Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne znaleziska w kościele parafialnym w Kożuchowie. Co udało się odkryć? Co jeszcze kryje świątynia?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Sarkofag Daniela Preussa von Preussendorffa w podziemiach kościoła Matki Bożej Gromnicznej w Kożuchowie
Sarkofag Daniela Preussa von Preussendorffa w podziemiach kościoła Matki Bożej Gromnicznej w Kożuchowie Paweł Jagasek/ Facebook
Daniel Preuss von Preussendorff zmarł w sobotę, 28 maja 1611 roku. Za miesiąc będzie 407 lat, odkąd spoczywa w podziemiach kościoła Matki Bożej Gromnicznej w Kożuchowie. Burmistrz Paweł Jagasek zajrzał do sarkofagu dawnego mieszkańca miasta.

- Przez ostatnie dni w naszym kościele parafialnym trwały intensywne prace, które pozwoliły na odkrycie następnych niespodzianek, które skrywa nasze miasto – cieszy się burmistrz Paweł Jagasek. – Został znaleziony piękny sarkofag, niestety zniszczony przez tragiczne dzieje naszego kościoła. W sarkofagu został pochowany prawdopodobnie Daniel Preuss von Preussendorff.
Był to doradca hrabiów: Ferdynanda I, Maksymiliana II i Rudolfa II, Ober-Saltz-Ampt-Herr na Śląsku i Laußnitz i Rath na Śląsku i Ober-Saltz-Ampt-Herr na Śląsku. Urodził się w 1529 r. Zmarł 28 maja 1611 r. we Freistadt (tak wówczas nazywał się Kożuchów).

W czwartek w odkrytej krypcie w kaplicy mansjonarzy, na terenie kościoła parafialnego w Kożuchowie pojawili się antropolodzy z Muzeum Pierwszych Piastów (MPP) na Lednicy, w Lednogórze, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kożuchowskiej Zdzisław Szukiełowicz i wolontariusze. Anna Wrzesińska z MPP informuje, że miejsce pochówku zostanie opróżnione.- Wyłożymy materiał, wyselekcjonujemy go i opiszemy. Wszystkie szczątki ludzkie wrócą do krypty, gdyż jest to miejsce ich pierwszego pochówku. Szczątki pochodzą prawdopodobnie z XVII – XVIII wieku. Odkryliśmy m.in. fragmenty tkanin z zachowanym wzorem, należące raczej do mężczyzny. Jednak przy szacie są obcięte guziki. M.in. to oraz samo wnętrze krypty i stan trumien wskazują na to, że była ona kilkakrotnie plądrowana. Wbrew wcześniejszym opiniom okazało się, że znajdowało się w niej nie kilka, lecz kilkanaście trumien ze szczątkami ludzkimi. Wśród nich cztery trumny dziecięce, z zachowanymi częściowo zdobieniami w formie motywów roślinnych – informuje A. Wrzesińska. Znaleziono także szczątki zwierzęce, w tym kieł dzika. Zobacz też: Jak nasi przodkowie chowali zmarłych? Z wielką pompą!

Kożuchów. W krypcie było kilkanaście trumien [DUŻO ZDJĘĆ]

Na ostatnią informację szybko zareagowali mieszkańcy. – Widać nasz kościół parafialny skrywa bardzo dużo tajemnic. Ciekawe, kiedy będzie odkryta krypta książąt głogowskich z linii Piastów: Henryka IX i Henryka XI – dopytuje pan Szymon.
– Odrestaurować i do zwiedzania – proponuje inny mieszkaniec.

O innych odkryciach pisaliśmy w ubiegłym roku na łamach Gazety Lubuskiej.

- Jeden z najpiękniejszych kościołów jakie widziałam. Oby jak najwięcej takich odkryć – komentuje pani Emilia.
Kościół w Kożuchowie został zbudowany prawdopodobnie w połowie XIII wieku. Na portalu parafii czytamy, że początkowo była to trójnawowa świątynia z kamienia z prezbiterium na planie prostokąta. Duże fragmenty murów tej pierwotnej budowli tkwią w obrębie obecnej świątyni, rozbudowanej w XIV-XV wieku.

PRZECZYTAJ: CO ZNALEZIONO W GRODZISKU POD ŚWIEBODZINEM?
PODZIEMIA PEŁNE TAJEMNIC W BYTOMIU ODRZAŃSKIM

ZOBACZ: CZEGO SZUKALI ARCHEOLODZY W KROŚNIE ODRZAŃSKIM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska