Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koło z klasztoru

EUGENIUSZ KURZAWA 324 88 54 [email protected]
Przy stole w ratuszu mieszają się języki - francuski, niemiecki, angielski. Słychać polski, włoski, czeski, rumuński.

Tymi językami posługują się nauczyciele z pięciu państw, którzy przyszli spotkać się z burmistrzem Ignacym Odważnym. Na stole umocowano małe flagi wskazujące, jakie kraje biorą udział w rozmowach.

Koło z klasztoru

- Będziemy rekonstruować młot i koło młyńskie z pocysterskiego klasztoru Fontenay w Burgundii we Francji - rzuca hasło Wiesława Sieńkowska. Jest sulechowską koordynatorką trzyletniego projektu realizowanego w ramach europejskiego programu Sokrates - Comenius. To wspólne zadanie uczniów i nauczycieli.
Do Polski przyjechało 16 pedagogów i 12 uczniów z Brumental w Czechach, Mont Bard we Francji, Modica na Sycylii, Suczawy w Rumunii. Oprócz sulechowskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych jest jeszcze polska szkoła z Czerwionki - Leszczyn na Śląsku.
- Przygotowywaliśmy się do wejścia w ten program przeszło dwa lata, cieszymy się, że oficjalnie ruszył 1 września - podkreśla W. Sieńkowska, germanistka z ZSP. Zakończenie przewidziano na 2008 r.

Nasza jest stolarka

Konkretne zadanie - rekonstrukacja koła młyńskiego - jest tylko pretekstem do integracji młodzieży i pedagogów. To jednocześnie symbol międzynarodowej współpracy. Każda placówka musi wykonać coś, co w efekcie złoży się na historyczne koło. - Nasi szkolni stolarze omawiali już plany budowy koła - opowiada koordynatorka. Na sulechowian spadło wykonanie elementów drewnianych.
Ogólny temat współpracy sześciu szkół brzmi: Młodzież i praca w zmieniającej się Europie. - Kuj żelazo póki gorące - dodają Polacy. Uczestnicy projektu będą patrzyli m.in. przez pryzmat dokonań zakonu cystersów, ich pracy, działalności, kultury, stworzonych budowli. Nie dziw zatem, iż zagraniczni goście przedwczoraj udali się do Paradyża, gdzie stoi klasztor założony przez cystersów.
W Sulechowie goście przebywają kilka dni. - W tym czasie młodzież więcej nauczy się języka obcego, niż przez kwartał w klasie - uważa W. Sieńkowska. Nauczycielka cieszy się z tego, gdyż wyliczyła, iż przez trzy lata trwania programu weźmie w nim udział 21 nauczycieli i ok. 300 uczniów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska