Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komisja Europejska chce pożyczyć 800 miliardów euro na rynkach finansowych na sfinansowanie programu NextGenerationEU. Spłata do 2058 r.

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Komisja Europejska chce pożyczyć 800 miliardów euro na rynkach finansowych na sfinansowanie programu NextGenerationEU. Spłata do 2058 r.
Komisja Europejska chce pożyczyć 800 miliardów euro na rynkach finansowych na sfinansowanie programu NextGenerationEU. Spłata do 2058 r. Pool AFP/Associated Press/East News
Polska w latach 2021-2027 ma otrzymać 34 mld euro w formie niskooprocentowanych pożyczek z UE na wsparcie odbudowy gospodarczej i działanie na rzecz bardziej ekologicznej, cyfrowej i odpornej przyszłości kraju.

Komisja Europejska poinformowała w środę, 14 kwietnia 2021 r., że podjęła dziś kroki w celu zapewnienia, by pożyczki w ramach tymczasowego instrumentu odbudowy NextGenerationEU (NGEU) były finansowane na jak najkorzystniejszych warunkach dla państw członkowskich UE i ich obywateli. Jak czytamy "Komisja Europejska wykorzysta strategię zdywersyfikowanego finansowania, aby do 2026 r. pozyskać maksymalnie ok. 800 mld euro w cenach bieżących. Takie podejście, zgodne z najlepszymi praktykami emitentów długu państwowego, umożliwi Komisji sprawne i skuteczne pozyskanie niezbędnych środków. Przyciągnie to również inwestorów do Europy i wzmocni międzynarodową rolę euro".

NextGenerationEU (NGEU) - podstawowe unijne narzędzie reagowania na pandemię COVID-19 - będzie finansowane z pożyczek na rynkach kapitałowych. Od teraz do końca 2026 r. Komisja Europejska chce pozyskać maksymalnie ok. 800 mld euro. To będzie oznaczać średnio około 150 mld euro rocznie. Wszystkie pożyczki mają zostać spłacone do 2058 r. Pożyczki mają być brane na rynkach kapitałowych.

Celem instrumentu jest wsparcie odbudowy gospodarczej i działanie na rzecz bardziej ekologicznej, cyfrowej i odpornej przyszłości. UE utworzyła ten instrument w ramach pakietu stymulacyjnego o wartości ponad 2 bln euro (w cenach bieżących), względnie 1,8 bln euro (w cenach z 2018 r.), obejmującego również długoterminowy budżet na lata 2021–2027.

Głównym elementem NextGenerationEU (NGEU) jest Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności oferujący dotacje i pożyczki w celu wspierania reform i inwestycji w państwach członkowskich UE, o łącznej wartości 723,8 mld euro w cenach bieżących do podziału na 27 krajów członkowskich.

Termin spłaty do 2058 r. ma pozwolić uniknąć natychmiastowej presji na finanse krajowe państw członkowskich i umożliwić państwom członkowskim skoncentrowanie wysiłków na odbudowie gospodarki.

Według budżetu UE na lata 2021-2027 Polska ma otrzymać w sumie 159 mld euro, z czego 124 mld euro dostępnych będzie w formie dotacji, a 34 mld euro w formie pożyczek (623 mld zł w formie dotacji i 153 mld zł w formie niskooprocentowanych pożyczek).

W 2020 r. Komisja Europejska rozpoczęła zaciąganie pożyczek na rzecz SURE (Europejski instrument tymczasowego wsparcia w celu zmniejszenia zagrożeń związanych z bezrobociem w sytuacji nadzwyczajnej) - instrumentu o wartości do 100 mld euro - który ma pomóc chronić miejsca pracy i utrzymać zatrudnienie. Jak dotąd 3/4 unijnych środków finansowych w ramach SURE pozyskano w sześciu emisjach, co umożliwiło sfinansowanie pożyczek dla państw członkowskich na bardzo korzystnych warunkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Komisja Europejska chce pożyczyć 800 miliardów euro na rynkach finansowych na sfinansowanie programu NextGenerationEU. Spłata do 2058 r. - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska