MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komary mają ulubioną grupę krwi, ale są też inne czynniki, które je przyciągają. Sprawdź, co sprawia, że jesteś atrakcyjny dla komarów

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Komary to nieodłączny element lata. Niekoniecznie ten, na który czekasz z wytęsknieniem. Oprócz soczystej zieleni, słonecznych i dłuższych dni pojawiają się też ci mali krwiopijcy. Bzyczą nad uchem, kiedy próbujemy zasnąć albo atakują, kiedy beztrosko spędzasz czas z bliskimi przy grillu. Jednak niektórzy z nas są bardziej pogryzieni niż inni. Okazuje się, że może to mieć związek z grupą krwi.

Spis treści

Co przyciąga komary? To sprawia, że jesteś dla nich smakowitym kąskiem

Świat dzieli się na dwa rodzaje ludzi: tych, którzy po wyjściu na świeże powietrze wracają pokryci swędzącymi ukąszeniami komarów i tych, którzy nie są atrakcyjni dla bzyczących bestii. Czy wydaje ci się, że należysz do tej pierwszej grupy i przyciągasz komary bardziej niż inne osoby w twoim otoczeniu? Może tak być.

Komary wysysający krew z ludzkiego ramienia
Komary szczególnie przyciąga jedna grupa krwi, ale nie tylko to. Przekonaj się, co jeszcze lubią komary. jcomp/freepik

Okazuje się, że komary „lecą” na kilka rzeczy. Na niektóre z nich nie masz wpływu, inne możesz zmienić. Zwróć uwagę na to, co pijesz podczas grillowania, w co się ubierasz i... w jakim jesteś stanie.

Czy ludzie z jedną grupą krwi są bardziej narażeni na ugryzienia komarów niż inni?

Badacze przyglądają się czynnikom, które mogą wpływać na to, że ktoś jest bardziej atrakcyjnym obiektem dla komarów. Jednym z nich jest grupa krwi.

Na powierzchni czerwonych krwinek osoby z różnymi grupami krwi mają różne antygeny. Grupę krwi dziedziczy się po rodzicach. Wyróżniamy cztery różne grupy krwi:

  • A – gdzie na powierzchni czerwonych krwinek jest tylko antygen A,
  • B – tylko antygen B na powierzchni czerwonych krwinek,
  • AB – na powierzchni czerwonych krwinek jest zarówno antygen A, jak i B,
  • 0 – brak antygenu A lub B na powierzchni czerwonych krwinek.

U niektórych osób te antygeny mogą też występować w płynach ustrojowych (np. w ślinie lub łzach).

Jak się okazuje, komary wydają się być bardziej przyciągane przez osoby z grupą krwi 0. Już w 1974 roku po wykonaniu badania na 104 osobach naukowcy odkryli, że komary preferencyjnie żywiły się osobami z grupą krwi 0. W kolejnych badaniach z 2004 i 2019 wybór grupy krwi żywiciela komarów również padał na 0 – to na tych osobach komary najchętniej lądowały i wbijały się w ich skórę. Grupa krwi A jest też przez nie chętniej wybierana niż B.

Z dostępnych badań wynika, że komary mogą preferować osoby z grupą krwi O, jednak na ich wybór mogą również wpływać inne czynniki.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska