Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety w pasach

(wak)
Kobiet w ciąży powinny jednak zapinać pasy - dla własnego bezpieczeństwa i dziecka.
Kobiet w ciąży powinny jednak zapinać pasy - dla własnego bezpieczeństwa i dziecka. fot. Bartosz Kudowicz
Jeśli kobieta w ciąży ma prawidłowo zapięty pas bezpieczeństwa, w razie wypadku lub kolizji, zmniejsza zagrożenie dla dziecka i siebie.

Taki wniosek wyciągnięto z najnowszych badań prowadzonych przez Volvo Cars. A przypomnijmy, że obecnie dominuje zupełnie odmienny pogląd, że dla bezpieczeństwa kobiety i jej dziecka, lepiej pasów nie używać. Dlatego panie o widocznej ciąży są zwolnione (art. 59, punkt 2 Kodeksu drogowego) z ich zapinania.

Przy badaniach Volvo Cars korzystano z wirtualnego manekinu w ciąży, dzięki któremu możliwa była symulacja ruchów ciężarnej kobiety w trakcie wypadku oraz płodu w jej łonie. Proporcje manekina były wzorowane na proporcjach kobiety średniego wzrostu w ostatnim okresie ciąży - około 36. tygodnia. Symulowano zderzenia czołowe. W ich trakcie okazało się, że zarówno dla kobiety jak też płotu, bardziej bezpieczne było zapięcie pasów. Pod warunkiem, że był on założony prawidłowo.

Jak należy zapinać pas?

1. Zdjąć zbędne części garderoby np. płaszcz, by pas mógł być umieszczony jak najbliżej ciała.
2. Przeciągnąć pas biodrowy nad udami, tak aby leżał płasko pod brzuchem.
3. Upewnić się, że pas piersiowy znajduje się pomiędzy piersiami.
4. Dociągnąć pas.

Ważne, by pasy bezpiecz eństwa przytrzymywały pasażera na wysokości miejsc, które są najmniej narażone na urazy (górna część tułowia i miednica). Tym sposobem chronione są bardziej wrażliwe części ciała, takie jak brzuch, w którym znajduje się płód. Badania przeprowadzone z udziałem wirtualnego manekina w ciąży dowodzą, że poduszka powietrzna kierowcy czy pasażera stanowią dodatkową ochronę dla matki i płodu.

Urazy matki i płodu

Obrażenia, jakie w wypadkach odnoszą kobiety w ciąży, obejmują: przedwczesne oddzielenie się łożyska, pęknięcie macicy lub jej uszkodzenie oraz bezpośrednie obrażenia płodu. Najczęściej spotykanym urazem jest odklejenie się łożyska. Odkleja się ono częściowo lub całkowicie, przez co do dziecka nie docierają wystarczające ilości tlenu i pokarmu, co może prowadzić do jego śmierci.

Można tego uniknąć, o ile kobieta, bez względu czy jest kierowcą czy pasażerem ma prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa, twierdzą specjaliści Volvo Cars. Warto o ich wnioskach pamiętać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska