MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna szajka kradnąca katalizatory rozbita. Zielonogórska policja zatrzymała osiem osób

Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
Policja rozbiła grupę osób, które kradły katalizatory.
Policja rozbiła grupę osób, które kradły katalizatory. Lubuska Policja
Zielonogórscy policjanci zatrzymali osiem osób podejrzanych o kradzieże katalizatorów w lutym i w marcu w Zielonej Górze. Straty pokrzywdzonych wyniosły ponad 150 tysięcy złotych. Trzy osoby zostały aresztowane na trzy miesiące, pięć osób jest pod policyjnym dozorem. Dwóch z zatrzymanych odpowie także za kradzież rozbójniczą w zielonogórskim komisie.

W nocy z 5 na 6 marca w jednym z komisów samochodowych w Zielonej Górze został pobity właściciel, który zastał na terenie firmy dwóch mężczyzn kradnących katalizatory z zaparkowanych samochodów. Sprawcy ukradli wtedy katalizatory z 28 pojazdów.

Masowo okradali auta

Zdarzenie to okazało się być powiązane z innymi kradzieżami katalizatorów z samochodów na parkingach w Zielonej Górze w lutym i w marcu. Zielonogórscy policjanci z Wydziału Kryminalnego prowadzili intensywne działania operacyjne w sprawach kradzieży. Zatrzymali grupę odpowiedzialną za kradzieże katalizatorów z 65 samochodów w mieście. Straty pokrzywdzonych wyniosły ponad 150 tysięcy złotych.

W środę 1 kwietnia, w trakcie nocnych działań prowadzonych wspólnie z policjantami kryminalnymi z Komisariatu II Policji, w Nowogrodzie Bobrzańskim został zatrzymany 27-letni mieszkaniec Żar. Mężczyzna miał przy sobie narzędzia do wycinania katalizatorów z aut. 27-latek usłyszał zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniami do samochodów. Podejrzany decyzją sądu został oddany pod policyjny dozór.

Kolejne przestępstwa

Następnego dnia (02.04) zatrzymane zostały do sprawy kolejne trzy osoby: 25-letni mieszkaniec powiatu żarskiego oraz 31-letni mieszkaniec Zielonej Góry i jego 28-letnia żona. W miejscach zamieszkania zatrzymanych policjanci znaleźli kolejne narzędzia do kradzieży katalizatorów oraz kilka skradzionych katalizatorów. Ponadto 31-latek był jednym z dwóch napastników z komisu samochodowego i usłyszał również zarzut kradzieży rozbójniczej. Mężczyźni decyzją sądu zostali aresztowani na trzy miesiące. Kobieta została oddana pod policyjny dozór.

Rodzinne rabunki

Od 21 do 23 kwietnia zielonogórscy kryminalni zatrzymali kolejne cztery osoby zamieszane w kradzieże. Jednym z zatrzymanych był 35-latek z Zielonej Góry. Jak się okazało, to brat zatrzymanego wcześniej 31-latka. To drugi ze sprawców napadu w komisie. Usłyszał zarzuty za kradzieże, kradzieże z włamaniem i kradzież rozbójniczą. Starszy brat również decyzją sądu został aresztowany na trzy miesiące.

Zatrzymany został również inny zielonogórzanin, 32-latek zamieszany w paserstwo skradzionych katalizatorów. Sąd zdecydował o policyjnym dozorze dla podejrzanego.

Jako ostanie z grupy zatrzymane zostały dwie kobiety z powiatu żarskiego: 25-latka i 21-latka. Kobiety usłyszały zarzuty kradzieży i paserstwa. Obydwie sąd oddał pod policyjny dozór.

Wiele wątków w sprawie

Jak się okazało w trakcie prowadzonego postępowania, cztery osoby - dwóch mężczyzn i dwie kobiety z powiatu żarskiego – były wcześniej notowane i zatrzymywane przez żarskich policjantów za kradzieże katalizatorów i kradzieże z włamaniem do samochodów.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci kryminalni z KMP w Zielonej Górze nadal prowadzą operacyjne działania. To kolejna grupa zatrzymana przez zielonogórskich mundurowych za kradzieże katalizatorów. Pod koniec stycznia zatrzymane były dwie inne osoby dokonujące takich kradzieży.

- W Wydziale Dochodzeniowo-Śledczym pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze prowadzone jest śledztwo w tej sprawie. Podejrzanym za kradzieże rozbójnicze i kradzieże z włamaniem grozi kara pozbawienia wolności do lat 10. Za kradzieże i paserstwo kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Sprawcy działający w recydywie mogą otrzymać karę w górnej granicy zagrożenia podwyższonej o połowę - mówiła podinsp. Małgorzata Barska z KMP w Zielonej Górze.

mat. Lubuska Policja, oprac. Jakub Kłyszejko

Byłeś świadkiem wypadku, pożaru lub innego zdarzenia? Stoisz w korku lub masz informację o innych utrudnieniach na drodze? Poinformuj nas o tym! Wyślij nam zdjęcia lub nagranie z miejsca zdarzenia. Możesz to zrobić przez stronę "Gazety Lubuskiej" na Facebooku facebook.com/gazlub/ lub mailem na adres [email protected]
Możesz też skontaktować się z nami, dzwoniąc pod nr 68 324 88 16.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska