Kodeks pracy 2018: Kto może odmówić pracy podczas upałów? Sprawdź, jakie masz prawa

maw

Wideo

Fala upałów daje się we znaki wielu z nas. Warto jednak pamiętać, że gdy temperatury są aż tak wysokie, na pracodawcy spoczywają dodatkowe obowiązki. Nie przestrzeganie ich, grozi wysokimi karami. Pracodawca nie tylko musi zadbać o świeżą wodę czy odpowiednią temperaturę otoczenia. Musi również przyjąć odmowę pracy przez pracownika. No właśnie. Kiedy możemy odmówić pracy w upale? Kto może odmówić pracy ze względu na wysokie temperatury?

Upał –dodatkowe przerwy w pracy

Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracodawca może w upalne dni wprowadzić dodatkowe przerwy albo pozwolić pracownikowi na wcześniejsze wyjście z pracy. Warto przy tym pamiętać, że zależy to wyłącznie od dobrej woli pracodawcy. Jednocześnie nie może to powodować obniżenia wynagrodzenia pracownika. W ostatnim czasie informowaliśmy o tym, że niektóre lubuskie urzędy mają właśnie skrócony czas pracy. Pracodawcy podejmują takie decyzje głównie ze względu na zdrowie pracowników. Wolą, aby krócej pracowali, niż chorowali.

O to, aby pracodawcy korzystali z możliwości skracania godzin pracy podczas upałów apeluje Główny Inspektor Pracy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca ma obowiązek organizowania pracy w sposób zmniejszający jej uciążliwość. Dotyczy to także pracy wykonywanej w trakcie upałów. Warto widzieć, że największą efektywność i wydajność pracy osiąga się przy temperaturze w granicach 17-20 stopni - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Apel Głównego Inspektora Pracy do pracodawców

Z uwagi na nadzwyczajną falę upałów Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek apeluje do pracodawców o skracanie czasu pracy pracownikom, w szczególności tym, których dzienny wymiar czasu pracy przekracza 8 godzin.

W. Łyszczek przypomina także o obowiązkach pracodawców, czyli zapewnienia nieodpłatnie zimnych napojów, gdy temperatura w pomieszczeniach pracy przekracza 28 stopni C, a na otwartej przestrzeni 25 stopni C.

Napoje powinny być dostępne stale, w ilości zaspokajającej potrzeby zatrudnionych. Przy pracach brudzących wykonywanych na otwartej przestrzeni, bez dostępu do wody bieżącej, pracodawca zobowiązany jest zapewnić do celów higienicznych co najmniej 90 l wody dziennie na każdego pracownika. Pracodawcy, u których funkcjonuje stała instalacja klimatyzacyjna powinni zadbać o jej sprawność i odgrzybianie, czyszczenie, by nie stanowiła źródła dodatkowych zagrożeń.

Kodeks pracy: Są upały, jako pracownik masz przywileje, a ja...

Ministerstwo pracy przypomina, że jakkolwiek istniejące regulacje nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury, wymiany powietrza oraz zabezpieczenia przed wilgocią oraz niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem, to jednak – co do zasady – nie określają maksymalnej temperatury powietrza, w jakiej praca może być wykonywana w pomieszczeniach. Mówią jedynie o temperaturze minimalnej – ta nie może być niższa niż 14 stopni Celsjusza, a w pomieszczeniach biurowych i takich, w których wykonywana jest lekka praca fizyczna, 18 stopni Celsjusza.

Kto może nie pracować w upał?

Ochrona młodocianych
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 roku w sprawie wykazu prac wzbronionych i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac, pracownicy młodociani (tacy, którzy ukończyli 16 lat, ale nie mają jeszcze 18 lat) nie mogą pracować w pomieszczeniach, w którym temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, a wilgotność względna powietrza – 65%.
Tak więc, jeśli temperatura w miejscu pracy przekracza określone normy, pracownicy młodociani mogą odmówić podjęcia się wykonywania obowiązków, co zapewnia im rozporządzenie ministra pracy.

Złe warunki pracy
Jeśli wykonujesz pracę w warunkach szczególnie niebezpiecznych, w sytuacji gdy temperatura powietrza jest mocno podwyższona, sam musisz dokonać oceny swoich zdolności psychofizycznych i podjąć odpowiednie decyzje. - Przepisy prawa pracy nie przewidują możliwości odmowy wykonania pracy przez pracownika z powodu upałów. Natomiast art. 210 k.p przewiduje sytuacje, kiedy pracownik może powstrzymać się od wykonania pracy - zauważa Łukasz Szpilski - młodszy specjalista OIP w Zielonej Górze

Art. 210. § 1. Kodeksu pracy mówi o tym, że w razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego. Jeżeli powstrzymanie się od wykonywania pracy nie usuwa zagrożenia, o którym mowa w § 1, pracownik ma prawo oddalić się z miejsca zagrożenia, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego. Powstrzymanie się od pracy pracownika nie może powodować zmniejszenia jego wynagrodzenia za ten czas.  

Podstawowa zasada podczas upału - dużo pić. Lekarze polecają  szczególnie wodę. Jednak nie wszyscy stosują się do ich poleceń i sięgają po inne trunki. Często te, które nie są wskazane, gdy jest gorąco. Czego więc unikać podczas upału? A czym skutecznie ugasić pragnienie? Sprawdźcie!POLECAMY TAKŻE: Ten napój kosztuje grosze i działa cuda!WIDEO: Co i ile pić, aby zaspokoić pragnienie w trakcie upałów?Pragnienie jest oznaką, że mamy w organizmie za mało wody. Dlatego to ona właśnie jest idealna, aby je ugasić. Trudno o lepszy napój. Woda w znacznym stopniu uzupełnia niedobory rozpuszczonych w niej pierwiastków mineralnych m.in. wapnia, magnezu, potasu i sodu. Słodkie mleko nie gasi pragnienia, co innego zsiadłe. Bakterie probiotyczne namnażają się na laktozie, która występuje w mleku, i powodują jego fermentację. W ten sposób powstają jogurt, kefir, maślanka. Zawierają sporo wody, dlatego można się nimi napić, ale można się też najeść. Soki - tak, ale tylko pół na pół z wodą. Są wtedy mniej słodkie i mniej kaloryczne. Herbata jest napojem dobrze gaszącym pragnienie, ale tylko wtedy gdy jest zrobiona ze słabego naparu. W upalne dni możemy pić ją na zimno, ale podobno gorąca nadaje się lepiej aby ugasić pragnienie. Herbatę możemy wzbogacać różnymi dodatkami np. sokami, miodem, mlekiem, cukrem, cytryną.źródło: Agencja TVN/x-newsZdjęcia pochodzą z bazy X-Bank Gallery

Pijesz jeden z tych pięciu napojów podczas upału? Popełniasz...

WIDEO: Żar leje się z nieba, w komunikacji miejskiej ukrop. "Masakra, ale jechać trzeba"

źródło: TVN24/x-news

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie