Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koło Międzyrzecza naliczono prawie 39 tys. nietoperzy. Najwięcej od lat [GALERIA]

(red.)
Liczenie nietoperzy w MRU 2020
Liczenie nietoperzy w MRU 2020 Artur Anuszewski
Prawie 39 tys. nietoperzy podsypia sobie w bunkrach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego - wynika z danych naukowców, którzy kilka dni temu zjechali do MRU na wielkie liczenie tych latających ssaków.

O tym, że nietoperze to w Międzyrzeczu i okolicach to stworzenia otoczone szczególnym szacunkiem, nikogo chyba nie trzeba przekonywać.

Ale nieprzekonanym (albo niezorientowanym) przypominamy: największa atrakcja w okolicy ma nazwę Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, a nietoperz jest w logo Międzyrzecza (zdobi hasło „Odlotowy Międzyrzecz”). W mieście działa też prężnie popularny klub motocyklowy, który nazwą nawiązuje do nietoperzy. Nazywa się West Side Bats.

To już coroczna tradycja

Nietoperze są liczone przez naukowców co roku od 1999 r. W zeszłym roku było ich w bunkrach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego około 36 tys. osobników.
Największą liczbę stanowiły, wówczas - jak zawsze - nocki duże Myotis myotis, których było ponad 26 tys. osobników. Drugie miejsce pod względem liczebności zajęły wtedy nocki rude Myotis daubentonii (4,5 tys. sztuk), a trzecie nocki Natterera Myotis nattereri (3,5 tys. sztuk).

Odpowiedź na ważne pytanie

W tym roku, jeszcze przed akcją liczenia, naukowcy zapowiedzieli, że tegoroczny projekt odpowie na pytanie czy i jak ocieplenie klimatu wpłynęło na populację tych ssaków.
I gdy tylko chiropterolodzy z 12 krajów (z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Szwecji, Irlandii, Hiszpanii, Portugalii, Słowacji, Serbii, Bośni i Hercegowiny i Czarno-góry) pod wodzą Tomasza Kokurewicza z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wyszli w ostatni weekend z podziemi, okazało się, że mają dobre wieści: łącznie naliczyli prawie 39 tys. nietoperzy, czyli więcej niż przed rokiem.

Superskuteczny łowca

Nietoperze to ssaki, do których przylgnęło wiele nieprawdziwych opinii. Tymczasem to niezwykle pożyteczne ssaki, które wykonują dla ludzi kawał dobrej roboty! Jeden osobnik w ciągu nocy potrafi złowić nawet kilka tysięcy owadów. Potężna kolonia nietoperzy może więc być kapitalną ochroną dla całego miasta.
Co ważne, nietoperze są pod ochroną.

Migawki z zeszłorocznej akcji liczenia nietoperzy w MRU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska