Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna grupa pacjentów bez kolejki do lekarza już od 1 stycznia 2023. Zobacz, kto jeszcze ma pierwszeństwo w przychodniach i szpitalach

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Kolejna grupa pacjentów zostanie przyjęta do lekarza bez kolejki już od 1 stycznia 2023 roku. Do listy osób, które aktualnie mają pierwszeństwo w przychodniach i szpitalach dołączą niebawem mundurowi oraz ich rodziny. Co istotne, będą oni mogli skorzystać z usług medycznych jedynie w placówkach podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwu Obrony Narodowej. Przepisy, wprowadzające nowe zasady zostały zawarte w projekcie ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej i wejdą w życie z pierwszym dniem nowego roku. Na obecnie obowiązującej liście pacjentów, których nie dotyczy kolejka do lekarza znajduje się kilkanaście grup – w tym kilka, dołączonych tam w bieżącym roku. Zobacz, kto ma pierwszeństwo w przychodniach i poradniach szpitalnych!

Poszerzono listę osób, które nie obowiązuje kolejka do lekarza

Zgodnie z projektem ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej, od 1 stycznia 2023 roku kolejne grupy pacjentów będą mogły skorzystać z konsultacji medycznej bez kolejki. Osoby te zostaną przyjęte w przychodniach oraz poradniach szpitalnych na zasadzie pierwszeństwa, podobnie jak inni pacjenci, uwzględnieni na obecnie obowiązującej liście uprawnionych do pozakolejkowego korzystania ze świadczonych w placówkach medycznych usług. Nową grupą, której kolejka do lekarza nie dotyczy są mundurowi, czyli policjanci, strażacy, żołnierze zawodowi, terytorialsi, a także ich rodziny. Zgodnie z przepisami, na zasadach pierwszeństwa będą oni mogli zgłosić się tylko w placówkach podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwu Obrony Narodowej.

Nowy zapis, dający mundurowym oraz ich rodzinom możliwość skorzystania z opieki medycznej w określonych poradniach szpitalnych lub przychodniach, zawarty jest w artykule 26 projektu ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej.

– Funkcjonariuszom służb podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, żołnierzom zawodowym oraz żołnierzom pełniącym terytorialną służbę wojskową oraz członkom ich rodzin przysługuje prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, udzielanych w podmiotach leczniczych utworzonych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych lub Ministra Obrony Narodowej – czytamy we wspomnianym wyżej artykule.

Obecnie jest kilkanaście grup pacjentów na zasadzie pierwszeństwa

Nowe grupy pacjentów, uwzględnione w artykule 26 projektu ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej dołączą do obecnie obowiązującej listy osób, których nie dotyczy kolejka do lekarza w przychodniach oraz poradniach szpitalnych. O ile mundurowi oraz ich rodziny mogą skorzystać z opieki medycznej tylko w placówkach podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwu Obrony Narodowej, o tyle inni uprzywilejowani pacjenci są upoważnieni do leczenia się wszędzie tam, gdzie jest respektowane ubezpieczenie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Dla pozostałych obywateli oznacza to w praktyce jeszcze dłuższe kolejki w oczekiwaniu na przyjęcie do lekarza.

W załączonej galerii prezentujemy kilkanaście grup pacjentów, które obecnie mają prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejką. Zobacz, kto ma pierwszeństwo w dostępie do opieki medycznej w przychodniach i poradniach szpitalnych.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska