówi dyrektor marketingu Sinersio Polska, Jola Uździcka. - Mają swoje pomysły na prowadzenie biznesu oraz odwagę, aby rozwiązywać często złożone problemy. Kobiety mają również bardziej analityczne myślenie niż mężczyźni, a to jest ważne w IT. Tam, gdzie obecnie pracuję, czyli w Sinersio Polska jestem pierwszą kobietą w Data Center. Współpracownicy przyznają, że przyzwyczaili się już do „stukotu moich obcasów”, gdy idę po specjalnej podłodze technicznej i prezentuję klientom instalacje krytyczne w naszym obiekcie, a do niedawna było to dla nich nietypowe zjawisko.

Kobiety mają bardziej analityczne myślenie niż mężczyźni, a to jest ważne w IT

Praktyka nie od dziś pokazuje, że kobiety są bardzo dobrymi programistkami. I to wcale nie powinno dziwić. Warto wspomnieć, że nawet jeden z języków programowania „Ada” został nazwany tak na cześć Aday Lovelace, dziewiętnastowiecznej matematyczki, którą uznaje się za twórczynię pierwszego programu komputerowego. W historii informatyki zapisało się jeszcze kilka innych kobiet. Wśród nich jest znana programistka Margaret Hamilton, która pracowała w NASA, i która była głównym inżynierem oprogramowania dla misji Apollo. -Kobiety nadają się szczególnie na programistki z powodu tych samych cech, które decydują o tym, że są dobrymi księgowymi, tj. skrupulatności i dokładności. Często okazuje się, że programy pisane przez kobiety mają mniej błędów, a tym samym potrzeba mniej czasu na ich poprawianie - zauważa Mariusz Wantulok, absolwent informatyki UZ.

Pracodawcy z branży IT chętnie otwierają się na kandydatki pasjonujące się nowymi technologiami. Czy jednak panie mogą liczyć na zatrudnienie w tym sektorze? - Rynek pracy w IT jest bardzo chłonny, z roku na rok potrzeba coraz więcej specjalistów, a kwestie techniczne nie są już domeną mężczyzn. Kobiety nie boją wyzwań technologii, ponieważ nie jest to dzisiaj wiedza tajemna, wielu rzeczy można się nauczyć i stać się specjalistą. Panie są potrzebne w branży IT, gdyż potrafią budować zespoły lojalnych i zaangażowanych pracowników, a to ważna i potrzebna umiejętność na trudnym rynku IT, na którym jest duża fluktuacja dobrych pracowników pomiędzy firmami – komentuje Jola Uździcka.

W branży IT niezwykle istotne są pasja i samodzielne zdobywanie wiedzy. Co więcej, kładzie się nacisk na zdolności interpersonalne oraz umiejętność pracy w grupie. Branża IT niewątpliwie wymaga bycia kreatywnym, innowacyjnym, rzetelnym i komunikatywnym, a tych cech na pewno nie można odmówić płci pięknej. - Pracuję w tej branży od ośmiu lat. Nie wyobrażam sobie siebie w innym zawodzie! – mówi Anna Zaborna, informatyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska