Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kocimiętka dla kota i nie tylko. Czym jest? Jak działa na kota? Uprawa i zastosowanie

Paweł Wańczko
Kocimiętka zwykle kwitnie na fioletowo. Z daleka przypomina nieco kwitnącą lawendę.
Kocimiętka zwykle kwitnie na fioletowo. Z daleka przypomina nieco kwitnącą lawendę. pixabay.com
Kocimiętka to roślina nie tylko ozdobna. Ma właściwości lecznicze, znajduje też zastosowanie w kuchni. Niektórzy nazywają ją też kocim narkotykiem, bowiem koty wręcz za nią szaleją. Czym jest i jak działa? Co dzieje się z kotem, który ją poczuje? Jak uprawiać kocimiętkę? Gdzie ją sadzić i jak stosować?

Kocimiętka - uprawa

Kocimiętka (Nepeta) to roślina, która ma wiele odmian. W ostatnim czasie stała się bardzo popularna w ogrodach ze względu na swój efektowny wygląd. Kwitnie na fioletowo, biało lub różowo. Z daleka przypomina nieco kwitnącą lawendę, a jej srebrno-szare listki, podobne są do liści mięty. Doskonale sprawdza się jako roślina ozdobna w przydomowym ogródku. Jest rośliną wieloletnią, łatwą w uprawie, dobrze znosi mrozy i dość długo kwitnie. Nie potrzebuje regularnego nawożenia. Nie ma też szczególnych oczekiwań dotyczących gleby.

Kocimiętkę można posiać lub rozmnożyć dzieląc rozrastające się krzaki. Po przekwitnięciu dobrze jest ściąć pędy. Dodatkowo można ją przyciąć wiosną. Należy jednak pamiętać, że roślina ta bardzo łatwo się rozrasta.

Kocimiętka w domu lub na balkonie. Zalety i wady

Jeśli, ktoś nie ma ogrodu, może także kocimiętkę uprawiać w domu w doniczce lub na balkonie w skrzynce. Należy pamiętać, że roślina ta potrzebuje słońca, regularnego podlewania, a także przycinania.

Przed podjęciem decyzji o uprawie kocimiętki warto pamiętać, że ma ona specyficzny zapach, który nie każdemu może się podobać. Warto więc najpierw sprawdzić jak pachnie i czy nie będzie on nam przeszkadzał.

Warto dodać, że kocimiętka odstrasza owady takie jak muchy, komary i karaluchy. Warto rozważyć posadzenie jej w przydomowym ogródku.

Czym charakteryzuje się kocimiętka?

Gatunki kocimiętki do uprawy w ogrodzie

Kocimiętka obejmuje ponad 200 gatunków pochodzących z umiarkowanych stref Europy i Azji oraz gór Afryki, ale w uprawie zwykle spotyka się jedynie kilka z nich:

  • kocimiętkę Faassena (łac. Nepeta x faassenii) – mieszańca tworzącego zwarte, gęste kępy, dorastające do 30–45 cm wysokości i wzniesione, kłosowate kwiatostany, w lawendowoniebieskim, różowym lub białym kolorze,
  • kocimiętkę żyłkowaną (łac. Nepeta nervosa) – tworzącą niskie, zwarte kępy, dorastające do około 30 cm wysokości i wzniesione, kłosowe kwiatostany, na ogół w błękitnoniebieskim kolorze,
  • kocimiętkę właściwą (łac. Nepeta cataria L) – dorastającą do 45–120 cm wysokości. Kocimiętka właściwa ma też jedną interesującą odmianę botaniczną, nazywaną kocimiętką cytrynową (łac. Nepeta cateria var.citrodora), o atrakcyjnym, cytrynowym aromacie.

Gdzie kupić kocimiętkę?

Sadzonki kocimiętki bez większego problemu powinniśmy znaleźć znajdziemy w sklepach ogrodniczych lub na targu.

Pod różnymi postaciami powinniśmy znaleźć ją również w niektórych sklepach zoologicznych. Dostępna jest w postaci suszonej, jako olejek, proszek lub spray, którym można spryskiwać różne przedmioty mające posłużyć jako zabawka dla kota.

Kocimiętka dla kota. Jak działa?

kocimiętka, roślina, ogród, kot
Koty, gdy wyczują zapach kocimiętki, często zaczynają się w niej tarzać, ocierać, gryźć, lizać, miauczeć, czy nawet skakać pixabay.com

Poza walorami estetycznymi kocimiętka posiada jeszcze zadziwiające cechy. Wszystko za sprawę jej oszałamiającego zapachu, który wydziela (stymuluje on układ nerwowy kota), a za którym koty wręcz szaleją. Około 70 % kotów jest podatnych na jej działanie. Gdy wyczują jej zapach często zaczynają się w niej tarzać, ocierać, gryźć, lizać, miauczeć, czy nawet skakać. M.in. z tego powodu kocimiętka często też wykorzystywana jest przy produkcji zabawek dla kotów. Małe kocięta i starsze koty wykazują mniejsze zainteresowanie kocimiętką. Szczególnie wyczulone są na nią zwierzęta w wieku rozrodczym.

Pamiętajmy jednak, że sadząc tę roślinę w ogrodzie możemy spodziewać się nieproszonych gości w postaci obcych, błąkających się po okolicy kotów.

Kocimiętka jako używka dla kota [VIDEO]

Kocimiętka - właściwości lecznicze

Kocimiętka to nie tylko roślina ozdoba i afrodyzjak dla kotów. Ma ona także właściwości lecznicze. Wykorzystuje się nią m.in. w leczeniu dolegliwości układu pokarmowego, nerwowego oraz oddechowego. Kocimiętka ma także działanie przeciwzapalne moczo- i żółtopędne oraz uspokajające.

Kocimiętka ma ona także zastosowanie w kuchni, jako przyprawa do potraw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska