Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny dzień wolnym od pracy? Społecznicy chcą, by drugi dzień Zesłania Ducha Świętego - 50 dni po Wielkanocy - był dniem ustawowo wolnym

oprac. sndr
Kolejny dzień wolnym od pracy? Społecznicy chcą, by drugi dzień Zesłania Ducha Świętego - 50 dni po Wielkanocy - był dniem ustawowo wolnym
Kolejny dzień wolnym od pracy? Społecznicy chcą, by drugi dzień Zesłania Ducha Świętego - 50 dni po Wielkanocy - był dniem ustawowo wolnym pixabay.com
Fundacja Naukowa Katolików „Eschaton” walczy o to, aby drugi dzień Zesłania Ducha Świętego, przypadający 50 dni po Wielkanocy był również dniem wolnym od pracy. Pierwszy krok, by pomysł stał się rzeczywistością, został już poczyniony.

Jak podaje "Rzeczpospolita", Fundacja Naukowa Katolików „Eschaton” walczy o to, aby drugi dzień Zesłania Ducha Świętego, przypadający 50 dni po Wielkanocy był również dniem wolnym od pracy.

Z petycji złożonej przez społeczników wynika, że święto to traktowane było, jako dzień wolny od pracy od 1925 roku. Zwyczaj ten zmieniły władze komunistyczne i od tamtej pory nie przywrócono dnia Zesłania Ducha Świętego, jako dzień wolny w naszych kalendarzach. Okazuje się, że m.in. w Holandii i Szwajcarii, święto to jest rónież dniem wolnym.

Dzień Zesłania Ducha Święto - kiedy przypada? Jakie to święto?
Do Zesłania Ducha Świętego doszło 50 dni po zmartwychwstaniu Chrystusa. Uważa się, że dzień Zesłania Ducha Świętego był początkiem powstania Kościoła.

Dzień Zesłania Ducha Świętego nazywany jest też Pięćdziesiątnicą. Święto to jest jednym z najważniejszych świąt, obchodzonym przez dwa dni - szczególnie w obrządku protestankckim (Zielone Świątki).

Obecnie w Polsce dniem wolnym jest tylko pierwszy dzień święta. Drugi dzień został zniesiony w 1951 roku. Jest jednak wyjątek - na mocy ustawy z 1997 roku, Zielonoświątkowcy, drugi dzień Zesłania Ducha Świętego jest dla nich również dniem wolnym od pracy.

Wniosek działaczy Fundacji Naukowej Katolików "Eschaton" popierają znawcy polskiej kultury. Tłumaczą, że dzień ten przed laty w polskiej kulturze traktowany był bardzo uroczyście i wiązał się z pewnymi zwyczajami.

Z mniejszym entuzjazmem na ten pomysł reagują politycy. Zaznaczają przy tym, że aby ten projekt mógł "przejść" musiałby się spotkać z dużym poparciem ze strony społeczeństwa.

Bój o Święto Trzech Króli
Przypomnijmy: tak było ze Świętem Trzech Króli, które jest dniem wolnym od pracy (ponownie) od 7 lat. Pierwsze wnioski społeczników nie przynosiły skutku. Władze jednak zmieniły zdanie, kiedy do Sejmu trafiły dwa wnioski obywatelskie dotyczące tej sprawy, a podpisało się pod nimi ponad 1,5 mln osób.

Jak będzie tym razem?

Przeczytaj też: **Dni wolne w 2018 roku. Sprawdź, jak z 10 dni urlopu zrobić aż 37 dni wakacji. To jest możliwe! Poznaj dni wolne od pracy**

WIDEO: Magazyn Informacyjny "Gazety Lubuskiej"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska