Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KODEKS PRACY 2019. Czekają nas zmiany w urlopach wypoczynkowych i umowach cywilnoprawnych? Sprawdź, jakie zmiany zajdą w KODEKSIE PRACY

oprac. (vp)
Kodeks pracy 2019: Jedna z propozycji miałaby dotyczyć umów zlecenie i umów o dzieło, które częściowo zostałyby zlikwidowane.
Kodeks pracy 2019: Jedna z propozycji miałaby dotyczyć umów zlecenie i umów o dzieło, które częściowo zostałyby zlikwidowane. pixabay.com
KODEKS PRACY 2019. Niewykluczone, że już wkrótce może dojść do małej rewolucji w Kodeksie pracy. Dotyczyć to może urlopów wypoczynkowych oraz umów cywilnoprawnych. Te drugie mają zostać zlikwidowane. To jednak nie koniec planów związanych z nowym Kodeksem pracy. Co jeszcze może zmienić się w Kodeksie pracy? O tym powinien wiedzieć każdy pracodawca i pracownik.

Kodeks pracy 2019 może ulec zmianie. Trwają prace nad nowym projektem. Jak podaje serwis Money.pl dotyczyć będzie on m.in. urlopów wypoczynkowych oraz likwidacji umów cywilnoprawnych. Zmiany w Kodeksie pracy miały wejść w życie jeszcze w 2019 roku, ale na razie tak się nie stało i nie wiadomo czy w ogóle do nich dojdzie. Pojawiło się bowiem sporo kontrowersji i wątpliwości, kiedy i czy w ogóle zaczną one obowiązywać.

TE ZMIANY W KODEKSIE PRACY WZBUDZAŁY NAJWIĘKSZE KONTROWERSJE

Już wkrótce czekają nas duże zmiany w Kodeksie pracy. Nowe regulacje mają dotyczyć m.in. urlopów wypoczynkowych, premii uznaniowych, umów o pracę. Szczegóły mają być znane w połowie marca. Rząd powołał specjalną Komisję Kodyfikacyjną, która ma opracować projekty Kodeksu pracy i Kodeksu zbiorowego prawa pracy. Obecne przepisy obowiązują od ponad 40 lat i zdaniem resortu pracy są mocno przestarzałe. Co może się zmienić? Oto niektóre propozycje komisji, które już teraz są szeroko komentowane. Zobacz na kolejnych slajdach w galerii.Zobacz też: Kiedy ZUS może kontrolować co robimy na zwolnieniu lekarskim?wideo: Dzień Dobry TVN/x-newsPOLECAMY:

Urlopy i premie. Zwalnianie kobiet w ciąży i przerwa na papi...

Kodeks pracy 2019: Zwolnienie pracownicy w ciąży

Jedną z najbardziej gorących kwestii jest sprawa dotycząca możliwości zwolnienia pracownicy w ciąży. Obecnie takiej osoby nie można zwolnić. Jeśli proponowane zmiany weszłyby w życie, wówczas pracodawca miałby taką możliwość, ale pod warunkiem, że zgodziła by się na to Państwowa Inspekcja Pracy.

Kodeks pracy 2019: Urlop wypoczynkowy - ile dni dla każdego pracownika?

Zgodnie z nową propozycją wszyscy pracownicy, niezależnie od stażu pracy czy wykształcenia, mieliby prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku.

Czytaj również: Kodeks pracy 2019: Zmiany wynagrodzeń. Teraz pracownik zdecyduje, jak chce otrzymać wypłatę

Natomiast pracownicy, którzy mieliby zaległe dni urlopu z poprzedniego roku, musieliby je wykorzystać najpóźniej do końca pierwszego kwartału (czyli do końca marca). Jeśli by tego nie zrobili, [b]zaległy urlop by im przepadał[/b].

Zobacz też: Kodeks pracy 2019: Pieniądze za nadgodziny. O tym, co się z nimi stanie zadecyduje pracodawca?

Kodeks pracy 2019: Urlop na żądanie – kiedy zgłosić?

Pomysłodawcy zmian w Kodeksie pracy proponują zmiany w urlopie "na żądanie". Obecnie każdy pracownik ma prawo do 4 takich dni w danym roku kalendarzowym. O zamiarze wzięcia takiego urlopu ma obowiązek poinformować pracodawcę najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia.

W 2018 r. do okręgowych inspektoratów pracy wpłynęło 54 tys. skarg złożonych na pracodawców, z czego 2300 skarg wnieśli cudzoziemcy. Łącznie w ciągu roku liczba składanych skarg zwiększyła się o 4 tysiące. Według Piotra Nowaka, wiceprzewodniczącego śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”, pracodawcy częściej łamią prawa pracowników w tych zakładach, w których nie funkcjonują związki zawodowe. Nie uwierzysz, na co pozwalają sobie polskie firmy.

10 praw, które łamią pracodawcy. Zobacz, co możesz zgłosić d...

Zgodnie z nową propozycją urlop "na żądanie" miałby zostać zamieniony na "urlop w czasie wskazanym przez pracownika". Wówczas zatrudniony, aby dostać taki urlop musiałby zgłosić chęć jego wzięcia minimum 24 godziny przed godziną rozpoczęcia pracy. Jeśli nie dotrzymałby tego terminu, wówczas pracodawca mógłby odmówić mu udzielenia takiego urlopu.

Kodek pracy 2019: Umowa zlecenie i umowa o dzieło do likwidacji

Kolejna ze zmian miałaby dotyczyć umów zlecenie i umów o dzieło, które częściowo zostałyby zlikwidowane. Jak podaje money.pl, zachowane zostałyby one jedynie w przypadku specjalistów i przedsiębiorców, których zarobki są większe niż pięć "średnich krajowych". Powyższe umowy zostałyby zastąpione nowymi rodzajami umów o pracę:

  • umową sezonową,
  • umową dorywczą
  • umową nieetatową.

Kodeks pracy 2019: Czy proponowane zmiany w Kodeksie pracy wejdą w życie?

Jak powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed, zmiany w Kodeksie pracy są potrzebne, ale raczej nie stanie się to jeszcze w tej kadencji.

Przeczytaj też: Nowy kodeks pracy: Zmiany w urlopach, wypłatach za godziny nadliczbowe, składowych płacy minimalnej

Zobacz też: Kolejki po podwyżki i premie. Takie oczekiwania ma co trzeci pracownik

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska