Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna porcja bieżących ofert kulturalnych od nas. Arie z operetek, bajkowo u Osterwy, imieniny księżnej Doroty, pokaz iluzji, dzieje się

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W sali Filharmonii Gorzowskiej (wydarzenie zewnętrzne), w sobotę 4.02 o godz. 17, odbędzie się Gala Wiedeńska. Podobny program zaoferuje również o godz. 17, na scenie Filharmonii Zielonogórskiej. Oba wydarzenia realizują podmioty zewnętrzne.
W sali Filharmonii Gorzowskiej (wydarzenie zewnętrzne), w sobotę 4.02 o godz. 17, odbędzie się Gala Wiedeńska. Podobny program zaoferuje również o godz. 17, na scenie Filharmonii Zielonogórskiej. Oba wydarzenia realizują podmioty zewnętrzne. mat. organizatora
Pogoda znowu nas zaskakuje i nie mam na myśli chłodu czy śniegu. Parę razy zdarzyły się zimowe burze (nie śnieżne, bo o takich bym nawet nie wspomniał) z prawdziwymi grzmotami. No cóż, przyjdzie przywyknąć jak mawiają klasycy. Ale luty to już dłuższe dni i nawet ptaki się bardziej uaktywniły. W moim ogrodzie już pojawiły się zielone pędy od pierwszych kwiatów. Przyrody się nie oszuka, to dobry znak. Także w lubuskiej kulturze mamy mnóstwo dobrej energii. Nadal trwają koncerty karnawałowe, Teatr Osterwy w tym tygodniu postawił na spektakle bajkowe, zaś Teatr Lubuski - na komedie. W Sulechowie czeka nas pokaz iluzji, a w Żaganiu - tradycyjne imieniny Księżnej Doroty. Świętujcie Państwo, wszak karnawał wkrótce się skończy.

SULECHÓW

Sulechowski Dom Kultury zaprasza we wtorek 7.02 o godz. 10, do sali widowiskowej SDK, na pokaz iluzji w wykonaniu Armanda Górnego. Magik od dziecka czuł, że widzimy tylko mały fragment rzeczywistości, a świat skrywa w sobie więcej niż nam się wydaje. Jego zaciekawienie magią wzrosło, kiedy jako mały chłopiec zobaczył występ iluzjonisty. Tak zaczęła się długa droga, która zmieniła jego życie. Podczas pokazu rozpłynie się granica między tym co rzeczywiste, a tym co niemożliwe. Będzie można doświadczyć takich efektów jak: czytanie w myślach, przenikanie metalowych obręczy czy uwolnienie się z kajdan Houdiniego. Wstęp płatny.

ŚWIEBODZIN

W sobotę 4.02, o godz. 18, w Świebodzińskim Domu Kultury, z koncertem pt. „W krainie melodii” wystąpi śpiewająca rodzina Kaczmarków: Iwona – sopran (ukończyła AM w Łodzi), Piotr – tenor (b. pierwszy solista Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego), Adam i Wojciech – baryton. Występują regularnie w kraju oraz w wielu ośrodkach polonijnych zarówno w Europie jak i Stanach Zjednoczonych. W ich wykonaniu usłyszymy najpopularniejsze i najbardziej znane oraz lubiane melodie z operetek miedzy innymi: „W rytm walczyka”, „Co się dzieje, oszaleje”, „Usta milczą , dusza śpiewa”, „Graj cyganie”, przeboje musicalowe jak: „Śnic sen”, „Gdybym był bogaczem” ze „Skrzypka na dachu” czy „Przetańczyć całą noc” z „My fair lady”. Nie zabraknie również standardów muzyki rozrywkowej z repertuaru Franka Sinatry, Elvisa Presleya, Paula Anki czy Luisa Armstronga. Wstęp płatny.

ŻAGAŃ

W niedzielę, 5.02 o godz. 16, w sali kryształowej Żagańskiego Pałacu Kultury, rozpocznie się wydarzenie pt. ,,Imieniny Księżnej Doroty” upamiętniające postać Doroty de Talleyrand-Périgord. Inicjatorem i głównym organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Przyjaciół Żagania. Mieszkańcy oraz goście, już od 2017 roku mogą spodziewać się artystycznej uczty oraz ciekawej lekcji historii związanej z ich miastem i regionem. W programie tegorocznych obchodów znalazł się m.in. monodramat pt. ,,Ja Księżna” w wykonaniu „Teatru Księżnej Doroty de Tallerand-Perigord” - z tekstem autorstwa Pawła Walczaka. Imieniny odbędą się ponadto w historycznych pałacowych komnatach, w których goście dowiedzą się różnych ciekawostek o miłościach, rodzinie czy herbach księżnej. Za czasów jej władania Żagań przeżywał okres rozkwitu. Księżna sfinansowała odnowienie pałacu i przyczyniła się też do utworzenia parku krajobrazowego. Wstęp bezpłatny, na podstawie wcześniej pobranych zaproszeń. Ilość miejsc ograniczona.

Jak podają dodatkowo organizatorzy

W tym roku głównym punktem wydarzenia będzie monodram ,, Ja Księżna” w wykonaniu Aleksandry Groszek aktorski z Teatru Księżnej Doroty, który działa w Żagańskim Pałacu Kultury. Autorem tekstu monodramu jest Paweł Walczak. Fragmenty muzyki klasycznej na fortepianie zaprezentuje Wojciech Zawiślak – nauczyciel z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Żaganiu. Podczas wydarzenia swój wykład wygłosi Jarosław Skorulski - prezes Stowarzyszenia "Nasze Zatonie". Po oficjalnej części gości zaprosimy na wystawę do holu pałacowego ,,Zatońskie transformacje”, której autorem jest Robert Marek Jurga (ur. w 1964 roku w Krakowie) – badacz historii fortyfikacji, pisarz i ilustrator. Jego akwarele pokazujące historyczne budowle, konstrukcje oraz kolorowy świat przyrody, są ozdobą publikacji na całym świecie. Studiował najpierw na Wydziale Mechanicznym, a następnie na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Od 1988 roku współpracuje z europejskimi fundacjami, wykonując na ich zlecenia rekonstrukcje przestrzenne obiektów historycznych i architektonicznych. Rekonstruował m.in. Marinefestung Fort Kugelbake, fort Hoek van Holland, Kwatery Główne Hitlera (Führerhauptquartier) w Margival, Berchtesgaden, Kętrzynie. Pełni rolę konsultanta w pracach konserwatorskich wykonywanych w Polsce, w Niemczech, Francji i Holandii. Zlecono mu aranżacje wnętrz w muzeach w Saarbrücken, Mutzig-Molescheim oraz Besseringen. Jest autorem książek i kilkudziesięciu artykułów dotyczących historii fortyfikacji. Od 2007 roku mieszka w Zielonej Górze. Robert Jurga wykonuje rekonstrukcje historyczne dla magazynu "Focus". Jego prace rysunkowe były publikowane w krajach europejskich, w USA, Kanadzie i Japonii. Specjalizuje się w rysunkach przestrzennych otwartych, z których część wystawiana jest na krajowych i zagranicznych wystawach autorskich. Zajmuje się również malarstwem wykonywanym w technice akwarelowej, prezentującym najczęściej zabytki architektury. Ten ostatni krąg zainteresowań Roberta Jurgi zaowocował współpracą ze społecznikami z Zatonia dzięki którym w 2018 roku powstał prezentowany cykl obrazów pod tytułem „Zatońskie transformacje”. Wystawa pokazuje jak na przestrzeni lat zmieniał się pałac, jego otoczenie, a także wieś. Na większości widoków pojawiają się również postacie, w konkretnym momencie historyczny, jak chociażby wizyta księżnej Dino w kościele i szkole protestanckiej. To co łączy obrazy, to fakt, że każde z ukazywanych miejsc dzisiaj wygląda już inaczej. Mamy więc przed oczami zrekonstruowane, na podstawie źródeł historycznych widoki, które przenoszą nas w te same co dziś, choć inaczej wyglądające przestrzenie i pozwalają spotkać w tej podróży w czasie postacie, które kształtowały krajobraz kulturowy Zatonia. Obrazy są własnością Stowarzyszenia Nasze Zatonie oraz Fundacji Ogrody Kultury im. księżnej Dino.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Bajki w teatrze

Najbliższy weekend w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. będzie należał do młodszych widzów. W sobotę (4.02) o godz. 16, aktorzy przedstawią bajkę „Tajemniczy turban” - interaktywną opowieść teatralną, bajkę interaktywną składającą się z dwóch baśni turkmeńskich. W niedzielę (5.02) to 16 (ale także od 7. do 9.02 – różne godziny), na scenie zagości „Piękna i bestia” na motywach baśni Jeanne-Marie Leprince de Beaumont’a. Wstęp płatny.

Seniorzy się bawią

Bal dla seniorów odbędzie się również w sobotę 4.02, ale w Gorzowie Wlkp., w Miejskim Centrum Kultury „Zawarcie” od godz. 16. Zagości klimat lat 20-tych i 30-tych, zagra kapela „Retro”. Przewidziano liczne konkursy i zabawy, mile widziane stroje karnawałowe. Wstęp płatny.

Musicalowo i klasycznie w filharmonii

W sali Filharmonii Gorzowskiej (wydarzenie zewnętrzne), w sobotę 4.02 o godz. 17, odbędzie się Gala Wiedeńska. Wezmą w niej udział wezmą międzynarodowi artyści: Sławomir Naborczyk - tenor młodego pokolenia, Agata Sava - mezzosopran - solistka opery w Pradze, która koncertuje aktywnie na scenach całego świata takich jak: Chicago Philharmonic Hall czy Filharmonia Narodowa w Warszawie, Agnieszka Grabowska – sopranistka będąca laureatką wielu międzynarodowych konkursów wokalnych oraz Andrzej Witlewski - aktor, wokalista i bas od lat współpracujący z wieloma instytucjami kultury polskiej. Program wzbogaci grupa „Ladies Trio”, która zaprezentuje najpiękniejsze pieśni, duety z muzyki filmowej. Zabrzmi muzyka z operetek Johanna Straussa, Lehara, Kalmana i Stolza („Brunetki, blondynki”) i wiele innych światowych przebojów, w tym z musicali („Skrzypek na dachu”, „Człowiek z La Manchy”, „My fair lady”). Wstęp płatny.

Cztery Pory Miłowania

Natomiast w środę (8.02) w klubie kultury MCK „Zodiak” w Gorzowie Wlkp. odbędzie się wieczorek taneczny dla seniorów, z oprawą muzyczną Stefana Kaliny. Wstęp płatny. W piątek (10.02) o godz. 19 w klubie MCK „Zawarcie” wystąpi grupa „Cztery Pory Miłowania”. To zespół „Z krainy łagodności”, który powstał w 2014 roku, wykonujący głównie autorskie utwory członków zespołu pisanej do wierszy m.in. Piotra Konczaka, Piotra Brymasa, Bogdana Loebla, Edwarda Stachury, Aleksandry Bacińskiej i Toma Borkowskiego. W 2017 rok, artyści wydali debiutancką płytę pt. "Litania do...", na której znalazło się czternaście autorskich kompozycji z muzyką Michała Miotke i Patryka Wendrowskiego, w 2020 roku, druga płyta - pt. „W zamyśleniu”, a w marcu 2022 roku ukazała się trzecia płyta zespołu pt. „W rytmie serca”. Te utwory zabrzmią podczas koncertu. Wstęp płatny.

ZIELONA GÓRA

Karnawałowa nuta

W sobotę 4.02. o godz. 17, na scenie Filharmonii Zielonogórskiej zabrzmią znane i lubiane fragmenty z wiedeńskich operetek. Wszak karnawał trwa w najlepsze i warto się tym czasem radować na całego. W programie koncertu „Wiedeńskiej operetki czar” nie zabraknie najpopularniejszych utworów wiedeńskich kompozytorów, od walców Johanna Straussa po pieśni, arie i duety Imre Kalmana, Franciszka Lehara czy Karla Zellera oraz miniatur skrzypcowych. Artyści będą ponadto przebrani w stroje balowe z epoki. Wykonawcy: Jolanta Bobras - sopran, Anna Kutkowska-Kass – sopran koloraturowy, Elena Lomonossova (Kazachstan) – sopran koloraturowy, Romuald Spychalski – tenor, Dominika Sznajder – skrzypce i Robert Stefański - klarnet, wystąpią z towarzyszeniem zespołu ukraińskiego pianisty związanego z Teatrem Wielkim w Łodzi - Tarasem Hłuszko. Prowadzenie koncertu zapewni zaś dziennikarka radiowa - Krystyna Pietranek-Kulis. Muzyczna atmosfera Wiednia oddziaływała na przełomie XIX i XX wieku na twórców całej Europy – przeważnie Czechów, Węgrów, Francuzów, Niemców oraz kompozytorów innych nacji. Wielu z nich przenosiło się do Wiednia i tu tworzyło swoje największe dzieła. Tajemnica popularności operetki tkwi w złożoności stylistycznej tej muzyki, bo znajdujemy w niej elementy zarówno włoskiej kantyleny, jak i węgierskiej witalności, słowiańskiego sentymentalizmu i wiedeńskiej wytworności oraz elegancji. Wstęp płatny.

Koncerty w Kawonie

W Piwnicy Artystycznej „Kawon” w Zielonej Górze, także w sobotę (4.02) od godz. 20, koncertować będzie popularny zespół „Cadillac”, któremu towarzyszyć będzie DJ Kojot. Wstęp płatny. W tym samym klubie, ale w piątek 10.02 o godz. 20, swoją nową płytę pt. „Weda” będzie promować ShataQs. Usłyszymy również najważniejsze piosenki z płyty „Fenix”.

ZBĄSZYNEK

W sobotę 4.02 w sali widowiskowej Zbąszyneckiego Ośrodka Kultury odbędzie się jedenasta już edycja tradycyjnego balu seniora. Zabawa rozpocznie się od godziny 17 i potrwa aż do północy. Zagra DJ Elvas. Wstęp wolny. Z kolei w środę 8.02 w godz. 17-19, w sali tanecznej ZOK w Zbąszynku, odbędzie się balik dla dzieci, którego organizatorem jest Związek Drużyn ZHP w Zbąszynku. Będzie muzyka, animacje, gry oraz zabawy dla najmłodszych. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska