Kodeks pracy 2019 zmieni się od 7 września. Najważniejsze zmiany w prawie pracy 2019 dotyczą m.in. urlopów i świadectw pracy

maw

Wideo

Udostępnij:
Kodeks pracy 2019 zostanie zmieniony. Nowelizacje dotyczą zarówno pracodawców, jak i pracowników. Nowe obowiązki i zasady weszły już w życie od 1 września, kolejne zaczną obowiązywać od 7 września br. Sprawdźcie najważniejsze zmiany w przepisach Kodeksu pracy 2019, które dotyczą m.in. świadectwa pracy, dyskryminacji, szczególnych uprawnień dla członków rodziny.
Trwa głosowanie...

Czy w Kodeksie pracy są potrzebne zmiany?

Kodeks zmiany 2019 znowu zostanie zmieniony. Od 7 września 2019 r. zaczną obowiązywać dość znaczące zmiany w przepisach Kodeksu pracy. Czego dotyczą ?

  • świadectw pracy
  • dyskryminacji i równego traktowania
  • mobbingu
  • szczególnych uprawnień pracowników
  • przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy

CZYTAJ RÓWNIEŻ:


Kodeks pracy 2019. Ważne zmiany dotyczące dyskryminacji i równego traktowania pracowników


To dość znaczące zmiany w Kodeksie pracy 2019 dla wielu pracowników. Na pewno mają za zadanie wzmocnić ochronę pracowników. Ministerstwo podkreśla, że koniec z dyskryminacją w pracy. Co to oznacza? Zmiany te wejdą w życie już 7 września br. Dotyczą one tematyki dyskryminacji i równego traktowania, szczególnych uprawnień pracowników – innych niż matka i ojciec dziecka członków najbliższej rodziny, mobbingu, świadectw pracy oraz przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy.

Wspomniane zmiany w Kodeksie pracy 2019 to m.in. wprowadzenie otwartego katalogu przesłanek uzasadniających dyskryminację – w efekcie każde nieuzasadnione obiektywnymi przyczynami nierówne traktowanie pracowników będzie uznawane za dyskryminację. Dodatkowo także pracownik, który doznał mobbingu, ale nie rozwiązał umowy o pracę, będzie mógł dochodzić od pracodawcy odszkodowania (w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę).

Od 7 września każde nierówne traktowanie pracowników, którego nie można uzasadnić obiektywnymi przyczynami, może być uznane za dyskryminację.

Mobbing w Kodeksie pracy 2019
W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy 2019, zmieni się również działanie w sprawach związanych z mobbingiem w pracy.
Pracownik, który uważa, że padł ofiarą mobbingu, będzie mógł dochodzić swoich praw bez konieczności rezygnowania z pracy. Jak wyglądało to dotychczas? Osoba doznająca mobbingu mogła skierować sprawę na drogę sądową dopiero po rozwiązaniu umowy o pracę. Do 7 września mogła starać się o odszkodowanie od pracodawcy w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.


Kodeks pracy 2019: Zmiany w urlopach macierzyńskich, rodzicielskich, ojcowskich


Zmiany w zakresie szczególnych uprawnień związanych z korzystaniem z urlopów macierzyńskich, rodzicielskich, ojcowskich i urlopów na warunkach urlopu macierzyńskiego polegają z kolei na rozszerzeniu tych uprawnień na pracowników – innych niż matka i ojciec dziecka członków najbliższej rodziny.

Co dokładnie zmieni się w tej sprawie od 7 września? Członkowie najbliższej rodziny zyskają szczególne uprawnienia związane z korzystaniem z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego:
  • zostaną objęci ochroną przed zwolnieniem. Pracodawca nie będzie mógł rozwiązać z nimi umowy w trakcie korzystania z urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego
  • będą mogli żądać przywrócenia do pracy oraz wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, w razie wypowiedzenia umowy na czas określony z naruszeniem przepisów
  • bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, będą mogli skorzystać z urlopu wypoczynkowego
  • będzie im przysługiwać roszczenie o odszkodowanie, o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne albo o przywrócenie do pracy


Uprawnienia do urlopu rodzicielskiego, ojcowskiego i na warunkach urlopu macierzyńskiego zostały rozszerzone o pracowników innych niż matka i ojciec, którzy są członkami najbliższej rodziny. Na wniosek pracownicy, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlop rodzicielski, ojcowski i na prawach urlopu macierzyńskiego będzie mógł wziąć ktoś z rodziny inny niż matka i Urlop będzie przysługiwał także babci, dziadkowi, siostrze czy bratu.

Jeżeli członek najbliższej rodziny weźmie taki urlop, będzie miał zagwarantowane prawo do wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez pracy.


Przypomnijmy. Do tej pory, zgodnie z Kodeksem pracy było tak, że inny członek najbliższej rodziny mógł pójść na jeden z wymienionych urlopów tylko wówczas, gdy matka miała orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, przebywała w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej opiekę nad dzieckiem 24 godziny na dobę, a także, jeżeli matka zmarła lub porzuciła dziecko.

Kodeks pracy 2019: zwolnienia w trakcie urlopu


Kolejna zmiany w Kodeksie pracy 2019, która zacznie obowiązywać od 7 września, dotyczy zwolnień najbliższych członków rodzinyw trakcie urlopu. W sytuacji, gdyby w trakcie urlopu macierzyńskiego, tacierzyńskiego, rodzicielskiego lub ojcowskiego pracodawca zwolni najbliższego członka rodziny (wypowie mu umowę o pracę z nieuzasadnionej lub niezgodnej z prawem przyczyny lub rozwiąże umowę o pracę bez wypowiedzenia), osoba na urlopie będzie mogła dochodzić swoich praw. Zwolniony pracownik będzie mógł wystąpić o przywrócenie do pracy lub uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne.

Jeżeli pracodawca wypowie bliskiemu członkowi rodziny przebywającemu na urlopie umowę z naruszeniem przepisów prawa pracy, a pracownik złoży wniosek o urlop wypoczynkowy bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopie rodzicielskim, pracodawca będzie musiał zaakceptować urlop. W czasie urlopu wypoczynkowego nie będzie mógł rozwiązać umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, chyba że uzyska na to zgodę zakładowej organizacji związkowej.

Kodeks pracy 2019. Świadectwa pracy i kary dla pracodawców


Pracodawca spóźnia się z wydaniem świadectwa pracy? Według zmian wprowadzonych do Kodeksu pracy 2019 poniesie karę. Od 1 tys. do nawet 30 tys. zł może zapłacić pracodawca, który nie wyda pracownikowi w terminie świadectwa pracy. Dzisiaj taka kara grzywny grozi za niewydanie świadectwa pracy. Wydłużone zostaną natomiast terminy związane z prostowaniem świadectwa pracy na wniosek pracownika – z 7 do 14 dni.

Do Kodeksu pracy wprowadzone zostaną także nowe przepisy dotyczące sytuacji, w których pracodawca nie wyda pracownikowi świadectwa pracy. Pracownik będzie miał prawo wystąpienia do sądu pracy z żądaniem zobowiązania pracodawcy do wydania świadectwa pracy. Jeżeli pracodawca nie istnieje albo z innych przyczyn wytoczenie przeciwko niemu powództwa jest niemożliwe − pracownikowi będzie przysługiwało prawo wystąpienia do sądu pracy z żądaniem ustalenia uprawnienia do otrzymania świadectwa pracy. Co to oznacza w praktyce? To sąd będzie określał treść świadectwa pracy, a prawomocny wyrok albo postanowienie zobowiązujący pracodawcę do wydania świadectwa pracy będzie zastępował to świadectwo.

Zobacz też: Kolejki po podwyżki i premie. Takie oczekiwania ma co trzeci pracownik

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie