Gazeta Lubuska

Kolejna zmiana warty. Z USA jedzie do Żagania 3,5 tysiąca żołnierzy. Mają specjalistyczny sprzęt [ZDJĘCIA]

Kolejny transport, tym razem kolejowy, z żołnierzami amerykańskimi wchodzącymi w skład 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) dotarł 29 maja br.

mjr Artu Pinkowski

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/15] Następne

Kolejny transport, tym razem kolejowy, z żołnierzami amerykańskimi wchodzącymi w skład 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) dotarł 29 maja br. do rampy kolejowej na Trzebieniu.

W kierunku Żagania, zarówno transportami kolejowym jak i drogowymi zmierza blisko 3,5 tys. żołnierzy amerykańskich oraz 2.000 jednostek sprzętu wojskowego z 1 ABCT, którzy już niebawem pełnić będą służbę w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu oraz na obozowiskach znajdujących się na poligonie Żagań-Świętoszów w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO tzw. European Deterrence Initiative (EDI).

1 ABCT tworzą żołnierze 1 Brygady Kawalerii tzw. IRONHORSE stacjonujący, na co dzień w bazie armii amerykańskiej Fort Hood, położonej w środkowej części stanu Teksas. Kolejna już trzecia zmiana ABCT pełnić będzie swój dyżur przez następne dziewięć miesięcy.

Zadanie sprawnego i bezkolizyjnego przemieszczenia sprzętu i żołnierzy jest nie lada wyzwaniem, zarówno pod względem organizacyjnym jak i logistycznym. Przemieszczenie ze Stanów Zjednoczonych odbywa się różnymi drogami oraz z wykorzystaniem różnorakich środków transportu od statków morskich, samolotów, kolei czy z wykorzystaniem pojazdów samochodowych. W celu przerzutu tak wielkiej ilości sprzętu i ludzi zorganizowano 3 transporty morskie do portu w Antwerpii, blisko 30 transportów kolejowych oraz ponad 20 dużych konwój samochodowych ze sprzętem i ludźmi.

Organizacja sprawnego i bezpiecznego przemieszczenia to nie tylko zadanie dla żołnierzy amerykańskich, ale także stanowi ono również wyzwanie dla zabezpieczających rotację żołnierzy Czarnej Dywizji, Żandarmerii Wojskowej, logistyków z 43. Wojskowego Oddziału Gospodarczego czy Wojskowej Komendy Transportu.

Transport kolejowy jest zasadniczym sposobem przerzutu sprzętu ciężkiego w tym różnego rodzaju pojazdów gąsienicowych: czołgów, transporterów opancerzonych czy sprzętu artyleryjskiego.

Tekst i zdjęcia: mjr Artur Pinkowski

Zobacz również: "Moskwa nigdy nie pogodziła się z upadkiem Związku Radzieckiego". A. Duda na sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO

Źródło:Sejm

POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:

Rosomaki przetarły morderczo trudną trasęPolecamy