Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne odkrycie w kościele w Ośnie Lubuskim. Wcześniej było jajo, teraz są binokle i rzadkie monety

(beb)
Pod posadzką  kościoła w Ośnie Lubuskim znaleziono m.in. te binokle i monety.
Pod posadzką kościoła w Ośnie Lubuskim znaleziono m.in. te binokle i monety. Błażej Skaziński
W średniowiecznej farze trwa właśnie remont, w czasie którego trzeba było zerwać posadzki położone w XIX wieku, żeby wzmocnić podłoże pod filarami. W czasie prac archeolodzy z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie natrafili m.in. na 114 monet z okresu od XIV do XIX wieku.

- Wśród nich są szelągi, fenigi, denary, krajcary, pochodzące z emisji brandenburskich, austriackich, polskich, saksońskich, a nawet szwedzkich - wylicza Błażej Skaziński, kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wlkp. Szczególnie interesujący jest brakteat z XV wieku oraz sześć bardzo rzadkich XVI-wiecznych fenigów miseczkowatych.

Większość z nich wymaga konserwacji, która zostanie przeprowadzona po zakończeniu badań. - Do ciekawszych odkryć należy zaliczyć dwie pary XIX-wiecznych binokli, dużą ilość metalowych, szklanych i kościanych guzików, szpilek, a także okucia do oprawy księgi - podkreśla B. Skaziński i dodaje, że zabytki te związane są z dziejami kościoła od czasów średniowiecza do 2 połowy XIX wieku. Mówi też, że archeologom w ich pracy pomagali wolontariusze z Ośna, wśród których byli m.in parafianie.

To nie pierwsze znaleziska w tym kościele. Gdy w ubiegłym roku wzmacniano podłoże, na którym zbudowano świątynię, archeolodzy natrafili na... kurze jajo. Z jednej strony nie powinno to dziwić, bo w średniowieczną i późniejszą tradycję wpisane było to, że do trumny wkładano jajko, jako symbol nowego, rodzącego się życia. Z drugiej jednak, chyba nikt by się nie spodziewał, że jajo będzie całe. W czasie ubiegłorocznych prac znaleziono też ok. 90 monet. Najstarszymi były denary brandenburskie pochodzące z XIII wieku, z okresu budowy kościoła, najmłodszymi XIX-wieczne fenigi, które były w obiegu w momencie, gdy w kościele robiono ostatnią posadzkę. Wśród monet były też: fenigi, szelągi, grosiki, krajcary i halerze.

Z ziemi wykopano również wiele przedmiotów codziennego użytku, prawdopodobnie zgubionych przed kilkuset laty w kościele. Na przykład metalowe i drewniane guziki, które spinały szaty zmarłych, fragmenty glinianych fajek czy okucie średniowiecznej księgi. W jednym z wykopów natknięto się też na XVII-wieczną murowaną kryptę grobową.

Zobacz też: Sensacja! Wędkarz wyłowił... róg tura

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska