Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety z Nowej Soli już nie mają wymówki. Mammobus przyjedzie do nich też w sobotę i niedzielę

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Zapisy na badania prowadzone są pod numerem telefonu: 68 41 41 411 (od 8.00 do 16.00: pn.-pt. ) lub online https://pacjent.diagnostyk.pl/
Zapisy na badania prowadzone są pod numerem telefonu: 68 41 41 411 (od 8.00 do 16.00: pn.-pt. ) lub online https://pacjent.diagnostyk.pl/ Paweł Krzyżanowski/ Polska Press
- Strach przed diagnozą, to jest tylko tzw. odkładanie tematu. Choroba i tak przyjdzie, jak ma przyjść. Pytanie tylko, czy sami ją znajdziemy i zaczniemy leczyć we wczesnym stadium, czy pozwolimy jej na to by to leczenie było bardziej obciążające cały nasz organizm - wyjaśnia Joanna Branicka z NFZ. W weekend i w poniedziałek w Nowej Soli można za darmo zrobić mammografię. Trzeba się tylko zapisać.

Zdrowie w Nowej Soli i regionie. Badanie za darmo

Ponad 78 tysięcy lubuszanek w wieku 50-69 lat nie zrobiło mammografii w ramach programu profilaktyki raka piersi. Dla przykładu w Nowej Soli takie badanie powinno wykonać prawie 500 kobiet a w powiecie nowosolskim ponad 6,5 tysiąca. Tak wynika z danych Lubuskiego Oddziału narodowego Funduszu Zdrowia.

- Jak to jest możliwe? Z jednej strony słyszy się, że lekarze niechętnie wystawiają skierowania na badania a z drugiej, jak mamy możliwość zrobić np. mammografię bez skierowania, to prawie połowa wspomnianej populacji w naszym województwie badań nie robi - tłumaczy Joanna Branicka, rzecznik prasowy Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

To, że badania profilaktyczne powinno się regularnie wykonywać, wiemy. Jednak z różnych powodów tych badań nie wykonujemy. Po co te badania? Po to by móc się wyleczyć, jeżeli dotknie nas choroba nowotworowa. One temu służą. Badania profilaktyczne nie służą temu by zapobiegać chorobom nowotworowym, ale by je wykryć w takim stadium by się wyleczyć.

- Niestety, rak piersi nadal wykrywany jest zbyt późno - podkreśla Ewa Maciejewska, prezeska Stowarzyszenia Łódzki Klub Amazonka. - Tylko w 20 proc. przypadków choroby rozpoznaje się we wczesnym stadium zaawansowania, kiedy jeszcze szanse na jej wyleczenie są bardzo duże. Wczesne wykrycie zmian nowotworowych ma istotne znaczenie dla dalszego leczenia. Nie ma wątpliwości, że profilaktyka jest „bronią XXI wieku” i w tym kierunku powinniśmy podążać.

Mobilna Strefa Zdrowia, w której odbędą się m.in. badania mammograficzne to część projektu „Zdrowe Życie” przygotowanego we współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Edukacji i Nauki, NFZ i PZU, przy współudziale Kancelarii Prezydenta RP. Patronat Honorowy nad projektem sprawują Prezydent RP Andrzeja Duda i Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser–Duda.

Mammografia. Dlaczego kobiety jej nie robią?

Pacjentki najczęściej tłumaczą się, że nie mają czasu, bo praca, dzieci. Słyszy się też opinie na temat samego badania, że boli. Trzeci powód, dla którego szerokim łukiem panie omijają badania profilaktyczne, to strach przed diagnozą.

- Nie masz czasu w tygodniu, zrób badanie w weekend. W czasie letnim na festynach i piknikach zdrowia często takie badanie jest możliwe. Chociażby w najbliższy weekend w Parku Krasnala w Nowej Soli - mówi J. Branicka. - Jeżeli chodzi o odczuwanie bólu podczas badania, zdania są podzielone, ale jedno jest pewne rak boli bardziej. Natomiast jeżeli chodzi o strach przed diagnozą, to jest tylko tzw. odkładanie tematu. Choroba i tak przyjdzie jak ma przyjść. Pytanie tylko, czy sami ją znajdziemy i zaczniemy leczyć we wczesnym stadium, czy pozwolimy jej na to by to leczenie było bardziej obciążające cały nasz organizm.

Podczas badania pierś układana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund.

NSZOZ Diagnostyk zachęca do zapisów. Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała.

Dlaczego warto robić mammografię?

- Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie - informuje NZOZ Diagnostyk. - Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 - 8 lat. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia.

Zdrowie kobiety. Mammografia za darmo w Nowej Soli

W dniach 3-4 czerwca, w godzinach 10-19 w Parku Krasnala w Nowej Soli zaparkuje mammobus. Już teraz można się zapisać na badanie 68 4141411.
Kolejne badanie odbędzie się 5 czerwca. Mammobus zaparkuje przy sklepie Intermarche w Nowej Soli.

Program dotyczy kobiet w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi w ubiegłym roku pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach i nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi.

Lekarze z NSZOZ Diagnostyk wyjaśniają, że nadanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała.

Czytaj też:

Zobacz też wideo: Mistrzostwa Polski w szyciu chirurgicznym w Zielonej Górze

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska