Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny mural w Zielonej Górze. Tym razem poświęcony Urszuli Dudziak

Jacek Katos
W Zielonej Górze powstaje mural poświęcony Urszuli Dudziak.
W Zielonej Górze powstaje mural poświęcony Urszuli Dudziak. Jacek Katos
Na budynku przy ulicy Wandy w Zielonej Górze powstaje mural upamiętniający związek Urszuli Dudziak z Winnym Grodem.

Urszula Dudziak artystka światowego formatu Zielonogórzanom znana jest bardzo dobrze. Sama też zawsze wspomina czas spędzony w Zielonej Górze z wielkim sentymentem. To tutaj spędziła młodość i lata, które wpłynęły na jej przyszłość. Przeżyła pierwszą miłość, zdała maturę i tutaj p raz pierwszy, mając jeszcze 14-15 lat, usłyszała jazz. "Bardzo miło wspominam i szkołę, i całą Zieloną Górę. Miałam szczęście do fantastycznych przyjaciół i wyjątkowych profesorów. To zostaje w nas na całe życie" - wspomina wokalistka. To właśnie w Zielonej Górze talent wokalny, nastoletniej jeszcze, Urszuli Dudziak, odkrył sam mistrz Krzysztof Komeda. Tak rozpoczęła się jej światowa sława wokalistki jazzowej. A ona sama Winny Gród zawsze wspominała z wielkim sentymentem i wielokrotnie odwiedzała nasze miasto. Jak choćby przy okazji popularnego programu Bitwa na Głosy" w 2011 roku, gdzie doprowadziła naszą drużynę do drugiego miejsca.

Urszula Dudziak na muralu w Zielonej Górze

Z okazji obchodów 700-800 lecia nadania praw miejskich i założenia miasta Zielonej Góry Miasto postanowiła uczcić jej związek z Winnym Grodem w szczególny i trwały sposób. Z tej okazji na budynku przy ulicy Wandy powstaje ogromny mural poświęcony wokalistce. Autorem jest znany zielonogórski artysta Jakub BIKO Bitka. Zielonogórzanie doskonale znają jego talent. Okno Życia, lisy na Lisiej, mural upamiętniający Wydarzenia Zielonogórskie czy sportowa ściana pod Palmiarnią to tylko namiastka jego dzieł.

Do realizacji tego projektu artystę zaprosił prof. dr hab. Czesław Osękowski z Uniwersytetu Zielonogórskiego współodpowiedzialny za obchody nadchodzącego jubileuszu Zielonej Góry.

Urszula Dudziak w pięciu odsłonach

Koncepcja obrazu to przedstawienie Urszuli Dudziak w pięciu odsłonach. Choć na dzień dzisiejszy widzimy na razie tylko cztery. Pokazanie jej jako małej dziewczynki w rodzinnej Bielsko-Białej - Urszula Dudziak urodziła się 22 października 1943 we wsi Straconka, która obecnie jest dzielnicą Bielska-Białej. Twarz nastolatki z czasów spędzonych w Zielonej Górze. Dudziak przy mikrofonie jako dojrzała artystka. I ostatnia postać, która dopiero powstanie to stojąca u dołu ściany Urszula Dudziak - tu i teraz.

Praca jak podróż w nieznane

- Taka praca wymaga trochę prób i pójście odrobinę w nieznane. Pewnych rzeczy nie da się przewidzieć – mówi artysta. Jednym z ważnych elementów malunku jest dostosowanie go do charakteru zastanej architektury tak by nie burzyć jej wartości historycznych, ale się w nią wtopić. Stąd stonowane barwy sepii obrazu idealnie dopasowane nasyceniem do różnych odcieni boków budynku. Trudno powiedzieć w tej chwili, ile litrów farby zostanie zużytych na powstanie muralu. 10 to sam podkład. Ostatecznie artysta przewiduje, że będzie to ponad 40 litrów farby. Odsłonięcie muralu przewidziane jest wstępnie na 30 sierpnia, a więc tuż przed Winobraniem.

Tych wszystkich którzy doceniają artystyczne wartości profesjonalnego muralu Jakub BIKO Bitka zaprasza na kolejną odsłonę Green Jam Malowanie na Ekranie które odbędzie się w drugą sobotę tegorocznego Winobrania. Obok gospodarza w akcji będzie można zobaczyć wielu artystów z Polski i zagranicy.

Artysta nam zdradził, że za rok powstanie jeszcze jeden podobny mural. Tym razem poświęcony Maryli Rodowicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska