Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne zamieszanie wokół krzyża. Kancelaria Prezydenta nie zgodziła się na złożenie wieńców przez PiS

(IAR)
Kolejne zamieszanie wokół krzyża
Kolejne zamieszanie wokół krzyża fot. archiwum MM Warszawa
Kancelaria Prezydenta nie zgodziła się, aby posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli wieńce pod krzyżem, stojącym przed Pałacem Prezydenckim. Od katastrofy smoleńskiej, posłowie składali wieńce 10 dnia każdego miesiąca, o 8.41.

Dziś mija pięć miesięcy od dnia katastrofy prezydenckiego samolotu. Posłowie PiS zwrócili się do Kancelarii o umożliwienie oddania hołdu ofiarom katastrofy. Jednak w Kancelarii Prezydenta uzyskali zaproszenie do kaplicy, która znajduje się w Pałacu.

Natomiast policja, do której się też zwrócili, nie odpowiedziała na pismo. Poseł PiS Marek Suski powiedział, że nie rozumie takiego postępowania oraz sytuacji, w której utrudnia się im podejście pod Pałac Prezydencki. Dodał, że zabezpieczenia, które tu stworzono, wyglądają jakby się spodziewano szturmu na Bastylię. Politycy Prawa i Sprawiedliwości co miesiąc zapraszają na tę ceremonię przedstawicieli wszystkich klubów. Posłowie PO i SLD nie przychodzą bo uważają, że znicze należy palić na grobach zmarłych, a nie przed siedzibą prezydenta.

Ostatecznie delegacja została pod krzyż przepuszczona, ale nie od strony Krakowskiego Przedmieścia. Długi ciąg barierek postawili nad ranem policjanci przed zapowiadanym przyjazdem pielgrzymek z całej Polski.

Innym zgrzytem w sprawie upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej jest sprawa nie zaproszenia Pawła Deresza - wdowca po posłance SLD Jolancie Szymanek-Deresz - na uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej 96 ofiar katastrofy smoleńskiej na Wawelu. - Nie wiem czyja to jest wina. Jest mi po ludzku bardzo, bardzo przykro - mówił Deresz IAR.

Paweł Deresz powiedział, że najdelikatniejszym określeniem dla tej przykrej sytuacji jest przeoczenie. Dodał, że na ceremonię osłonięcia tablicy nie zaproszono jeszcze bliskich kilku ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. W jego ocenie może być to spowodowane bałaganem u wojewody małopolskiego i w kurii krakowskiej. - Większość rodzin ofiar zaproszenie dostała, jeśli miałbym być wnikliwy i złośliwy, powiedziałbym, że to dlatego, że moja żona przed Trybunałem Konstytucyjnym występowała o usunięcie krzyży ze szkół i jest to rodzaj zemsty ze strony kurii krakowskiej- zaznaczył Paweł Deresz.

W krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu, obok sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich, nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Na wykonanej z różowego piaskowca tablicy widnieje napis "Corpora dormiunt, vigilant animae" - "Ciała śpią, dusze czuwają" i nazwiska wszystkich ofiar katastrofy. Tablicę wykonał rzeźbiarz Jan Siuta, autorką projektu jest Marta Witosławska, która zaprojektowała także sarkofag pary prezydenckiej. Będzie to kolejna tablica poświęcona ofiarom tragicznego wypadku lotniczego, do którego doszło 10 kwietnia. Trzy dni temu w kaplicy Pałacu Prezydenckiego w Warszawie została odsłonięta tablica upamiętniająca parę prezydencką i pracowników Kancelarii Prezydenta.

Wcześniej, 12 sierpnia odsłonięto tablicę na ścianie Pałacu Prezydenckiego, a 15 sierpnia w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. W najbliższej przyszłości planowane jest odsłonięcie tablic w budynku Sejmu, upamiętniających posłów i senatorów oraz pomnika ku czci wszystkich ofiar katastrofy na stołecznych Wojskowych Powązkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska