Kolejna milionowa inwestycja

Alicja Kucharska
Trwa remont dziedzińca przy zamku
Trwa remont dziedzińca przy zamku Alicja Kucharska
Udostępnij:
Winda zewnętrzna, nowe chodniki i parkingi. Nawet własna studnia.

Gdy przed trzema laty, obecna prezes Lubuskiego Centrum Ortopedii (dawniej LORO) obejmowała stanowisko, nikt nie wierzył, że niszczejący budynek może odzyskać dawny blask, dramatyczna sytuacja finansowa zostać uregulowana, a działalność się bilansować. Choć LORO ma wykwalifikowaną kadrę medyczną, to z roku na rok warunki się pogarszały. Po tym nie ma już śladu. Po kompleksowej wymianie dachu i termomodernizacji elewacji właśnie realizowana jest kolejna milionowa inwestycja, która i tak jest dopiero zapowiedzią tego, co zadzieje się w kolejnych latach.

Obecnie przeprowadzany jest remont zamkowego dziedzińca, który obejmie 2.900-metrowy teren. – Biorąc pod uwagę pacjentów, których obsługujemy, mających problemy z poruszaniem się działania te były konieczne. Dziedziniec jest w fatalnym stanie. Podłoże w większości to skorodowana płyta albo żwir, którym próbowaliśmy do tej pory utwardzać teren – wyjaśnia Elżbieta Kozak, prezes Lubuskiego Centrum Ortopedii. Jak zaznacza, przez wiele lat ośrodek był mocno zaniedbany, a wykonywano tylko inwestycje niezbędne, podyktowane nakazami. Budynki i przyległy teren prosiły się o remont. – W pierwszym roku skupiłam się na tym, by poprawić sytuację finansową placówki. W ubiegłym roku udało nam się wyremontować budynki główne. W grudniu przekształciliśmy się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i rok zamknęliśmy już z zyskiem. Wszelkie nadwyżki inwestujemy w podnoszenie jakości opieki nad chorymi – argumentuje E. Kozak.

Remont dziedzińca obejmuje inwentaryzację wszystkiego, co znajduje się pod powierzchnią ziemi. Wykonana zostanie nowa burzówka. Następnie cały teren zostanie utwardzony. Wykonane zostaną chodniki, drogi dojazdowe i parking na 28 miejsc. Renowacji będą poddane zabytkowe schody z XIX wieku oraz tzw. mała architektura: lampy, kwietniki, ławki. Przy okazji remontu dziedzińca, przy bocznym skrzydle powstanie winda zewnętrzna, która umożliwi dotarcie do oddziałów rehabilitacji i ortopedii bez konieczności okrążania całego budynku. Od szpitalnej bramy, aż do wejścia głównego na całym terenie pojawi się kostka – specjalnie starzona, w kolorze jesieni.

Projekt budowlano – kosztorysowy powstał już w 2014 roku, jednak priorytetowa była naprawa dachu i zewnętrznych elewacji. Całkowity koszt inwestycji to ponad milion złotych. Jeszcze w 2015 złożono wniosek o dofinansowanie. Biorąc pod uwagę, że lecznica od grudnia jest już spółką, dofinansowanie mogło wynosić maksymalnie 30 proc., reszta to środki własne LCO.
Istniał zamysł, by remont dziedzińca przeprowadzić etapowo, jednak przy planach rozbudowy i zagospodarowania zamku uznano, że całość powinna zostać wykonana w tym roku. Prace zakończą się za około 2 miesiące. Ponadto w przyszłym roku prezes LCO będzie musiała się zmierzyć z wymogami narzucanymi przez program dostosowawczy ministerstwa zdrowia. - Musimy stworzyć szatnie, jadalnie, stołówki dla pionu medycznego. Będziemy to realizować w obecnych piwnicach, które są w fatalnym stanie – zaznacza E. Kozak.

Program dostosowawczy zobowiązuje także do zapewnienia drugiego ujęcia źródła wody. Dokonując oceny wszelkich przyłączeń pod ewentualną adaptację zamku, prezes wpadła na pomysł, by wyremontować nieużywaną od lat studnię głębinową z 1974 roku. Studnia ma 80 metrów głębokości. – Do końca 2017 r. mamy czas, by zrealizować ten wymóg, a w Świebodzinie jest tylko jedno ujęcie wody w całym mieście. Plan adaptacji zamku, a więc poszerzenia naszej działalności, skłonił mnie do sprawdzenia, czy studnię można wykorzystać na ten cel. Ekspert wprowadził do niej kamerę termowizyjną, dokonał inwentaryzacji, sprawdził przepustowość i stan wody. Wstępne wyniki mówią, że jest dobrze. Można zatem studnię zrewitalizować. Szpital będzie dysponował własną studnią, a awaryjnym źródłem będą wodociągi – podsumowuje Elżbieta Kozak, prezes Lubuskiego Centrum Ortopedii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie