Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne przypadkowe odkrycie w Lubuskiem. Zamiast foremek w piaskownicy dzieci znalazły urny

oprac. Dariusz Chajewski
O dzieciach, które bawiąc się w piaskownicy w Tucholi Żarskiej, odkryły archeologiczny skarb, już pisaliśmy. Przeprowadzone oględziny pozwoliły ustalić, że dzieci natrafiły na jeden rozległy lub dwa groby ciałopalne społeczności kultury łużyckiej.

Działo się to14 czerwca. Na placu zabaw w Tucholi Żarskiej, w piaskownicy, grupa dzieci natrafiła na "dziwne" skorupy. Ich rodzice natychmiast trafili do Bartosza Łapy, nauczyciela historii w Lubsku, który "pilotował" poprzednie przypadkowe znalezisko w Mierkowie. Przypomnijmy, że tam grupa uczniów, podczas budowy tzw. bazy, natrafiła na podobne znalezisko. Pan Bartosz poinformował lubuskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz archeologów z Fundacji Archeologicznej, z którymi współpracował przy wcześniejszych badaniach.

To były płytkie groby

Przeprowadzone oględziny pozwoliły ustalić, że w trakcie kopania w obszarze piaskownicy, dzieci natrafiły na jeden rozległy lub dwa groby ciałopalne społeczności kultury łużyckiej. Zabytki wstępnie datowano na IV/V okres epoki brązu (1100 – 700 p.n.e.). Groby zalegały bardzo płytko pod powierzchnią gleby oraz nawiezionego piasku i z tego powodu część naczyń jest pofragmentowana. Usunięcie znacznej części humusu nastąpiło w trakcie niwelacji terenu pod budowę boiska przy pomocy sprzętu ciężkiego, co mogło doprowadzić do uszkodzenia naczyń.

Dzieci zachowały się bardzo odpowiedzialnie i zaprzestały rozkopywania grobu, a po otrzymaniu informacji od Pana B. Łapy, zabezpieczyły wydobyte wcześniej ceramiczne skorupy i szczątki ludzkie. Dotychczas miejsce odkrycia nie było objęte żadnymi formami ochrony konserwatorskiej.

W bliskim sąsiedztwie znajduje się natomiast stanowisko archeologiczne ujęte w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Z uwagi na fakt, że jego lokalizacja oznaczona została wyłącznie na mapie w skali 1:25 000, która charakteryzuje się małą precyzją, istnieje możliwość, że odkryty przez młodzież grób jest ściśle powiązany z tym stanowiskiem.

Niewiele wiadomo

Niestety w archiwum WUOZ Zielona Góra oraz Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze nie zachowała się karta ewidencyjna zabytku, więc nie są znane kulisy jego wydzielenia. Natomiast według relacji mieszkańców, kilkadziesiąt lat temu, w trakcie budowy stawu oraz ogrodzenia na terenie sąsiedniego Państwowego Gospodarstwa Rolnego odkryto zabytki z brązu oraz naczynia ceramiczne.

Niestety, na obecnym etapie nie udało się ustalić dalszego losu tych artefaktów. Kolejne zgłoszenie odkrycia zabytków przez młodzież pokazuje, jak ważną rolę pełni edukacja w zakresie ochrony dóbr kultury.

Na szczególną uwagę zasługuje postawa dzieci, które nie wykopały samodzielnie grobu, a tym samym nie uszczupliły wartości naukowych znaleziska, tylko zawiadomiły właściwą ich zdaniem osobę dorosłą, czyli Pana Bartosza Łapę.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska