Kolejne zmiany w prawie. Mandat nawet po trzech latach od wykroczenia

Kamila Nawotnik
Jeżeli w trakcie roku od popełnienia wykroczenia nie wszczęto postępowania wobec oskarżonego o tego typu czyn, po upływie 12 miesięcy ulegnie on przedawnieniu. Jeśli natomiast w tym czasie sąd zajmie się naruszeniem prawa, przedawnienie będzie można stwierdzić dopiero po trzech latach od chwili popełnienia wykroczenia.
Jeżeli w trakcie roku od popełnienia wykroczenia nie wszczęto postępowania wobec oskarżonego o tego typu czyn, po upływie 12 miesięcy ulegnie on przedawnieniu. Jeśli natomiast w tym czasie sąd zajmie się naruszeniem prawa, przedawnienie będzie można stwierdzić dopiero po trzech latach od chwili popełnienia wykroczenia. Piotr Krzyżanowski
Według prawa obowiązującego do 1 czerwca 2017 roku, jeżeli od momentu popełnienia wykroczenia upłynął rok, jego karalność ustawała. Zgodnie z art. 45. kodeksu wykroczeń, sprawa ulegała przedawnieniu, a oskarżeni mogli odetchnąć z ulgą.

Jeśli jednak w międzyczasie wszczęto postępowanie, musiały minąć dwa lata, aby sprawca pozostał bezkarny.

Obecnie natomiast część przepisów uległa zmianie. Jeżeli w trakcie roku od popełnienia wykroczenia nie wszczęto postępowania wobec oskarżonego o tego typu czyn, po upływie 12 miesięcy ulegnie on przedawnieniu. Jeśli natomiast w tym czasie sąd zajmie się naruszeniem prawa, przedawnienie będzie można stwierdzić dopiero po trzech latach od chwili popełnienia wykroczenia. Przepis dotyczy wszelkiego rodzaju czynów, a kluczowa tutaj jest instytucja prowadząca postępowanie. Wydłużony czas nie dotyczy bowiem Policji badającej sprawę. Przesłanką do zastosowania przepisu jest wszczęcie procedury przed sądem, co odbywa się zgodnie z zarządzeniem upoważnionego sędziego lub przewodniczącego wydziału, na złożony wcześniej wniosek o ukaranie. Dopiero wtedy następuje formalne wszczęcie postępowania, nawet jeśli policja wcześniej prowadziła dochodzenie w celu zebrania dowodów naruszenia prawa.

Przeczytaj także: Mężczyźni o tym imieniu częściej zdradzają [LISTA]

O ile termin przedawnienia wykroczeń nie minął przed 1 czerwca 2017 roku, do czynów popełnionych przed tą datą stosuje się nowe przepisy. Jak stanowi art. 6 ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, „do czynów popełnionych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy o przedawnieniu zawarte w ustawie, o której mowa w art. 2 (chodzi o art. 45. kw), w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, chyba że termin przedawnienia już upłynął”.

W 2015 roku przedawnieniu uległo aż 1039 spraw dotyczących wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji. Wydłużony okres przedawnienia zapewni organom ścigania i sądom więcej czasu na rozstrzyganie spraw. Rzetelne zebranie wszystkich możliwych materiałów dowodowych i ustalenie przebiegu zdarzenia stanowiącego wykroczenie, potrafi pochłonąć nawet kilka miesięcy. Istnieje także wiele sposobów na wydłużenie biegu procesu, warto jednak mieć na uwadze, że na bieg terminu nie mają wpływu tok sprawy, odraczanie lub przerywanie rozprawy, a także uchylanie wyroku drugiej instancji i ponowne rozpoznawanie sprawy.

Jak gwiazdy wspierają WOŚP?

Wideo

Materiał oryginalny: Kolejne zmiany w prawie. Mandat nawet po trzech latach od wykroczenia - Motofakty

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lukas
No to mamy państwo pis państwo policyjne
L
Lukas
No to mamy państwo pis państwo policyjne
r
ryszard

proszę nie pisać bzdur!

żaden mandat po 3 latach. na wystawienie mandatu jest ściśle określony czas, i jest to zdecydowanie mniej niż rok. nie mówiąc już o 3 latach, bo temat wówczas już jest dawno przedawniony. 

w sądzie nie dostaje się mandatu, a grzywnę.

w sprawie o wykroczenie człowiek nie jest oskarżony, a obwiniony

 

Dodaj ogłoszenie