MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne zabytkowe kamienice do odnowy

Renata Ochwat
Jerzy Klimiński, krawiec z ul. Chrobrego 33, cieszy się, że ten piękny secesyjny budynek zostanie niebawem odnowiony
Jerzy Klimiński, krawiec z ul. Chrobrego 33, cieszy się, że ten piękny secesyjny budynek zostanie niebawem odnowiony fot. Paweł Siarkiewicz
Dziś radni zdecydują, czy przeznaczyć 1,5 mln zł na dokończenie remontów kamienic wzdłuż deptaku przy ul. Chrobrego. Prace mogłyby się zacząć w sierpniu.

- Od dawna czekam na ten remont. Wystarczy popatrzeć, jak porządnie wygląda budynek od strony podwórka. Kilka lat temu ściany pomalował McDonald's i jest świetnie - powiedział nam wczoraj Jerzy Klimiński, który od ponad 20 lat prowadzi zakład krawiecki na piętrze zabytkowej kamienicy przy ul. Chrobrego 33.

Bez szpetnych daszków
Remontu doczekają się też kamienice przy kwadracie. - To najpiękniejsze, ale i najtrudniejsze do remontu budynki przy tej ulicy. Wszystkie mają masę skomplikowanych ozdobników. Dobrze, że w końcu przyszedł na nie czas - mówił wczoraj Jacek Stróżewski, miejski konserwator zabytków.

Niektóre z budynków są w tak fatalnym stanie, że ZGM zamontował drewniane daszki, aby chroniły głowy przechodniów przed odpadającymi elementami. - Nareszcie będzie ładnie. Choć tylko od frontu, bo klatka jest w fatalnym stanie - powiedziała nam wczoraj Janina Wojciechowicz z Chrobrego 21. Mieszka tu od 50 lat i nie pamięta, aby budynek był remontowany. Z remontu cieszy się też pan Andrzej z Chrobrego 23: - To najpiękniejsze miejsce w mieście.

Ulica jak z marzeń

Tegoroczne remonty to kontynuacja programu odświeżania fasad secesyjnych kamienic wzdłuż deptaka aż do placu Grunwaldzkiego. Makijaż ulicy związany jest z obchodami 750-lecia miasta. - Nareszcie będziemy mieli ulicę jak z marzeń - cieszył się wczoraj Paweł Jakubowski, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. W ub.r. za około 1,5 mln zł wyremontował 20 fasad. Teraz za podobną kwotę odnowi jedynie siedem (ze względu na skalę trudności remontowych), wzmocni fundamenty w jednym budynku i dokona przeróbek w czterech już odświeżonych. - Drobne poprawki typu przemalowanie belek nad oknami nakazał konserwator zabytków. Ponadto przy ul. Chrobrego 29 pomalujemy ścianę szczytową. Dzięki temu właściciel Śnieżki sam odnowi swoją elewację - tłumaczył dyr. Jakubowski. Do remontu przy tej ulicy zostanie jeszcze budynek nr 5. Ale tam zostanie nadbudowane poddasze i właściciel zadeklarował, że po zakończeniu robót naprawi fasadę na własny koszt. ZGM będzie rozmawiać też z właścicielami budynków nr 7 i 20, aby i oni odświeżyli swoje kamienice.

Jeśli dziś na sesji (początek o 14.00) radni przyznają dotację, remonty ruszą w połowie sierpnia. Prace potrwają do końca października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska