Kodeks pracy 2018: URLOP WYPOCZYNKOWY 2018 Nie dostaniesz zaległego urlopu do 30 września – pracodawca zapłaci spory mandat

oprac.maw
Pracodawca może zapłacić mandat za to, że jego pracownicy nie wykorzystali w odpowiednim terminie zaległych urlopów.
Pracodawca może zapłacić mandat za to, że jego pracownicy nie wykorzystali w odpowiednim terminie zaległych urlopów. pixabay.com
Kodeks pracy 2018 mówi jasno, do kiedy pracodawca powinien udzielić pracownikom zaległych urlopów. Jeśli nie dotrzyma określonej daty, popełni wykroczenie i płaci karę, a ta wynieść może co najmniej 1000 złotych. Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że to ostatni dzwonek do udzielenia zaległych urlopów.

ZOBACZ FILM: JAK SOBIE ZAPEWNIĆ UDANE WAKACJE?

Kodeks pracy 2018: Kiedy pracodawca powinien udzielić zaległych urlopów?

30 września. Tej daty nie powinni przekraczać pracodawcy, których pracownicy mają jeszcze zaległe urlopy. - Zasadą jest, że urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym nabył on do niego prawo. Praktyka pokazała jednak, że z różnych przyczyn leżących zarówno po stronie pracodawcy jak i pracownika są problemy z udzielaniem należnego wypoczynku - informuje rzecznik prasowy Państwowej Inspekcji Pracy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawca ma obowiązek udzielić niewykorzystanego urlopu za dany rok najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego.

Kodeks pracy 2018: Pracodawcy popełniają wykroczenia

Wydaje się, że czasu na zrealizowanie i udzielenie zaległego urlopu jest sporo. Jednak wielu pracodawców ma problem z likwidowaniem urlopowych zaległości. Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje i egzekwuje prawidłowe stosowanie przepisów określających zasady udzielania urlopów wypoczynkowych. W 2017 r. dzięki działaniom inspektorów pracy ponad 22 tysiące pracowników otrzymało zaległy urlop wypoczynkowy. W latach 2016 i 2015 odpowiednio z zaległego urlopu po interwencji inspektora pracy skorzystało 11 i 13,4 tysięcy pracowników. Dane PIP pokazują, że 21 proc. ubiegłorocznych kontroli mających na celu sprawdzenie przestrzegania przepisów urlopowych wykazało naruszenie przez pracodawców przepisów o wypłacie ekwiwalenty za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Co dziewiąta kontrola ujawniała naruszenia przez pracodawców przepisów o wypłacie wynagrodzenia za czas urlopu.

Inne nieprawidłowości:

  • nie udzielanie niewykorzystanych za dany rok urlopów do 30 września roku następnego roku – takie nieprawidłowości inspektorzy pracy stwierdzili w 2017 r. w trakcie blisko 2 tys. kontroli, a dotyczyły one ponad 24 tys. pracowników
  • nie zapewnienie pracownikowi wypoczynku trwającego co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych – przepis w 2017 r. został naruszony w odniesieniu do ok. 11 tys. pracowników
  • nieprawidłowe sporządzanie planów urlopowych

Kodeks pracy 2018: URLOPY– pracodawca może zapłacić mandat

- By nie narazić się na mandat karny w wysokości co najmniej 1000 zł za wykroczenie polegające na nieudzieleniu pracownikowi przysługującemu mu urlopu wypoczynkowego, pracodawcy powinni skłonić pracowników do skorzystania z przysługujących im uprawnień – zauważa rzecznik prasowy PIP.

Sprawdź: URLOP WYPOCZYNKOWY 2018. Kiedy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu? Kto i kiedy ma prawo przerwać urlop pracownika?

Jak to zrobić?
- wspólnie zaplanować dogodny dla obu stron termin wykorzystania zaległego urlopu. Jeżeli jednak nie jest możliwe porozumienie, to zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody (wyrok SN z 25 stycznia 2005r. sygn. akt I PK 124/05; M.P.Pr 2006/3/119).

WAŻNE!
Pracodawca nie ma możliwości zamiany w trakcie zatrudnienia, nawet na wniosek pracownika, zaległego urlopu na ekwiwalent pieniężny.

Ile urlopu wypoczynkowego ci się należy? Oto 13 faktów o url...

Kodeks pracy 2018: ekwiwalent za urlop

Pracodawca nie ma możliwości zamiany w trakcie zatrudnienia, nawet na wniosek pracownika, zaległego urlopu na ekwiwalent pieniężny. Pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. - Pracodawca nie musi wypłacać ekwiwalentu, gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawca po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu - wyjaśnia rzecznik PIP.

Kodeks pracy 2019 – nowy kodeks ze zmianami

Przypomnijmy. W planach są zmiany w Kodeksie pracy. Pierwsze z nich dotyczyć będą urlopu wypoczynkowego i urlopu na żądanie. Dodatkowo zmienią się też poszczególne zapisy dotyczące czasu pracy oraz zasad pobierania L4, czy też przepisy dla kobiet w ciąży. Ministerstwo nie zdradza zbyt wielu szczegółów. Jednak najwięcej mówi się o tym, że niektóre propozycje dotyczące urlopów, nie wszystkim mogą się spodobać.

Kodeks pracy 2019 – zmiany w kodeksie: niewykorzystany urlop przepadnie

Zmiany w nowym Kodeksie pracy dotyczyć mają właśnie niewykorzystanego urlopu. Po ich wprowadzeniu, na nadrobienie zaległości będzie czas tylko do I kwartału kolejnego roku, po tym czasie niewykorzystany urlop przepadnie.
Co WAŻNE – jeśli pracownik wielokrotnie będzie składał wniosek o przyznanie urlopu, ale pracodawca, ze względów ważnych i uzasadnionych okoliczności odrzuci go – urlop również przepadnie!
Jednak w tym przypadku będzie można ubiegać się o odszkodowanie finansowe. Projekt nowelizacji Kodeksu pracy 2019 przewiduje taką możliwość uzyskania zadośćuczynienia ze strony pracodawcy wysokości dwu krotności świadczenia urlopowego

Czytaj również: Płaca minimalna w 2019 roku ma być jeszcze wyższa niż prognozowano. Resort zmienia zasady wypłacania płacy minimalnej [22.07.2018]

Kodeks pracy 2019. Zmiana w dniach wolnych

Nowy Kodeks pracy 2019 zakładać będzie, że bez względu na staż pracy każdy pracownik będzie mógł wykorzystać w ciągu roku taką samą liczbę dni wolnych – czyli 26 dni! Zostanie ujednolicona liczba dni wolnych, co z pewnością korzystne będzie dla tych pracowników, którzy mieli mniejszy staż pracy. Wcześniej przypadało im tylko 20 dni urlopu.

Sonda: URLOPY: Czy każdy pracownik powinien mieć taką samą liczbę dni do wykorzystania

POLECAMY TAKŻE:

Emerytury kobiet zaskakująco niskie. Jakie wynagrodzenie emerytalne pobierają kobiety za lata swojej pracy? ZUS publikuje raport za 2017 rok

Emerytury kobiet zaskakująco niskie. Jakie wynagrodzenie eme...

Zobacz również: Jak wygląda praca w patrolach interwencyjnych dla zwierząt?

źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie