Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny etap remontu Króla. Kostrzyn dostał 200 tys. zł

(pik)
Tak w lipcu zeszłego roku wyglądała ściana, której elewacja zawaliła się w bastionie Król.
Tak w lipcu zeszłego roku wyglądała ściana, której elewacja zawaliła się w bastionie Król. Jakub Pikulik
To już trzecia inwestycja w ostatnich dwóch latach, realizowana w bastionie Król. Ten jedyny w skali Europy zabytek architektury militarnej wymaga gruntownego remontu.

30 mln zł - nawet tyle mógłby kosztować kapitalny remont Króla. I choć miasto kilka razy starało się o dofinansowanie, to wnioski zawsze były odrzucane. Urzędnicy wpadli więc na inny pomysł. Remont małymi kroczkami tych miejsc, które są w najgorszym stanie. Takim sposobem odrestaurowano tamę między fosą, a Odrą wraz z działającą w nią śluzą i lewą flankę bastionu, która została zniszczona w czasie II wojny światowej. Od lat stała ogrodzona płotem i groziła zawaleniem. Teraz jest zabezpieczona i uprzątnięta.

Czytaj więcej o Kostrzynie nad Odrą: **Kostrzyn nad Odrą - informacje, wydarzenia, artukuły**

Ale w lipcu zeszłego roku doszło do kolejnej, poważnej usterki. Zawaliła się część elewacji bastionu od strony dawnego przejścia granicznego. Taki obrót rzeczy był tylko kwestią czasu, bo cegły z muru oporowego odpadały systematycznie już od kilku lat. Wraz z częścią elewacji zniszczeniu uległy barierki i skarpa na górze bastionu. To sprawiało śmiertelne zagrożenie dla turystów, dlatego bastion zamknięto. Nie można na niego wchodzić. Bastion nie tylko sprawia zagrożenie, ale jest też fatalną wizytówką miasta. Budowla robi wrażenie już z daleka, zza drugiego brzegu Odry. Ale po przejechaniu na Polską stronę widać, jak bardzo jest zaniedbana i jak niszczeje w oczach. Teraz ma się to zmienić.

Miasto dostało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 200 tys. zł na naprawę zniszczeń i zabezpieczenie ścian przed dalszą degradacją. Po dodaniu wkładu własnego mury zostaną odbudowane, spoiny między cegłami uzupełnione, a same cegły oczyszczone. Odnowiona będzie też skarpa, która zawaliła się razem z murem i nasyp ziemny u podnóża budowli. - Trzeba przyznać, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspiera nas bardzo konsekwentnie. To bardzo pomaga w doraźnym ratowaniu tego zabytku - mówi Andrzej Kunt, burmistrz Kostrzyna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska