Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kominiarz radzi, jak się ustrzec przed zabójczym czadem

Dariusz Brożek
- Do zatruć czadem najczęściej dochodzi podczas gwałtownych spadków temperatury - ostrzega Tadeusz Młynarczyk, kominiarz z Policka koło Pszczewa.
- Do zatruć czadem najczęściej dochodzi podczas gwałtownych spadków temperatury - ostrzega Tadeusz Młynarczyk, kominiarz z Policka koło Pszczewa. Dariusz Brożek
Spalanie odpadów w piecach, lub ich niewłaściwe użytkowanie może być przyczyną pożaru, lub zatrucia tlenkiem węgla. Kominiarz z Policka pod Pszczewem Tadeusz Młynarczyk radzi, jak uniknąć tragedii.

W powiecie międzyrzeckim prawie codziennie strażacy są wzywani do palących się kominów i eksplodujących pieców. Podobnie jest w całym regionie. Przed kilkoma dniami w takiej akcji w skwierzyńskim domu dziecka uczestniczyli druhowie z miejscowej jednostki OSP. Po sprawdzeniu pomieszczeń w jednym z nich wykryto niewielkie stężenie czadu, dlatego śpiące tam osoby zostały przeniesione do innego pokoju.

- Tlenek węgla, nazywany potocznie czadem, to cichy i bezwzględny zabójca. Powstaje, kiedy spalamy odpady, a także podczas niewłaściwego użytkowania pieców. Najwięcej zatruć jest właśnie zimą - ostrzega Michał Kowalewski naczelnik jednostki OSP w Skwierzynie.

Jak uniknąć zatrucia, lub pożaru w kominie? O odpowiedź poprosiliśmy wczoraj kominiarza Tadeusza Młynarczyka z Policka pod Pszczewem, który od 36 lat czyści kominy na lubusko-wielkopolskim pograniczu.

- Przede wszystkim nie wolno spalać w piecach plastiku, gumy i innych odpadów. Nadpalone resztki osadzają się w przewodach i potem dochodzi do pożarów i eksplozji pieców, czy kominów. Równie niebezpieczne jest palenie mokrym drewnem - ostrzega.

Zdaniem kominiarza, czad powstaje, kiedy nie ma dopływu tlenu do palącego się węgla. Kominiarze mówią, że kominy zaczynają się wtedy "pocić". Dlatego po rozpaleniu ognia nie należ zamykać drzwiczek do pieca. I koniecznie trzeba cztery razy w roku czyścić kominy. W przypadku pieców gazowych, wystarcza dwa czyszczenia. - Czad jest bezwonny, dlatego jest szczególnie niebezpieczny - zaznacza T. Młynarczyk.

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska