Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koloseum - czy tutaj mordowano chrześcijan?

Redakcja
fot.Dariusz Chajewski
Dziś w naszym rzymskim cyklu chyba najbardziej rozpoznawalny zabytek świata, z którym rywalizować mogą tylko piramidy. Koloseum to nie tylko miejsce pielgrzymek wielbicieli "Gladiatora". To także okazja do chwili zadumy dla żarliwych chrześcijan.

Koloseum - czy tutaj mordowano chrześcijan?

Amfiteatr Flawiuszów, bo tak brzmi prawidłowa nazwa Koloseum, to rzymski amfiteatr budowany w latach od 70 do 80 przez cesarzy z dynastii Flawiuszów. Nazwa Koloseum wzięła się od stojącego w jego pobliżu gigantycznego posągu Nerona. Wróćmy jednak do amfiteatru. Podanie jego wymiarów nie oddaje potęgi - długość 188 m, szerokości 156 m, obwód 524 m, wysokość 48,5 m. Ale jeśli powiemy, że był to "stadion" mogący pomieścić od 45 do 73 tys. widzów, a na widownie, aby uniknąć "korków" prowadziło 80 ponumerowanych wejść.

Koloseum to nie tylko rozległa arena z widownią, ale także całe zaplecze, o którym dziś powiedzielibyśmy socjalne. To zatem podziemny labirynt pomieszczeń i korytarzy, ale także bufety, szatnie, natryski, pomieszczenia dla gladiatorów i zwierząt... To naprawdę było komfortowe miejsce, przynajmniej dla widzów. Na wypadek niepogody lub bardzo ostrego słońca była możliwość przykrycia widowni specjalnym dachem. Ostatni spektakl, czyli igrzyska, odbył się tutaj w 528 roku. Później budowla przechodziła rozmaite koleje losu i była nawet zamkiem - w XIII wieku. Od XVIII wieku było to już miejsce otoczone kultem jako męczeństwa pierwszych chrześcijan. Wcześniej znalazł się tutaj mały kościół, a arenę zamieniono w cmentarz. W 2007 roku Koloseum zostało ogłoszone jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Nawiasem mówiąc ostatnio naukowcy polemizują z niektórymi wcześniejszymi informacjami na temat Koloseum. Na przykład z tą, która mówiła, że na arenie odbywały się inscenizacje bitew morskich. Z woda i okrętami! Wiele głosów poddaje także w wątpliwość masowe mordy na chrześcijanach, chociaż rzeczywiście odbywały się tutaj efektowne egzekucje.

Z porad praktycznych... Bilet wstępu, który upoważnia do wstępu do Koloseum, na Forum Romanum i Palatynat kosztuje 12 euro i ważny jest dwa dni. Jednak pierwszego dnia trzeba się starać "zaliczyć" Forum Romanum i Palatynat, gdyż nie można łączyć zwiedzania Koloseum z tymi pozostałymi atrakcjami. Osoby powyżej 65 roku życia wchodzą bezpłatnie. Warto poświęcić więcej uwagi eksponatom, które prezentowane są w labiryncie korytarzy. I uwaga na kieszonkowców.

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska